Kvizovi
Mjesta
Prekrasan dvorac smješten na rubu otočića usred jezera bio je utvrda, zatvor i zgrada općine, a njegove zidine čuvaju legendu o tužnoj ljubavnoj priči
Ako tražite prizore iz nekih prošlih vremena, koji bi bili najsličniji onima iz bajki, ne trebate potegnuti baš toliko daleko. Jedan od takvih nalazi se u susjednoj Italiji, na najvećem talijanskom jezeru i omiljenoj turističkoj destinaciji, slavnom jezeru Garda, odnosno Lago di Garda. I to na njegovu krajnjem jugu. Naime, upravo tamo ćete naići na oko tri kilometara dugi kopneni jezičac i na njemu proslavljenog čuvara grada Sirmionea. To je dvorac Scaligero, odnosno, u originalu, zdanje po imenu Castello Scaligero.
JEDNA OD NAJOČUVANIJIH JEZERSKIH UTVRDA
Doista se radi o ostatku iz nekih davnih vremena, građevinskom pothvatu vrijednom divljenja u koji se upustila moćna veronska obitelj Della Scala sredinom 14. stoljeća. Podigli su ga na ostacima ranije rimske utvrde, a po njima dvorac i danas nosi ime. Naime, članovi te obitelji nazivali su se ‘Scaligeri’, a Veronom i okolicom vladali su čak 125 godina tijekom 13. i 14. stoljeća.
U zalog idućim generacijama ostavili su zdanje koje se smatra jednim od najljepših primjera jezerske utvrde. Slovi i za jedan od najbolje očuvanih dvoraca u Italiji. Ali i najvoljenijih. U Italiji, krcatoj atrakcijama, dvorac Scaligeri zauzima poprilično visoko mjesto po broju posjetitelja – nalazi se u prvih 25.
DVORAC SLUŽIO U OBRAMBENE SVRHE, ALI I KAO VOJARNA I ZATVOR
Kroz svoju dugu povijest dvorac je prošao kroz različite faze. Prvotna mu je uloga bila dvostruka – on obrane, ali i utočišta za brodove moćne obitelji. U biti, ta je jezerska utvrda bila zamišljena kao obrambena luka za cijeli teritorij Verone i njezine okolice. S vremenom, dvorac je dodatno nadograđivan i proširivan, no u 16. stoljeću gubi na važnosti jer mu je primat oduzela utvrda u obližnjem mjestu Peschiera del Garda.
U narednim stoljećima, koristio se i kao oružarnica i kao vojarna, a svojedobno su njemu bili smješteni i uredi općine Sirmione te lokalna policijska postaja. Čak je služio i kao kaznionica. Kompleks dvorca obnovljen je nakon Prvog svjetskog rata, a danas je u funkciji muzeja te služi kao ulazna točka u povijesni centar grada. Ujedno je i jedan od najznačajnijih njegovih simbola.
PROSTORIJAMA DVORCA I DANAS LUTA DUH ARISTOKRATA KOJI JE IZGUBIO SVOJU LJUBAV
Nekako je logično da se zdanje ovog kalibra veže i uz jednako dramatičnu ljubavnu legendu. Naime, prema predaji koja je opisana i na službenim stranicama grada, dvorac je svojedobno bio dom aristokrata Ebengarda i njegove žene Arice. Jedne olujne večeri u dvorcu su pružili utočište vitezu po imenu Elaberto del Feltrino koji je, istog trena kad je vidio Arice, poludio za njom i odlučio da je mora imati pošto poto.
Ubrzo je upao i u njezinu sobu te je, kako se ona borila s njim, ubio, a njezin suprug, koji je čuo njezine vriskove, stigao je prekasno kako bi je spasio. No, osvetio je njezinu smrt. Njegov duh navodno i dan danas obilazi prostorije dvorca tragajući za svojom voljenom.
S 37 METARA VISOKE KULE PRUŽA SE ODLIČAN POGLED NA JEZERO
No, kad se vratimo u realnost, i dotaknemo stila same gradnje dvorca, na stranici Musei Lombardia, objašnjavaju da je on u skladu s primjercima koji su se gradili u spomenutom periodu, a da se kao njegov najvredniji dio izdvaja upravo pristanište koje predstavlja izuzetno vrijedan primjer takvog građevinskog pothvata.
Jedan od najupečatljivijih prizora u kompleksu jest i 37 metara visoka kula s koje se pruža odličan pogled na jezero, dok su ostale kule ‘otvorene’ prema unutrašnjosti dvorca. Zanimljivo, jezerska voda je u sam kompleks dvorca puštena prije svega nekoliko godina. Dotad je prolaz vodi priječio odbačeni materijal i smeće koje se nagomilalo kroz sva minula stoljeća.
DVORAC SE MOŽE POSJETITI CIJELE GODINE, ULAZNICA JE OSAM EURA
Dvorac Scaligero je dio kompleksa Muzeja Garda, s primjerice tamošnjim arheološkim nalazištem Grotte di Catullo. Moguće ga je posjetiti od početka travnja do kraja rujna, od utorka do subote od 8:30 ujutro do 7:30 navečer, a nedjeljom i praznicima od 9:15 ujutro do 5:45 poslijepodne. Dvorac radi i u ostatku godine, no radno vrijeme je malo drugačije. Cijena je osam eura, za građane Europske unije starosti od 18 do 25 godina tri eura, dok je ulaz za djecu i mladež do 18 godina besplatan.