POSTALO JE NEIZDRŽIVO
ŠARMANTNA GASTRO MEKA
Ovo je čarobno mjesto proglašeno najljepšim malim gradom na svijetu u 2024., a zbog teške dostupnosti turisti ga gotovo i ne posjećuju
New York, London, Pariz, Tokio, Madrid… Veliki gradovi imaju svojih čari, bez sumnje, ali ponekad nam za pravi odmor i upoznavanje duše neke zemlje valja pobjeći od golemih, urbanih košnica i otkriti male gradove, sela i ruralne krajolike. A najljepši mali grad na svijetu, prema ovogodišnjem izboru časopisa Conde Nast Traveller, je španjolski Albarracín. Nerazvikani, a prekrasni biser smješten u planinskom ambijentu, s povijesnim zgradama ružičastih i narančastih pročelja, svakako je mjesto koje bi bilo šteta propustiti na proputovanju ovom predivnom zemljom.
BAŠTINA U KOJOJ SE SPAJAJU UTJECAJI KRŠĆANSKE I MUSLIMANSKE VLADAVINE
Albarracín je relativno izolirani grad u pokrajini Teruel, unutar autonomne zajednice Aragón. Smješten na visokoj stijeni okruženoj rijekom Guadalaviar, Albarracín očarava posjetitelje svojim srednjovjekovnim šarmom i jedinstvenom arhitekturom. Danas broji oko 1000 stanovnika, a poseban je po svojoj povijesti i baštini u kojoj se spajaju ostaci kršćanske i muslimanske vladavine.
Tako je Albarracín mjesto na kojem možete pronaći gotičke crkve, srednjovjekovnu arhitekturu, ali i stare maurske ruševine. Šetnja uskim, kamenim ulicama pruža osjećaj putovanja kroz vrijeme, dok impresivne gradske zidine i tornjevi nude panoramski pogled na okolni krajolik.
ŠETNJA SREDNJOVJEKOVNIM ZIDINAMA UZ NEZABORAVNI POGLED
Jedna od najvećih atrakcija grada je katedrala El Salvador. Izgrađena u 16. stoljeću, ova katedrala predstavlja spoj gotičkog i renesansnog stila. Unutar bivše biskupske palače nalazi se i Biskupski muzej s vrijednom zbirkom flamanskih tapiserija, piše Spain Info. Neizostavni je doživljaj i šetnja srednjovjekovnim zidinama koja vodi do tornja Andador, najvišeg vidikovca u gradu sa spektakularnim pogledom na cijelu okolicu.
Za ljubitelje prirode, posebna je atrakcija veliki park koji okružuje grad – Kulturni park Albarracín. U njemu su uređene brojne pješačke staze duž kojih možete vidjeti i atraktivne slapove, primjerice El Salto de San Pedro ili Cascada de Calomarde, te uživati u svježem zraku i bujnom zelenilu. Ovo je područje popularno i za slobodno penjanje i planinarenje.
ALBARRACÍN JE GASTRONOMSKA MEKA POZNATA PO FANTASTIČNOJ HRANI
Albarracín nije samo mjesto za ljubitelje povijesti i prirode, već i prava meka za gurmane. Grad je prepun restorana koji poslužuju tradicionalnu i netradicionalnu hranu, posebno tapase i lokalna jela. Ovdje morate probati jela kao što su migas, gazpacho i variva kuhana s lokalnim proizvodima, uz meso poput šunke, kunića, janjetine i riječne pastrve. Ovčji i kozji sirevi lokalni su specijalitet. Zanimljivo je da neka jela, posebno deserti, imaju muslimanski utjecaj jer je područje bilo pod muslimanskom vlašću tijekom srednjeg vijeka.
IZOLIRAN JE I TEŠKO DOSTUPAN PA GA TURISTI ZASAD NE POSJEĆUJU U VELIKOM BROJU
Albarracín turisti još nisu otkrili u velikom broju, za što je uglavnom zaslužna njegova izoliranost i relativno teška dostupnost. Najjednostavnije ga je posjetiti ako obilazite Španjolsku automobilom, u tom će vam slučaju od, primjerice, Valencije trebati oko dva sata.
Krenete li javnim prijevozom, iz nekog od većih gradova trebate prvo doći do obližnjeg grada Teruel, pa tamo uloviti autobus za Albarracín. Malo komplicirano za jednodnevni izlet ako nemate automobil, no u ovom se nerazvikanom biseru španjolske unutrašnjosti isplati ostati i više od jednog dana.