Kvizovi
Mjesta
Nekad malo ribarsko mjesto na čarobnom otoku danas je gradić s najljepšim plažama na jugu Hrvatske, koje obožavaju ljubitelji pijeska i obitelji s djecom
Korčula, predivan otok u sastavu Dubrovačko-neretvanske županije, koji se smatra rodnim mjestom velikog mletačkog istraživača, putopisca i trgovca Marka Pola, jedna je od najtraženijih ljetnih destinacija na Jadranu. Istoimeni grad Korčula i općina Vela Luka svojom ljepotom bez premca oduševljavaju i domaće i strane turiste, a osim njih, za godišnji odmor iz snova tu je i Lumbarda, čarobno i živopisno naselje na istočnom rtu otoka. Ovo malo ribarsko mjesto, okruženo brežuljcima s vinogradima, od grada Korčule udaljeno je svega nekoliko kilometara. U njemu živi nešto više od 1000 ljudi, čiji su se preci stoljećima bavili poljoprivredom, ribarstvom i kamenoklesarskim zanatom. U nastavku teksta saznajte što posjetiti u Lumbardi i zašto ovom slikovitom mjestašcu tepaju da je jedno od najljepših na jugu Hrvatske!
LUMBARDA JE IDEALNA ZA AKTIVNI ODMOR
Iako malena, Lumbarda je idealna za aktivan odmor. Možete birati između vožnje biciklom ili šetnje uz more, a plaže, one su tek priča za sebe! Daleko najpopularnija je Pržina – njezino ime zapravo je lumbarajska riječ za pijesak. Ova plaža smjestila se u plitkoj uvali i odlično je zaštićena od sjevernih vjetrova, zbog čega je obožavaju i lokalci i stranci pa je na njoj često teško pronaći slobodno mjesto.
Tu je i Bilin žal, još jedna pješčana plaža, na suprotnoj strani od Pržine i s pogledom na poluotok Pelješac te druge otoke korčulanskog arhipelaga. Duž cijelog Bilinog žala proteže se kameni zid, koji u vrućim ljetnim mjesecima stvara ugodan hlad. Upravo zbog toga ova plaža omiljena je među obiteljima s malom djecom.
Također pješčana je i Tatinja, do koje ćete od centra Lumbarde stići za svega nekoliko minuta lagane šetnje, a ljubiteljima šljunčanih plaža svakako preporučujemo da posjete čuvenu Marinu Lumbardu, još jednu plažu u središtu ovog dalmatinskog raja.
PREKRASNE PLAŽE I BOGATA POVIJEST, DUGA 2000 GODINA
Osim prirodnih ljepota, korčulanska Lumbarda ima i vrlo bogatu povijest koja je sačuvana u pisanim dokumentima starima više od 2000 godina. Tako su stari Grci na otoku podigli čak dvije naseobine, a jedna od njih, upravo ona u Lumbardi, datira još iz 3. stoljeća prije Krista. O tome svjedoči Lumbarajska psefizma, najpoznatiji i najznačajniji antički kameni natpis ikad pronađen u Hrvatskoj. Danas se čuva u Arheološkom muzeju u Zagrebu. Lumbardska psefizma pronađena je tek 1877. godine na vrhu brežuljka Koludrt, gdje ju je slučajno otkrio jedan mještanin.
BROJNI STARI KAŠTELI I DANAS SU DJELOMIČNO OČUVANI
Iako se samo ime Lumbarda prvi put spominje u Korčulanskom statutu iz 1214. godine, njezina povijest puno je duža. Prvi stanovnici, Iliri, koji su otokom vladali u brončanom i željeznom dobu, iza sebe su ostavili grobne i kamene gomile, a dolaskom Grka na Jadran, Korčula je postala poznata kao Korkyra Melaina (Crna Korčula). Uslijedila je vladavina Rimljana, a jedan od njihovih najvećih ostataka na otoku je prostrana vila iz 1. stoljeća, smještena na predjelu Knežine u lumbardskom Velom poju.
Godine 1420. Korčula je zapala pod dugotrajnu vlast Mletačke republike. U tom razdoblju započelo je i stalno naseljavanje Lumbarde. Kuće su se mahom dizale oko crkava podignutih na privatnim posjedima korčulanske vlastele.
Od 16. do 18. stoljeća bogati zemljoposjednici u mjestu su gradili i brojne kaštele, koji su imali gospodarsku, ali i obrambenu funkciju. Najpoznatiji su Cankinov i Nobilov kaštel iznad uvale Tatinja te kula u Velom poju. Lumbarda je u tom razdoblju bila i ladanjsko odredište korčulanskih biskupa te vlastele. Prvi sačuvani ljetnikovac, podignut još u 15. stoljeću u uvali Bilin žal, pripadao je biskupiji.
PONOS OTOKA JE AUTOHTONA SORTA VINA GRK
I dok je Dalmacija uglavnom poznata po izvrsnim crnim vinima, ponos Korčule su ona bijela. Autohtona hrvatska sorta grožđa grk uzgaja se upravo u Lumbardi, dok ćete u središnjem dijelu otoka pronaći pošip i rukatac. Od crnih sorti najrašireniji je plavac mali. Svakako kušajte njihova vina, poznata kao pića bogova. Ona se savršeno sljubljuju s morskim specijalitetima bez kojih je, kažu mnogi, ljetovanje na Korčuli jednostavno nezamislivo!