Biser otoka Krka i Kvarnerske rivijere. Prirodni užitak. Mjesto da ‘doživite sve o čemu ste sanjali za svoj odmor’. Upravo ovim riječima lokalna turistička zajednica poziva goste na ovo područje. Velike su to riječi, no isto tako i opravdane. Naime, Malinska na otoku Krku, sa svim svojim posebitostima, povijesnim atrakcijama, šetnicama i plažama, doista bi mogla biti idealno mjesto za odmor. Na njemu se možete ‘minglati’ s drugima, ali se i osamiti, i to ne samo ljeti, već i u ostatku godine. Malinsko područje, uostalom i sam otok Krk, nudi pregršt sadržaja, za svakog ponešto, a zajednički je nazivnik – uživanje. Evo što vidjeti u Malinskoj ako planirate ljetovanje ili izlet!
BOGATSTVO ŠUMA HRASTA MEDUNCA
U biti, Malinska i njezinih 20 okolnih sela čine povijesnu cjelinu Dubašnica, pojašnjeno je na službenim stranicama turističke zajednice općine Malinska Dubašnica. Smještena je na sjeverozapadu otoka Krka, u uvali između rtova Čuf i Pelova, a područje je svoju snagu oduvijek vuklo iz tamošnjeg vegetacijskog pokrova – šuma hrasta medunca, odnosno duba po kojem je i dobilo ime. Inače, tu povijesnu cjelinu zvanu Dubašnica čine tri grupe sela – Dolinja i Gorinja sela te Poganka, a još odavno je, kao područje zaštićeno od vjetra, služilo kao zaklon brodovima.
TURIZAM SE POČEO RAZVIJATI KRAJEM 19. STOLJEĆA
No, prvi tragovi naseljenosti tog područja sežu još u prapovijest, nastavlja dalje isti izvor. To dokazuju gradine pronađene na području Dubašnice. Da je područje bilo naseljeno i u rimsko doba potvrđuju ostaci rimske vile. Sudbina se malinskog područja isto tako kroz povijest vezivala i u Frankopane, ali i Mlečane. No, intenzivno naseljavanje Malinske kreće tek početkom 19. stoljeća, a krajem istog te početkom 20. stoljeća, počinje se razvijati i turizam.
Godine 1866. u Malinskoj pristaju i putnički parobrodi, prvi su turisti bili lovci, koju su pohodili tamošnje šume, a prvo je prenoćište otvoreno 1880. godine. Područje je bilo popularno među bečkom aristokracijom te cijenjeno zbog ljekovitosti morskog zraka. U novoj je povijesti, u hotelu Palace koji se nalazio u hotelskom kompleksu Haludovo, napisan Nacrt prvog hrvatskog Ustava.
ŽITELJI PRESELILI CRKVU KAMEN PO KAMEN I PONOVNO JE IZGRADILI
Atrakcija u samoj Malinskoj, ali i području koje je okružuje doista ne nedostaje. Sve kulturne spomenike, sakralne objekte i ostala zdanja, teško je i prebrojati pa ćemo navesti samo neke od najistaknutijih. Primjerice, crkvica sv. Apolinara, koja se spominje još 1153. godine. Ona je prvotno stajala u dubašljanskom polju, a danas se nalazi u Bogovićima. Naime, žitelji polja napustili su svoje domove zbog malarije i preselili u Bogoviće, a zatim u 19. stoljeću, kamen po kamen, tamo dopremili i crkvu te je ponovno izgradili.
POPULARNI JAZ NA KOJEM ZAPOČINJE VJEČNA LJUBAV
U samom centru Malinske ističe se pak Jaz. Riječ je o slatkovodnom izvoru koji se izlijeva u more, a uz koji je svojedobno bilo vezano i mlinsko kolo te mlin, koji se nalazio u jednoj od obližnjih kuća. Upravo je po tom mlinu, a na lokalnom se dijalektu kaže ‘malin’, samo mjesto navodno i dobilo ime. Godine 1937. područje je preuređeno u perilo Jaz, gdje se pralo rublje, a bilo i omiljeno mjesto za druženje djevojaka i mladića. Tamo su se rađale neke od najvećih ljubavi u Malinskoj, i navodno trajale vječno. Zbog slatke vode, na području Jaza znatiželjnike zabavljaju i patke.
OD UTRKA MAGARCA DO ČUVARA PLAŽE I ULICE NAZVANE PO LOPUŽI
No, i povrh toga, čuva Malinska još zanimljivosti. Primjerice, najstarija, ali i najmanje ulica u mjestu zove Kala, a sredinom 1970-ih godina omiljena zabava u Malinskoj je bilo jahanje na magarcu, dok su plaže čuvali ‘banjini’, odnosno čuvari plaža koju su pazili na čistoću i red. Isto tako, Malinska se može pohvaliti još jednom neobičnom ulicom, ulicom Pavus. Ona je ime dobila po provalniku Pavi.
VRIJEDNA NALAZIŠTA, MUZEJI SAKRALNE ZBIRKE TE NAJVEĆI DRVENI KRIŽ U EUROPI
U jednom od okolnih mjesta, Poratu, nalazi se pak franjevački samostan i u sklopu njega muzej s vrijednom sakralnom zbirkom kao i crkva sv. Magdalene, dok šuma Cickini ‘skriva’ ranokršćanski crkveni kompleks koji se proteže na površini od 5000 metara četvornih, a datira iz razdoblja od 5. do 7. stoljeća. Uzvisina Fumak pak je dom najvećeg drvenog raspela u Europi koje je, kao zavjetni križ, dao podići Petar Trp, povratnik iz Australije. Križ je težak 840 kilograma, visok 6,6 metara, a širok tri i pol metra.
LJEKOVITA ŠETNJA PREDIVNOM RAJSKOM CESTOM
No, jedno od najzvučnijih imena na području Malinske jest Rajska cesta. Riječ je o dugačkoj šetnici koja vodi od Malinske do Njivica, a uz koju se prostiru i neke od plaža, primjerice Ribarsko selo te Haludovo. Uređenje šetnice pokrenulo je Kupališno povjerenstvo Malinska još 1934. godine, a vlasnici zemljišta su besplatno ustupili svoje parcele za njezinu izgradnju. Poznata je po ljekovitosti kojoj doprinose more i borovi. Rajska cesta dio i je i kružne staze Camino Krk.
Inače, područje Malinske može se pohvaliti s više od 70 kilometara označenih pješačkih i biciklističkih staza, a među poučnim stazama se izdvaja ona pod imenom ‘Zakoračimo u povijest naših težaka’.
PODRUČJE MALINSKE OBILUJE PLAŽAMA – OD PJEŠČANIH DO STJENOVITIH
Plaže u Malinskoj, hvale se u tamošnjoj turističkoj zajednici, poznate su kao neke od najboljih u Hrvatskoj. Za to je zaslužna razvedena i široka obala, a izbor je bogat – od stijena i betona do šljunka i pijeska pa sve do skrivenih uvala. Neke od najpoznatijih nalaze se u samom gradu, plaža Maestral i plaža Rupa, koju krasi i prekrasan zalazak sunca. Tu su i plaža Draga, Vrtača, Ribarsko selo poznato po tome što su tamo boravile holivudske zvijezde koje je svojedobno dovodio Bob Guccione, osnivač magazina Penthouse, zatim Haludovo, Rova (koju neki nazivaju najljepšom na području Makarske), Vantačić, Valica, Uhlić, Portić….