Volite hodati i sporo uživati u divnom krajoliku oko sebe? Otkrijte Camino Krk, prekrasnu stazu na zlatnom otoku

Foto: Lana Mindoljević
piše Putni Kofer

Zlatni otok, otok žlahtine, šurlica i janjetine, mjesto prekrasnih plaža i mirisnih šuma, sve je to kvarnerski dragulj nadomak Rijeke, samo sat i pol vožnje udaljen od Zagreba. Krk možda nije najveći hrvatski otok, ali je definitivno jedan od onih s najviše sadržaja za planinare, bicikliste, avanturiste i sve zaljubljenike u outdoor aktivnosti.  A jedna od najuzbudljivijih avantura je Camino Krk, pješačka staza duga oko 150 kilometara koja prolazi nekim od najljepših mjesta na otoku. Ako razmišljate o odlasku na Camino Krk, u nastavku doznajte sve detalje o stazi, potrebnoj opremi, opcijama za smještaj i prehranu…

Izgradili su luksuzni grad za 700.000 ljudi, a danas zjapi prazan: kako je grandiozni zeleni projekt doživio potpuni fijasko

ŠTO JE CAMINO KRK I KOJE JOŠ STAZE TOG TIPA POSTOJE

Camino Krk dio je mreže hodočasničkih puteva diljem Europe. Najpoznatiji Camino na svijetu je onaj koji vodi do crkve svetog Jakova u španjolskom gradu Santiago de Compostela, no diljem Europe uređen je niz kraćih puteva za hodočasnike. Krčki Camino prvi je koji je uređen u Hrvatskoj, a u međuvremenu su markirani i putevi na Banovini, kod Šibenika i kod Imotskog. Nedavno je najavljeno i uređenje Camino rute na Braču. Kako je uređen prvi, krčki Camino postao je najpoznatiji i najpopularniji, s najboljom infrastrukturom i podrškom hodočasnicima.

IMA NEŠTO MAGIČNO U SVLADAVANJU UDALJENOSTI SNAGOM VLASTITIH NOGU

Što je toliko magično u ovoj vrsti odmora? Šetati satima, danima, svladavati udaljenosti snagom vlastitih nogu, prolaziti kroz prekrasnu prirodu i kulturne znamenitosti, polako upijati prizore oko sebe… Krk je za to kao stvoren. Staze su odlično obilježene, krajolik se stalno mijenja, jedan tren šetate uz more, u drugom trenutku probijate se šumom, potom preskačete kamenje…

NAJBOLJE VRIJEME ZA PREHODATI CAMINO SU PROLJEĆE I JESEN

Iako na stazu možete u bilo koje doba godine, najljepše je vrijeme proljeće i jesen. Tada je vrijeme stabilno, a još nije prevruće. Ljetnu špicu turističke sezone dobro je izbjeći i zbog visokih cijena smještaja. Staza počinje u gradu Krku. Tamo se prije polaska na Camino u turističkom uredu preuzima hodočasnička putovnica, te karta Camina i planinarskih puteva na otoku. U nju se na dvadesetak mjesta na ruti uzimaju pečati, a s popunjenom putovnicom na kraju se podiže Compostela, uvjerenje o pređenom Putu.

Žene starog plemena unakazuju lica čepovima u nosu i ružnim tetovažama: pozadina ovog starog običaja bolna je i potresna

DIONICE SU DUGE OD 19 DO 24 KILOMETRA, MOŽE SE PREHODATI SVE ILI SAMO DIO

Na službenim stranicama Experiencekrk.com stoji prijedlog rute podijeljen po danima. Dužina dionica je od 19 do 24 kilometra, od Krka do mjesta Kornić u kojem se nalazi crkva svetog Jakova. Možete hodati točno tim redoslijedom, a možete ga i izmijeniti. Također, možete prehodati samo dio dionica, pa se bilo kad vratiti na Krk i nastaviti svoj Camino.

GDJE ODSJESTI I KAKO PLANIRATI PREHRANU NA CAMINU KRK

Za razliku od španjolskog Camina, na Krku nema službenih prenoćišta za hodočasnike duž rute, niti restorana s povoljnim hodočasničkim menijima. U listopadu, kad smo ga mi hodali, već je bio zatvoren velik dio ugostiteljskih i smještajnih objekata. Ako ne želite tražiti svaki dan smještaj u drugom mjestu i cijelo vrijeme nositi sve svoje stvari na leđima, odlična je opcija paket koji uključuje smještaj, okrjepu i prijevoz svaki dan do mjesta na kojem ste jučer stali. Tako možete najbolje doživjeti Camino bez 10-15 kilograma tereta na leđima, bez brige oko smještaja i svaki dan odmorni krenuti u daljnju avanturu.

NOĆENJE U UDOBNIM APARTMANIMA I OKRJEPA KOJA DAJE SNAGU ZA CJELODNEVNO HODANJE

Apartmani Vugica-Šilo za sve koji hodaju Camino Krk nudi paket koji uključuje smještaj, jutarnju i večernju okrjepu te prijevoz. Hodočasnici su smješteni u apartmane opremljene kuhinjom i kupaonicom koji dijele s drugima, ali svaki hodočasnik ima svoju sobu. U svakom apartmanu nalaze se dvije sobe te kuhinja, dnevni boravak, kupaonica i terasa. Ujutro prije polaska na stazu pripremljena je jutarnja okrjepu, svaki si hodočasnik može pripremiti kavu ili čaj, poslužiti se namirnicama koje se nalaze u frižideru poput jogurta, namaza, salame, sira… Nakon hodanja čeka ih topla večernja okrjepa. Svakog je dana u paket uključen i prijevoz na početnu točku rute koja je završena dan prije. Na kraju dana imaju prijevoz za povratak u smještaj s mjesta gdje ste taj dan završili.

PRVA DIONICA KRK – BRZAC PROLAZI UZ BROJNE STARE CRKVICE I UTVRDE

Prva dionica kreće iz Krka i vodi do mjesta Brzac u unutrašnjosti. Ovaj dio puta prolazi pitomim makadamom kroz područje Šotoventa, uz stare crkvice i utvrde. Potom ulazi u šumu, spušta se prema moru i naposljetku uspinje do Brzaca. Udaljenost koja se prelazi prvi dan iznosi 22,7 kilometara. Drugi dan nastavit ćete tamo gdje ste jučer stali i od mjesta Brzac hodati oko 23 kilometra do Malinske. Na ovoj ćete dionici vidjeti crkvu svetog Krševana iz 12. stoljeća, skrivenu gustom šumom, ogromne hrastove, zavjetni križ na Fumku i brojne druge zanimljivosti.

RAJSKA CESTA JEDNA JE OD NAJLJEPŠIH ŠETNICA NA OTOKU, ALI I NA CIJELOJ OBALI

Trećeg dana dionica je najkraća i najlakša. Počinje na prekrasnoj Rajskoj cesti, jednoj od najpoznatijih šetnica na otoku. Na njezinu početku nalazi se i stari, zaboravljeni kompleks Haludovo. Praktički cijeli prvi dio puta do Njivica, dug šest kilometara, hoda se uz more. Nakon Njivica put postaje šumovit, prolazi uz arheološko nalazište Mohorov i vodi sve do ceste za Omišalj. Prije ulaska u grad razgledat ćete još arheološki lokalitet Mirine, smješten tik uz more, na kojem se nalaze ostaci ranokršćanske crkve iz 5. stoljeća.

NAJUZBUDLJIVIJI DIO JE ŠETNJA ISPOD KRČKOG MOSTA I PRESKAKANJE KAMENJA TIK UZ MORE

Četvrta dionica od Omišlja do Čižića jedna je od najuzbudljivijih jer će vas put dovesti točno pod Krčki most. Teren je drukčiji nego prva tri dana, dominiraju makadam i kamenje, a nakon prolaska ispod mosta put vodi tik uz more po razbacanom kamenju o koje udaraju valovi. Nakon ovog dijela do mjesta Čižići vodi kamenita staza okružena niskim raslinjem. Treći dan prelazi se oko 20, a četvrti 21 kilometar.

ŠARMANTNI VRBNIK, SUHOZIDI I NEVJEROJATNI MJESEČEV PLATO

Peta dionica spaja Čižiće i čarobni Vrbnik. Prva polovica puta vodi kroz prekrasnu šumu, a druga širokim makadamom uz more. Vrhunac dionice duge oko 21 kilometar je ulazak u Vrbik, prekrasan grad na brežuljku, poznat po žlahtini, glagoljici i očuvanoj staroj gradskoj jezgri. Šesti dan kreće se iz Vrbnika kroz uredne vinograde žlahtine i Vrbničko polje i ubrzo dolazi do potpuno drugačijeg krajolika. Prema Baškoj, koja je odredište šestog dana, vode kilometri i kilometri kamenitog puta bez hlada, okruženog brojnim kamenjem i tek ponešto niskog raslinja. Duga šetnja impresivnim pejzažom prošaranim vezom od suhozida dovest će vas do jedne od najvećih atrakcija baščanskog kraja, Mjesečeva platoa, a potom i do ornitološkog rezervata Kuntrep iz kojeg se polako spušta prema Baškoj. Taj je gradić zadnje odredište ove dionice duge oko 24 kilometra.

DOLAZAK U KORNIĆ NAKON SEDAM DANA HODANJA ISKUSTVO JE KOJE SE PAMTI

Sedma dionica ujedno je i najteža, ne samo zbog umora koji se akumulirao proteklih dana, već i zbog teškog, kamenitog terena i najviše svladanog uspona na cijeloj stazi. Unatoč tome, put od Baške, preko najvišeg vrha na otoku Obzove, preko Punata sve do Kornića prekrasan je i vrijedi ga doživjeti. S Obzove se pruža prekrasan pogled na more i okolne otoke, a završetak puta kod crkve svetog Jakova u Korniću trenutak je u kojem svakog hodača obuzme osjećaj sreće, zadovoljstva, trijumfa i ispunjenosti.

PODIJELI ČLANAK