
Slastica s potpisom grada
Ljubazni domaćini zbog kojih ćete se osjećati kao da odmor provodite kod prijatelja, predivna antička arhitektura, legende i priče koje iza sebe ostavljaju brojne uzdahe, ugodna klima, predivni pejzaži i prirodni dragulji, impresivne džamije, misteriozna nalazišta, rimske ulice nalik labirintima, uzbudljivi noćni život, mirisne tržnice… sve je to Turska, jedna od najljepših zemalja na svijetu. Jeste li za povijest i kulturu? Nema problema, tu su muzeji, antičke utvrde, slikovite džamije i gradske jezgre. Zanimaju vas rajske plaže? U Turskoj ih je na pretek, možete ih istraživati mjesecima. Volite aktivni odmor? Mogućnosti za vodene sportove, vožnju biciklom i planinarenje na svakom su uglu. Vaš je izbor tradicionalna hrana? Ponovo ste na pravom mjestu jer je turska gastronomija proglašena jednom od najboljih svjetskih kuhinja. Turska je zaista prekrasna zemlja i krije brojne zanimljivosti: evo što sve trebati znati prije prvog posjeta!
Smještena na dva kontinenta, Republika Turska je euroazijska država koja se nalazi na jugozapadnom dijelu Azije i na jugoistoku Europe. Graniči s Grčkom, Bugarskom, Ciprom, Irakom, Sirijom, Iranom, Armenijom, Gruzijom i Azerbajdžanom, smatra se jednom od najljepših zemalja na svijetu, a zbog burne prošlosti i bogate kulturne baštine često je odredište za sve ljubitelje putovanja. Turska je proglašena šestom najposjećenijom turističkom destinacijom na svijetu, i to s razlogom! Njezina prekrasna priroda, ostaci drevnih antičkih gradova, ali i suvremene urbane oaze prava su poslastica i izgledaju kao da su dio priče iz ”1001 noći”. O minulim vremenima govore i impresivni amfiteatri koje ćete ovdje pronaći, fascinantne nekropole, samozatajni drevni hramovi, arheološka nalazišta koja i danas zbunjuju arheologe i povjesničare…
Cijela zemlja se prostire na 783,356 km2, ukupno broji preko 82 milijuna stanovnika, a službena valuta plaćanja je turska lira. Turski jezik ubraja se među najteže jezike na svijetu, ima puno narječja, a najpravilniji, odnosno najknjiževniji se smatra istanbulski dijalekt. Osim Istanbula, najveći gradovi su Ankara, Izmir, Adana, Antalya i Konya. Zahvaljujući reformama Mustafe Kemala Ataturka u prvoj polovici 20. stoljeća i otvaranju velikog broja besplatnih škola diljem zemlje, turski narod danas je jedan od obrazovanijih i pismenijih naroda u svijetu. Također, u vrijeme Ataturkove vladavine ukinuta je funkcija sultana i smanjena je uloga religije u odlučivanju, a ukinuta je i diskriminacija nad ženama.
Poluotok Mala Azija koji čini veći dio teritorija današnje Turske je jedno od najstarijih stalno naseljenih područja svijeta, a prvi tragovi nastanjenosti mogu se pratiti čak od neolitika. Duga i burna povijest ove države ispisana je u brojnim svjetskim udžbenicima, a mnogima najpoznatiji oblik svakako je nekadašnje Osmansko carstvo kojeg su osnovala muslimanska plemena iz središnje Azije 1299. godine. Vrhunac je doseglo u 17. stoljeću kada se protezalo preko tri kontinenta, a nakon što je Osmansko carstvo srušeno 1918. godine, Turska se pretvorila u modernu državu kakvu poznajemo i danas. Ubrzo po završetku Drugog svjetskog rata Turska je pristupila nizu međunarodnih organizacija i integracija kao što su Vijeće Europe, NATO, OECD te je podnijela zahtjev za pristupanjem Europskoj ekonomskoj zajednici (EEZ).
Danas je Turska jedna od zemalja s najmlađom populacijom na svijetu, više od pola stanovnika zemlje ima manje od 30 godina, a oko 24 posto ima manje od 14 godina. Na cijelom području postoji preko 82.000 džamija, a kako u Turskoj živi oko 82 milijuna stanovnika, to znači da na svakih 1.000 stanovnika dolazi po jedna sveta građevina. Istanbul je jedini svjetski grad lociran na dva kontinenta, a zanimljiva je činjenica kako je više od 2.000 godina bio glavni grad triju velikih carstava, Rimskog, Bizantskog i Osmanskog. U Turskoj ćete pronaći i jedan od najstarijih centara znanosti, dva svjetska čuda iz antičkog svijeta (Mauzolej u gradu Halikarnasu i Artemidin hram u Efezu), sedam crkava koje se spominju u Ivanovu evanđelju, neke od prvih najpreciznijih svjetskih mapa…
Zanimljivost turskog zakonodavstva iz prošlosti jest da se žena mogla legalno razvesti od svog muža ako nije bila zadovoljna količinom kave koju bi joj muž pripremao. Osim toga, navodno je i danas živa praksa u kojoj nezaposlene i neudate žene mogu primati mirovinu svog pokojnog oca. Navodno se čak neke žene namjerno službeno razvode kako bi mogle primati očevu mirovinu dok i dalje žive sa svojim, zakonski bivšim muževima. U svakom slučaju, reforme su omogućile postupno otvaranje Turske prema ostatku svijeta te se i danas slave svakog proljeća, točnije 23. travnja.
U vrijeme kada je proglašena novim glavnim gradom Turske, Ankara je imala samo oko 35.000 stanovnika, što znači da je bila čak dva puta manja od tadašnjeg Sarajeva te barem pet puta manja od Zagreba. Istanbul je bio glavni grad sve do 1923. godine, a zbog okupacije od strane sila Antante nakon Prvog svjetskog rata, vlast je premještena u srce Anatolije – u Ankaru. Danas se u Ankari, drugom najvećem gradu u Turskoj, nalaze zgrade vlade, ministarstava i mnoga strana veleposlanstva, a na širem području grada živi gotovo 5 milijuna stanovnika. Grad je podijeljen na dva dijela: stari, sjeverni dio koji je sačuvao srednjovjekovni istočnjački izgled i moderni, južni dio koji je podignut uglavnom nakon 1923. godine.
Ovdje se nalazi više od 50 muzeja među kojima se izdvajaju Tehnološki muzej, ujedno i najposjećenija gradska turistička atrakcija, Muzej Rata za nezavisnost u kojem se nalaze brojni dokumenti i fotografije iz perioda rata za nezavisnost, kao i Muzej anadolijskih civilizacija. Osim bogate kulturne baštine, brojni turisti posjećuju Ankaru i zbog dobrog shoppinga, odnosno velikog broja trgovačkih centara kao što su Armada i Ankamall.
Živahan, bučan, šarolik, kaotičan, a opet nevjerojatno privlačan. Istanbul je najveći europski grad, s bogatim nasljeđem europske i azijske kulture. Specifičan je po svom orijentalnom ambijentu koji se savršeno stapa s modernom arhitekturom, prepun je skrivenih blaga i četvrti od kojih svaka nudi novu vrstu zanimljivosti. Povijesna jezgra grada koja okružuje Aju Sofiju i Plavu džamiju pulsira od velikog broja turista, a nekadašnja najveća pravoslavna crkva ujedno je i jedna od najljepših građevina na svijetu. Zidove i krov Aja Sofije krase nevjerojatni mozaici, a poseban dodatak u obliku anđela sa šest krila cijelom dojmu daje čarobnu notu. Tamo možete vidjeti i vikinške rune, stup želja, grobnice osmanskih sultana i posljednje počivalište kraljice Sofije.
U sjeni minareta i džamija susreću se ljudi iz različitih dijelova svijeta pa se ovaj grad smatra turističkom prijestolnicom Turske. Trgovačka djelatnost i obrti cvjetaju na svakom koraku, a na bazarima možete osjetiti ugodan miris svježih začina koji će vas natjerati da se zaljubite već nakon prvog posjeta. Veliki bazar je mnogo toga, ali što god vam o njemu rekli neće biti dovoljno dok se sami ne zaputite tamo i iskusite čari turskog trgovanja. To je jedna od najstarijih tržnica u gradu, ali i u cijelome svijetu. Više od 60 uličica odvesti će vas u prošlost te u više od 5000 dućana, kupalište, džamiju, kafiće i restorane. Tamo zaista možete vidjeti i kupiti sve što vam srce poželi, od domaćih proizvoda, namještaja, antikviteta, nakita, ukrasa, suvenira pa sve do tekstila i tepiha.
Srednjovjekovni Toranj Galata jedan je od najstarijih u Istanbulu, a nalazi se u istoimenoj četvrti. Legenda koja ga okružuje kaže da je u 17. stoljeću avijatičar Hezarfen Ahmet Celebi ovdje započeo svoj let preko Bospora koristeći umjetna krila. Turisti se mogu popeti na promatračnicu visoku 51 metar i uživati u spektakularnom pogledu te zamišljati kako je izgledao taj povijesni let preko Bospora. Toranj je zaista nevjerojatno mjesto u Istanbulu koje je zbog svoje povijesti i iznimne ljepote uvršten na UNESCO-v popis svjetske baštine 2013. godine.
Zbog specifičnog položaja koji se prostire na dva kontinenta, turska kultura je jedinstven spoj istočnjačkih i zapadnjačkih običaja. Ako ste ljubitelj turske kinematografije i serijskih uspješnica koje su preplavile Europu u posljednjem desetljeću, vjerojatno ste primijetili da se na ulici dvije osobe koje se ne poznaju oslovljavaju s „gospodine“ i „gospođo“, a ako sretnu stariju osobu, iz poštovanja će u razgovoru prije pozdrava dodati njihovu titulu, profesiju ili zanimanje. Osobe mlađe životne dobi nerijetko će starije osobe pozdraviti tako da im poljube ruku i prinesu je čelu, što pokazuje koliko Turci drže do društvenog statusa.
Većina turista koji prvi puta posjećuju Tursku često ostane iznenađena brojnim manirima i običajima koji žive generacijama i stoljećima se prenose s koljena na koljeno. Prije ulaska u kuću ili u džamiju, Turci uvijek izuvaju cipele i smatra se nepristojnim ako to ne učinite. Ova je navika povezana s pojmom čistoće u Islamu jer mjesta za molitvu moraju biti čista. U Turskoj je pojam čistoće shvaćen vrlo ozbiljno te su svi gradovi, mjesta i ulice iznimno uredni i čisti, a sve su zelene površine uređene.
Ako se odlučite posjetiti tursku obitelj u njihovom domu, ne zaboravite ponijeti poklone poput boce mlijeka, voća, kolača ili čokolade. Gotovo uvijek se međusobno daruju, bez obzira posjećuju li bliske prijatelje, rodbinu ili dolaze u goste kod nekoga koga slabo poznaju. Na stolu će vas dočekati kava, omiljeno piće lokalnog stanovništva koje se poslužuje još iz osmanskog doba. Prilikom pripreme domaćini će pripaziti da kava bude pjenasta, što ukazuje na nivo majstorstva osobe koja ju je pripremila.
U Turskoj postoji niz kafića, tzv. kavana u koje mogu ući samo pripadnici muškog spola. U njima se najčešće druže stariji muškarci i umirovljenici koji satima ispijaju kavu, čaj i igraju društvene igre. Ako ste žena, pripazite da ne uđete u takav lokal jer bi to bilo neprikladno. Ako vam slučajno zatreba pomoć na putu, uvijek se možete osloniti na nepoznatog prolaznika. Poznato je da su Turci izrazito gostoljubiv narod koji će rado uskočiti u pomoć, povesti vas sa sobom iako ne idete u istom smjeru, a ako na ulici ugledaju džeparoša kako krade torbicu ili vrećicu, velika je vjerojatnost da će netko u blizini krenuti za lopovom. Većina ljudi je ljubazna, vesela i gostoljubiva pa se toplina i srdačnost osjeća na svakom koraku.
Vjerojatno smo svi čuli za kebab i burek, no turska je gastronomija puno više od toga. Nacionalna kuhinja predstavlja savršen spoj namirnica iz centralne Azije, Bliskog istoka i Mediterana pa ćete ovdje uživati u raznolikim specijalitetima koji će zadovoljiti i najzahtjevnije nepce. “Kahvaltı” (turski doručak) ovdje uistinu shvaćaju kao najvažniji (i najobilniji) obrok u danu. Naziv dolazi od riječi “kahve” (kava) i “altı” (prije), što se može lako protumačiti kao “hrana prije kave”. Onaj pravi kahvaltı je jednom riječju – kraljevski. Zapravo više nalikuje na bogati švedski stol s kojeg vas mame različite namirnice svih boja i mirisa: svježe povrće poput krastavaca, rajčica, paprika, obilje različitih sorti sira, crne i zelene masline, borov med, jaja u bilo kojem obliku, kobasice od piletine, puretine ili govedine, džemovi od svih vrsta voća, neizostavni kruh koji je upravo izašao iz peći i crni čaj kojeg Turci konzumiraju vrlo često.
Posebnost turske kuhinje je da se sva jela uglavnom prave od svježih, lokalno uzgojenih namirnica zbog čega je svakako i ukusnija. Većina stanovnika polako uživa o okusu svojeg obroka pa se često može činiti kako su Turci pravi hedonisti. Iako turska kava uživa veliku popularnost, čaj je još uvijek piće koje se najčešće konzumira u ovoj prekrasnoj državi. Ako ste ikada gledali turske sapunice, vjerojatno ste primijetili kako njihovi junaci ispijaju velike količine čaja koji se poslužuje u malim šalicama u obliku tulipana.
Zanimljiva je činjenica kako u brojnim turskim restoranima u jelovnicima možete pronaći isključivo priloge koji znaju biti dobra zamjena za uobičajen obrok. Ovčji sir, tijesto s ikrom bakalara, punjeno lišće grožđa i punjene tikvice u umaku od jogurta samo su neki od slavnih specijaliteta koji će utažiti glad, a dobro je što ih možete jesti u hodu, s prstima. S obzirom na to da je Turcima zabranjeno jesti svinjetinu, jela od janjetine pronaći ćete na svakom koraku. Za desert ne propustite kušati baklave, omiljenu slasticu koja datira iz 15. stoljeća. Postoje brojne varijacije na temu, no tradicionalno se priprema s punjenjem od pistacija čiji je okus nenadmašan.
Islam je najveća religija u Turskoj, a prema popisu stanovništva čak 99,8 posto stanovništa se izjašnjavaju kao muslimani. Iako je Turska službeno sekularna zemlja, religija zauzima iznimno važno mjesto u njihovom svakodnevnom životu pa ćete tako često čuti kako Turci izgovaraju „MashAllah“ i „InshaAllah“. Ovi islamski izrazi koriste se prilikom zahvaljivanja Alahu na sve dobro što ih je snašlo u danu, ali i kako bi iskazali divljenje ili uvažavanje za nešto ili nekoga.
Džamije ćete sresti posvuda, kao i pozive na molitvu. Ako sjedite u restoranu u kojem se pušta glasna muzika, vjerojatno ćete tijekom poziva na molitvu, koji se oglašava pet puta dnevno, sresti ljude koji utišavaju glasnoću kako bi iskazali poštovanje.
Još jedan važan period u njihovom životu je Bajram: Ramazanski i Kurban bajram. Prvi se slavi tri, a drugi četiri dana. Prema islamskoj predaji, Ramazanski bajram je dobio ime po mjesecu posta, ramazanu, koji traje 30 dana, a karakterizira ga uzdržavanje od hrane, pića, cigareta i tjelesnih užitaka. Tijekom cijelog ovog perioda muslimani uzimaju jelo i piće isključivo nakon zalaska i prije izlaska sunca, a to je vrijeme poznato kao ”sehur”. Kurban bajram je najveći islamski blagdan, on se slavi dva mjeseca i deset dana poslije Ramazanskog. Na taj dan se prinosi žrtva u vidu životinje, najčešće ovce koja se dijeli prijateljima, obitelji, susjedima i siromašnim građanima. Kažu da je njegova ljepota u tome što se veći dio mesa daje onima kojima je potrebno.
Dobroćudan duh turskog naroda možda najbolje oslikava stara tradicija poznatija kao “Askıda ekmek”, što u prijevodu znači “kruh na vješalici” ili “suspendirani kruh”. Kruh na vješalici iznimno je važan i koristan turski običaj koji ima svoje korijene u islamskoj religiji. Stvar funkcionira vrlo jednostavno: odeš u pekaru i platiš dvije štruce kruha, a uzmeš samo jednu. Prilikom plaćanja kruha, kažete osobi koja uzima novac da je jedan od njih “askıda ekmek”. Vaš kruh bit će zapakiran i obješen s drugima, a kad ljudi dođu tijekom dana i pitaju “Askıda ekmek var mi?” (“Ima li kruha na vješalici?”), mogu uzeti pogačicu besplatno.
Jedna od najpoznatijih turskih, ali i svjetskih prirodnih atrakcija zasigurno je Pamukkale, ili ”dvorac od oblaka”. Ovo neobično mjesto i nevjerojatan kompleks dug 2.000 metara kojeg možete doživjeti u jugozapadnoj Turskoj poznato je po plitkim terasastim bazenima koji su nastali prelijevanjem mineralne vode i taloženjem minerala. UNESCO je prepoznao njegovu ljepotu i važnost te ga uvrstio na popis svjetske baštine 1988. godine, a turistima je ovdje dozvoljeno kupanje. Pamukkale danas uključuje 17 mineralnih izvora čija temperatura varira od 35 do 100 Celzijevih stupnjeva te je idealno mjesto za rekreaciju i opuštanje.
Još jedna velika, zaštićena atrakcija nalazi se u Anatoliji, a radi se o misterioznoj lokaciji Gobekli Tepe koja je natjerala arheologe i znanstvenike da ozbiljno propitaju uvriježeno znanje o ljudskoj civilizaciji i njenom razvoju. Ovo megalitsko arheološko nalazište staro je gotovo 12 tisuća godina, prostire u radijusu od 300 metara te se sastoji od monumentalnih izrezbarenih kamena i velikih monolita u obliku slova ‘T’, od kojih su neki dosezali visinu od gotovo 6 metara i težinu od čak 16 tona. Njihove površine ukrašene su prekrasnim reljefima i piktogramima životinja poput lavova, divljih svinja, zmija, lisica, a na nekima se nalaze i stilizirani oblici ljudskih tijela te odjevnih predmeta poput pojasa i pokrivala za slabine.
Popis svjetske baštine u Turskoj obuhvaća i velike dijelove Istanbula (crkva Chora, Hagia Sophia, Süleymaniye džamija, Džamija Sultana Ahmeta, Teodozijeve zidine, Topkapı Sarayı), Nacionalni park Göreme i spomenike u stijenama Kapadokije, Džamiju i bolnicu u Divriğiju, ruševine u Hattuši, monumentalne grobnice na brdu Nemrut, stari dio grada Safranbolua, arheološke iskopine Troje, neolitički lokalitet Çatal Höyük i brojne druge. Impresivno, zar ne?
Osim Istanbula i Ankare, ova se zemlja može pohvaliti i prelijepom obalom koja oduševljava brojne turiste. Mali lučki grad Amasra smjestio se u provinciji Bartın na obali Crnog mora i može pohvaliti s dva otoka: veći se zove Büyük ada (”Veliki otok”), a manji Tavşan adası (”Zečji otok”). Osim što je Amasra danas popularno turističko odredište koje osvaja svojim prirodnim ljepotama i plažama, često se spominje i kao grad vrlo bogatog arhitektonskog naslijeđa pa tako ovdje možete posjetiti brojne znamenitosti: arheološki muzej, Amasra dvorac koji je izgrađen tijekom rimskog razdoblja ispod kojeg se nalazi tunel, Fatihovu džamiju koja je prvotno izgrađena kao bizantska crkva u 9. stoljeću te Kuşkayası spomenik smješten u gustoj šumi 4 kilometra od Amasre. Zanimljivo je da je Zečji otok dobio ime po tome što je pun crnih zečeva koji se spuste na obalu čim vide brod.
Još jedna velika atrakcija u Turskoj je i Kapadokija, zemlja vila, prekrasnih konja, neobičnih krajolika i čarobne atmosfere u kojoj vladaju šareni baloni. Tajanstvena i očaravajuća Kapadokija nalazi se u unutrašnjosti Turske, u srcu regije Anatolije, i pruža brojne mogućnosti za rekreaciju: od jahanja konja i deva pa sve do planinarenja i vožnje zračnim balonima. Ne propustite posjetiti i Nacionalni park Goreme koji se nalazi pod UNESCO-vom zaštitom od 1985. godine. Ovdje ćete upoznati način života stanovnika iz bizantskog vremena. U stijenama je uklesano oko 360 bizantskih crkava i samostana, a najpoznatija među njima je crkva Tokali Kilise.
Okružena Taurskim gorjem i Sredozemnim morem, Antalija je jedna od najpopularnijih svjetskih turističkih pokrajina u kojoj možete pronaći mnogobrojne luksuzne hotele s pet zvjezdica, a njeno središte je istoimeni grad, peti po veličini u Turskoj. Osim glavnog grada, vrijedi posjetiti i okolne gradove poput Side, Alanye i Kemera. Tu su i drugi turski gradovi: Efez, nekada važno trgovačko središte u antičkom svijetu, Izmir, treći po veličini grad u Turskoj, Belek, Bodrum, Kušadasi, Lara…
Prilikom otvaranja novog aerodroma u Istanbulu, Turci su na ulaz postavili plakat na kojem je pisalo: “Ovo nije samo aerodrom. Ovo je spomenik pobjede”. Spomenik turske pobjede proteže se na 76 milijuna četvornih metara, danas zapošljava više od 225.000 ljudi, a budnim okom ga prati 22.000 nadzornih kamera. Svi ljubitelji shoppinga u duty free kompleksima zasigurno će biti impresionirani prostorom od 53.000 četvornih metara, što ga čini najvećim takvim na svijetu. Njegov je izgled inspiriran poznatim Bosporskim tjesnacem i sadrži sedam različitih koncepata “Modnog vrta” ili “Obiteljske palače”.
Na izgradnji ovog čuda sudjelovalo je preko 36.000 radnika, a prilikom otvorenja 2018. godine turski je predsjednik izjavio kako će ovo remek-djelo obilježiti povijest. Kada sve četiri faze izgradnje budu izvršene, ova zračna luka u Istanbulu će u jednoj godini moći primiti nevjerojatnih dvjesto milijuna putnika. Time će postati najveći aerodrom na svijetu po putničkom prometu. Usporedbe radi, danas najveći promet ima Međunarodni aerodrom Hartsfield–Jackson u američkom gradu Atlanti sa 104 milijuna putnika. Najprometnija europska zračna luka je Heathrow u Londonu sa 78 milijuna putnika.
Mačke su jedna od atrakcija Turske o kojoj brojni turisti nakon posjeta pričaju gotovo jednako kao o najvažnijim građevinama, shoppingu, fenomenalnoj hrani i svemu ostalom što ovu zemlju čini jednom od najvibrantnijih i turistički najpopularnijih na svijetu. Teško je znati točan broj, ali procjenjuje se da na ulicama živi više nekoliko milijuna mačaka lutalica. Iako smo upotrijebili riječ lutalice, to nipošto ne znači da su one zapuštene ili neuhranjene, naprotiv, od stanovništva dobivaju hranu i najbolju moguću njegu, svugdje su dobrodošle pa se ponekad čini da su one prave vladarice, a ljudi samo njihovi sluge.
Diljem gradova su postavljene male mačje kućice u koje se one mogu skloniti u hladnim mjesecima, a na svakom se koraku mogu vidjeti i hranilišta za mačke. Uz to, brojni im stanovnici samoinicijativno ostavljaju hranu, maze ih i brinu o njima. Ali otkud toliko mačaka u gradu? Vjeruje se da početak seže u doba Otomanskog carstva, kad su na brojnim brodovima koji su pristajali u Konstantinopol mačke bile uobičajeni putnici jer su tamanile štakore, miševe i druge nametnike. S brodova su silazile u grad, gdje su se množile, a stanovnici su ih prihvaćali jer su u većinom drvenim kućama i sami imali problema s nametnicima.
Tu je i religijski razlog, jer se mačke u islamu smatraju čistim životinjama, o kojima je pisao i sam prorok Muhamed. Primjerice, u jednoj od više priča u kojima se spominju mačke, Muhamed je odrezao rukav košulje kako ne bi probudio mačku koja se na njemu sklupčala i zaspala.
Vaši domaćini, nasmijani i simpatični Turci, jako vole pričati i toliko su srdačni da uglavnom ne vide granice privatnog prostora, pa će oni turisti koji vole držati distancu možda zakoračiti unazad. Nekima će zvučati ljuto i razjareno, ali Turci su naprosto toliko srčani da često u normalnom razgovoru viču, mašu rukama i slično. Možda zato što malo njih govori engleski pa će vam doslovce rukama i nogama pokušati objasniti kojim putem trebate krenuti. Zato ne bi bilo loše uz sebe imati mali rječnik ili IHG aplikaciju kako biste se bolje razumjeli.
Ipak, nećete trebati pomoć mještana da vam kažu koliko je sati, jer kada čak pet dnevno čujete poziv na molitvu (ezan) koji dolazi s minareta, točno ćete znati koje je doba dana. Kada ćete ulaziti u džamije, svakako izujte cipele na ulazu te se primjereno odjenite. To znači da ćete kratke hlače i suknje te majice koje otkrivaju kožu morati ostaviti za neke druge prigode, i muškarci i žene. Kraj većine džamija postoje vrtovi i zelena dvorišta koja su idealna mjesta za odmor od cjelodnevnog razgledavanja.
Svako godišnje doba je dobro za posjet Turskoj. Ljeti je svakako najljepše vrijeme, ali zbog vrućina se velik dio domaćeg stanovništva premjesti na obalu, tako da tu prazninu popune tisuće turista iz drugih zemalja. Zimi je vrijeme često vlažno i sivo, ali ima neku posebnu čar. Cjenkanje je dio turske kulture i pravi doživljaj. Zapravo ćete na kraju teškog srca platiti umanjeni iznos jer ćete se u procesu nadmetanja cijena dobro sprijateljiti s prodavačem i ispričati mu cijelu svoju životnu priču.
Osim čaja kojeg ima na svakom koraku, obratite pažnju i na prekrasna plava oka koja će vas gledati s većine polica i štandova. Taj je ukras, istovremeno suvenir i amajlija jer se smatra da će vas čuvati od zla, a taj ćete motiv vidjeti na mnogim fasadama monumentalnih građevina. Svi ti motivi, ljepote i suveniri su samo mali djelić mozaika uspomena koje ćete ponijeti. Turska će se duboko urezati u sjećanje svakom posjetitelju.
Slastica s potpisom grada
Omiljeni kolač
NEOTKRIVENI RAJ
Sveopća kontrola
Kvizovi
Zeleni kutci blizu Zagreba
Vrhunsko ostvarenje
proljetni bijeg u Italiju
savršen obiteljski izlet
MISTERIJ JUŽNE AMERIKE
Neočekivani muzej
Povijest na svakom koraku
ulica crvenih svjetiljki
RAJ ZA OUTDOOR AKTIVNOSTI
Ljepote visočja