'Tekući pilav'
Mjesta
Ogledala su im promijenila život: u norveškom gradu potrošili milijun dolara za nekoliko sati sunčeve svjetlosti
Na tržnici u norveškom Rjukanu nalazi se kip osnivača grada, poznatog inženjera i industrijalca Sama Eydea, koji, kako kažu lokalci, ima prekrasne brkove. Veliki „kameni čovjek” stoji s jednom rukom u džepu hlača, a drugom drži čvrsto smotani crtež dok zuri prema sjeveru u impresivnu strmu planinu. Iza njega, na jugu, uzdiže se jednako strm vrh od 1800 metara poznat kao Gaustatoppen. Između planina, uz usku dolinu Vestfjord, smjestio se mali, ali nekoć moćni gradić koji je Eyde sagradio početkom prošlog stoljeća kako bi udomio radnike za svoje tvornice.
VIZIONAR KOJI JE TRANSFORMIRAO RJUKAN U ENERGETSKU METROPOLU
Eyde je očito bio vrlo inteligentan čovjek. Iskoristio je snagu 100-metarskog vodopada Rjukanfossen za proizvodnju hidroelektrane u to vrijeme najveće na svijetu. Uveo je nove tehnologije, od kojih jedna nosi njegovo ime, za proizvodnju salitre oksidacijom dušika iz zraka i industrijski vodik putem elektrolize vode.
Međutim, postojala je jedna stvar koju nije mogao promijeniti: položaj sunca. Naime, grad je izgrađen duboko u predivnoj dolini, okružen je visokim planinama, a zbog svoje pozicije pola godine je u sjeni. Od kraja rujna do sredine ožujka, Rjukan, smješten tri sata sjeverozapadno od Osla, nije potpuno u mraku (dobro, gotovo da jest u prosincu i siječnju, ali tada je mračno i u većem dijelu Norveške), ali svakako ovdje nije ni svijetlo.
KAKO STANOVNICI NORVEŠKOG GRADA RJUKANA DOBIVAJU SUNČEVU SVJETLOST?
Stanovnici ovog norveškog grada imaju poseban odnos sa Suncem – vole razgovarati o njemu i sjetiti se njegovog pojavljivanja nakon dugog vremena. Naime, šest mjeseci u godini, sunčeva svjetlost je skrivena iza visokih planina, pa su nedavno inženjeri osmislili genijalno rješenje kako bi se barem malo svjetlosti probilo kroz tamu.
Naime, arhitekti su napravili fascinantna ogledala koja usmjeravaju sunčevu svjetlost na gradski trg. Projekt je započeo 2013. godine, a ogledala se mogu automatski pomicati kako bi osigurala maksimalnu količinu sunčeve svjetlosti u gradu. Sama investicija iznosila je oko milijun dolara, no rezultati su bili izvanredni. Stanovnici Rjukana sada mogu uživati u nekoliko sati sunčeve svjetlosti tijekom perioda od rujna do ožujka, što je svakako pozitivno utjecalo na njihov život u ovom norveškom gradu.
Danas Eydeov kip gleda u prizor koji bi čak i eminentnog inženjera mogao ostaviti bez daha. Visoko na planini nasuprot, 450 metara iznad grada, tri velika zrcala na solarni pogon, računalno kontrolirana, uporno prate kretanje sunca preko neba, odbijajući njegove zrake na trg i kupajući ga u jakoj sunčevoj svjetlosti. Rjukan više nije zaglavljen tamo gdje sunce ne grije.
TURISTIČKA ATRAKCIJA KOJA PRIVLAČI POSJETITELJE IZ CIJELOG SVIJETA
Grad je nastao u razdoblju od 1905. do 1916. godine, kada je poduzetnik Sam Eyde otkupio lokalni vodopad poznat kao „slap koji se dimi” i na njemu izgradio hidroelektranu. Kako bi osigurali dovoljno sunčeve svjetlosti za radnike, upravitelji tvornica prvo su izgradili žičaru koja im je omogućila pristup suncu. No, zatim su smislili impresivno rješenje u obliku zrcala koje je nadahnulo mnoge ljude diljem svijeta.
Ovo izvanredno rješenje postalo je uzor mnogim industrijama. Danas se grad smatra jednim od najinovativnijih u Norveškoj te je poznat po svojim brojnim tehnološkim dostignućima i naprednim rješenjima u svim područjima života.