Stajali smo ispred slapa koji izaziva mučninu i vrtoglavicu! Nikad prije priroda nije ovako djelovala na nas

Dettifoss se obrušava s visine od 45 metara, širok je čak 100 metara, a svake sekunde njime protutnji oko 193.000 litara vode

Foto: Martina Hrupić
Želim da mi Google češće preporučuje Putni Kofer

Na Island smo išli po prirodu. Po što smo došli, to smo i dobili. Ta otočna država na sjeveru Europe doista nudi neku od najljepših priroda na svijetu, a njezin neizostavni dio su slapovi. Imena poznatih islandskih vodenih velikana mogla bih nabrajati u nedogled. Skogafoss, Seljalandsfoss, Gullfoss samo su neka od njih, najrazvikanija i najzvučnija. No, ima jedan čije se ime u tom ‘kraljevskom’ vodenom društvu ipak malo rjeđe čuje, a nama je doslovno zavrtio glavu! I ne samo glavu, nego i želudac! Naime, nikad prije, a ni poslije, nije mi se dogodilo da sam pri pogledu na neki vodopad doživjela mučninu. Upravo to mi je, svojom nevjerojatnom snagom, ‘učinio’ islandski Dettifoss.

S VREMENOM FANTASTIČNO POSTANE NORMALNO...

No, prvo malo o Islandu i vodopadima općenito. U toj nevjerojatnoj zemlji, kažu neki izvori, ima ih čak 10 tisuća, a kada se vozite tamošnjim Ring Roadom, kružnom cestom koja vodi oko cijelog otoka, upravo oni će nerijetko biti ‘vrhunac dana’. No, nakon nekog vremena, zbog njihovog broja i učestalosti, pomalo ćete postati imuni na njihove čari… To se dogodilo i nama: svako malo bismo, vozeći se, uz cestu vidjeli fantastični slap koji se obrušava niz ogromne litice, no na Islandu to je jednostavno svakidašnji prizor. Dakle, rekli bismo, pomalo se navikneš na nevjerojatne vodene prizore i fantastično postane normalno.

 

No, jedno ime i jedan vodopad i nakon potencijalne preplavljenosti s divnim vodopadima obara s nogu. Doslovno. Njegovo je ime, kao što smo već rekli, Dettifoss, a smjestio se na sjeveru Islanda. Mi smo ga razgledali kada smo se vozili Ring Roadom prema prijestolnici islandskog sjevera, gradu Akureyriju u kojem semafori imaju svjetla u obliku srca. Skrenuli smo, doduše, malo s Ring Roada kako bismo vidjeli Dettifoss. I ostali zapanjeni.

NISMO BILI SPREMNI NA ONO ŠTO SLIJEDI

Očekivali smo da će to biti naš uobičajeni ‘islandski folklor’. Pakiranje, šetnja i divljenje nevjerojatnoj prirodi. I izgledalo je ‘islandski uobičajeno’ sve dok naposljetku nismo čuli huk i bacili pogled na naš cilj: ogromnu količini vode koja se nasilno obrušava u kanjon i u koju je, kako se igra s vašim osjetilima, pomalo teško gledati! U biti, tjera vas da svako malo odmaknete pogled.

U biti, Dettifoss je, čak i ako nije jedna od prvih asocijacija na Island, slavni vodopad. Slovi za najjači na Islandu po protoku vode, a nerijetko u istoj kategoriji i u cijeloj Europi. U biti, samo se, ovisno koji izvor gledate, slapovi Rajne u Švicarskoj spominju kao snažniji i moćniji. Kako god bilo, u svakoj sekundi na njemu se obruši 193 metara kubičnih vode, a smjestio se na sjeveru Islanda. Nalazi se na području Nacionalnog parka Vatnajökull, a formiraju ga vode rijeke Jökulsá á Fjöllum koja u biti sabire vode iz ledenjaka Vatnajökull i okolnog područja. Voda je bogata sedimentom i upravo on ovaj vodopad boji u sivkastobijelu boju. Samo ime slapa, Dettifoss, dolazi od islandskih riječi ‘detta’ što znači pad ili kolaps te ‘foss’, odnosno vodopad.

VODOPAD ŠIROK 100 METARA

Dakle, kako smo mu se približili, stojeći na rubu tamošnjeg kanjona, imali smo prilikeu svjedočiti njegovoj nevjerojatnoj snazi i silini. Doslovno stojite na rubu kanjona Jokulsargljufur koji je rijeka izdubila, dovoljno blizu da vas vodopad zagluši i osvježi svojom omaglicom. S određenih pozicija na stazici koja krivuda rubom litice bit će vam teško gledati u njegovu vodenu zavjesu.

Naime, ogromna količina vode koja se silovito obrušava s visine od 45 metara u kanjon, i to u širini od 100 metara, u vašem tijelu može izazvati neobične senzacije. Oči vas uvjeravaju, dok gledate u vodu, da se krećete, a unutarnje uho i centar za ravnotežu kažu da stojite na mjestu. Rezultat je, može se dogoditi, a meni doslovno jest, osjećaj mučnine. Svako malo morala sam odvratiti pogled i napraviti predah… Cjelokupnom osjećaju ne pomaže ni ostatak senzorne preplavljenosti, od sitnih kapljica vode, visine i samog zvuka vodopada.

ZAPADNI PRILAZ VODOPADU DOSTUPAN JE CIJELE GODINE

No, unatoč tome što nam je s određenih mjesta na litici bilo teško izravno gledati u njega, dosta smo se vremena zadržali u njegovoj blizini, sat vremena definitivno. Teško je odvojiti se od tako moćnog prizora koji ne gledate svaki dan, od nevjerojatne snage vode… Mi smo Dettifoss posjetili u kolovozu, a upravo se ljetni mjeseci spominju kao najbolje vrijeme za uživanje u njemu jer je tada najbujniji. On je u biti dio tzv. Diamond Circlea na Islandu koji uključuje i tzv. vodopad bogova Goðafoss te jezero Mývatn.

Riječ je o turističkoj ruti koja je manje razvikana i posjećena, ali jednako čudesna kao i Rejkjaviku bliži Golden Circle. Dettifossu možete prići s istočne i zapadne strane, no potonja opcija funkcionira cijele godine: s Ring Roada skrenete na Route 862, asfaltiranu cestu koja vas vodi do parkinga. Od njega do vodopada ima oko 15 minuta hoda, a dostupni su i toaleti. Istočnija je strana malo ‘divlja’, no i na njoj postoji vidikovac. Kretanje svakako zahtijeva oprez: staza je na nekim mjestima mokra.

Pročitajte još