grad inovacija
Mjesta
Nizozemski raj usred Kariba: jedan od najšarenijih gradova na svijetu prepun je slikovitih uličica, trgovina i povijesnih građevina, a njegovu je važnost prepoznao i UNESCO
Neobična arhitektura, krive, “pijane” zgrade i brojni kanali, prekrasni tulipani i stare vjetrenjače, Rembrandt i Van Gogh, sir Gouda, bicikli, crveni fenjeri, Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Hag… Da, vjerojatno ste odmah pomislili na Nizozemsku, jednu od najposebnijih i najuzbudljivijih destinacija u Europi. No, što ako dodamo duge pješčane plaže, koktele, ronjenje s kornjačama, ludu ljetnu atmosferu i kristalno čisto more? Možda ovo nije prva asocijacija na Nizozemsku, no i dalje ste u ovoj zemlji! Točnije, u njenom najjužnijem dijelu, samo 300 kilometara sjeverno od Venezuele. Vodimo vas na otok Curaçao i njegov glavni grad Willemstad!
WILLEMSTAD: ŠARENI DRAGULJ KARIBA
Grad Willemstad pravi je melem za oči, osobito za one koji vole šarenilo. Ovaj živopisni dragulj Kariba krasi čak 750 zgrada obojenih u živahne boje. Svaka fasada nosi svoju priču, a iza ove impresivne palete boja krije se zanimljiva legenda. Prema lokalnoj predaji, šarenilo zgrada zapovjedio je guverner Albert Kikkert u 19. stoljeću. Kikkert je, naime, bolovao od migrena te je vjerovao da njegove glavobolje uzrokuje refleksija sunca s bijelih fasada zgrada. U nastojanju da olakša svoje tegobe, izdao je proglas kojim je naredio “premazivanje” svih zgrada jarkim bojama.
Danas, zahvaljujući toj odluci, Willemstad izgleda kao slikovnica puna žarkih boja koja privlači turiste iz cijelog svijeta. Posjetitelji se dive raznobojnim zgradama koje se protežu duž obale i čine ovaj grad jedinstvenim na Karibima. Glavni grad Curaçaa, osim šarenih fasada, nudi i bogatu kulturnu baštinu, brojne muzeje, restorane s lokalnim specijalitetima te živahne tržnice.
STARI DIO GRADA ZAŠTITIO JE UNESCO
Povijesna jezgra Willemstada, koja uključuje četvrti Punda i Otrobanda, uvrštena je na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Punda, najstariji dio grada, prepun je slikovitih uličica, trgovina i povijesnih građevina koje datiraju iz različitih stoljeća. Most Queen Emma, poznat i kao „Ljuljajuća dama“, povezuje Pundu s Otrobandom i jedan je od najpoznatijih simbola grada.
Cijeli je otok poznat i po svojim idiličnim plažama koje privlače posjetitelje iz cijelog svijeta. Pješčane obale, tirkizno more i bogati podvodni svijet pružaju savršene uvjete za opuštanje i avanturu. S druge strane, čim stignete na otok shvatit ćete da je na ovom mjestu bejzbol puno više od igre – to je način života. Mještani strastveno prate lokalne utakmice, a posjetitelji su uvijek dobrodošli pridružiti se i uživati u sportskom duhu.
OTOK CURAÇAO DANAS JE U SASTAVU KRALJEVINE NIZOZEMSKE, A BIO JE I POD VLAŠĆU ŠPANJOLACA
Curaçao je otok i autonomna zemlja u sastavu Kraljevine Nizozemske, smještena u južnom dijelu Karipskog mora, nedaleko od obale Venezuele. Otok su prvotno naseljavali Arawak Indijanci. Godine 1499. otkrio ga je španjolski moreplovac Alonso de Ojeda. Španjolci su ga kolonizirali, ali su ga 1634. godine preuzeli Nizozemci. Od tada, Curaçao je bio pod nizozemskom kontrolom, s izuzetkom kratkih perioda britanske vladavine.
Curaçao ima oko 150.000 stanovnika. Stanovništvo je vrlo raznoliko, s mješavinom afričkih, europskih i latinoameričkih korijena. Službeni jezici su nizozemski, papiamentu (kreolski jezik baziran na portugalskom, španjolskom, nizozemskom i afričkim jezicima), te engleski i španjolski. Ekonomija Curaçaa oslanja se na turizam, naftnu industriju, financijske usluge i međunarodnu trgovinu.