grad inovacija
Mjesta
Otočje bez signala, interneta i kartičnog plaćanja na kojem muževi uzimaju ženino prezime jedno je od najljepših mjesta na svijetu
Raj na zemlji postoji i točno znamo gdje se nalazi i kako izgleda. Pronaći ćete ga na drugom kraju svijeta, u dalekoj Panami. A kako izgleda? Upravo onako kako ga mnogi od nas zamišljaju: otočići čije obale krase predivne visoke palme i najbjeliji pijesak na svijetu kojeg mreška savršeno bistro, tirkizno more. Guna Yalu, nekad poznatu kao San Blas, autonomnu pokrajinu unutar Paname, opravdano nazivaju najljepšim mjestom u toj srednjoameričkoj državi. Često je pri samom vrhu izbora i na svjetskoj razini. Sasvim zasluženo.
„DOBRODOŠLI U RAJ“: MJESTO KAO ŠTO JE SAN BLAS NE VIĐA SE ČESTO
Ja sam osobno doznala da raj na zemlji postoji prije četiri godine. I to od vozača, koji je mene i još nekoliko turista koji smo uplatili dvodnevnu turu za Guna Yalu u Panama Cityju, ostavio u maloj luci u kojoj nam je predstojao ukrcaj na jedan od brodova. Nismo bili ni približno jedini, mnoštvo je već čekalo na red, a on je bio kratak i jasan: „Dobro došli u raj“. Ni sat vremena kasnije shvatili smo da je rečenica, koju nismo baš shvatili ozbiljno, bila sasvim na mjestu. Ispostavilo se da je impulzivna odluka o izletu u zadnji čas bila jedna od najboljih u životu. Mjesto kalibra Guna Yale doista se ne viđa baš tako često.
ZA ULAZAK U OVU AUTONOMNU PROVINCIJU POTREBNA JE PUTOVNICA
Guna Yalu, autonomnu provinciju (najispravniji je naziv onaj u originalu – comarca indígena), tvori uski obalni pojas uz Karipsko more dugačak ukupno 373 kilometara te pripadajući arhipelag. Od spomenutih 365 otoka, njih 49 (prema nekim izvorima 50) je naseljeno, a pri dolasku u Guna Yalu, koja je od glavnog panamskog grada Panama Cityja udaljena oko 150 kilometara, dočekat će vas granični prijelaz, morat ćete pokazati putovnicu i počet će vrijediti neka nova pravila.
Na otocima, barem u mom slučaju, nije bilo signala ni interneta ni kartičnog plaćanja. Obroci su bili, zovom u veliku školjku, proglašavani u točno određeno vrijeme, smještaj vrlo bazičan (odlučila sam se šator da bi kasnije, zbog opasnosti od oluje bila prebačena u kolibu), kao i sanitarni čvor. Postoje, naravno, i luksuznije opcije. Ture uobičajeno obuhvaćaju obilazak nekoliko otoka, priliku vidjeti kako živi lokalno stanovništvo te slobodno vrijeme na matičnom otoku na kojem vam je dogovoren smještaj, odnosno noćenje.
U GUNA YALU MOŽE SE DOĆI IZ PANAME ILI IZ KOLUMBIJE
Put od Panama Cityja do luke trajao je oko tri sata, s tim da se posljednjih sat vremena vozi kroz tzv. Guna Hills. Vožnja je to koja ne djeluje dobro ni na najotporniji želudac. Najviše posjetitelja u Guna Yalu dolazi upravo iz Panama Cityja, no internet kaže kako je vrlo popularna opcija i posjet iz Cartagene u Kolumbiji, koja je također relativno blizu.
Mnogi upravo taj rajski arhipelag koriste kao „međustanicu“ na proputovanjima tim dvjema zemljama. Kao najbolje vrijeme za posjetu spominje se razdoblje od siječnja do travnja jer je kišna sezona poprilično duga i traje od svibnja do prosinca. Najgori što se tiče kiše su listopad i studeni. Ja sam otočje posjetila u listopadu i nisam imala neugodnih iskustava – od spomenute oluje koje su se domaćini pribojavali na kraju nije bilo ništa.
NA OVOM OTOČJU BEBE, UMJESTO RODA, DONOSE DUPINI
Stanovnici Guna Yale, narod Guna, njih oko 31 tisuća, osebujni su ljudi. Poznati su po umijeću izrade tekstila jarkih boja i uzoraka koji se zovu molas. Prema njihovom je vjerovanju prva ‘stvar’ koja je bila stvorena na svijetu bilo drvo, a bebe, umjesto roda kao kod nas, nose dupini. Svaka zajednica imaju svoju vlastitu političku organizaciju, koju vodi ‘predsjednik’, odnosno saila, koji služi ne samo kao politički, nego i vjerski vođa. Predsjednik ponekad vodi sastanak, a na kojem se donose odluke vezane uz zajednicu, iz mreže za ležanje odnosno hammocka. Iznimno su osjetljivi na fotografiranje – prethodna dozvola je nužna.
SUPRUG UZIMA PREZIME ŽENE I SELI U KUĆU NJEZINE OBITELJI
U slučaju sklapanja braka, ženik se seli kod suprugine obitelji. Isto tako, on uzima prezime mlade. Zanimljivo, istraživanja su pokazala kako Gune imaju u prosjeku vrlo nizak krvni tlak te da s godinama ne pate od povećanja tlaka kao što je uobičajeno u našim društvima. Stopa smrtnosti zbog kardiovaskularnih bolesti i raka kod njih je, isto tako, uvelike niža nego primjerice u ostatku Paname.
Prema nekim izvorima, imaju i visoku stopu albinizma te su ih početkom 1900-ih zvali ‘bijelim Indijancima’. U njihovu društvu takve osobe imaju vrlo posebnu funkciju – brane mjesec od zmaja koji ga pokušava pojesti tijekom pomrčine Mjeseca.
OTOČJE KRIJE I JEDAN OD NAJOČUVANIJIH KORALJNIH GREBENA
Priroda u Guna Yali i dalje je manje više netaknuta. Istoimeni zaljev je dom trećeg najvećeg koraljnog grebena na svijetu, a navodno i jednog od najočuvanijih. Nažalost, raj na zemlji nalazi se pod prijetnjom klimatskih promjena i s vremenom bi taj predivni arhipelag moglo progutati rastuće more.