Šareni grad s 12 otoka i više od 100 mostova bajkovito je mjesto puno povijesti i zelenila, a jedan od njegovih originalnih simbola su patuljci

Foto: Bruno Coelho / Canva
piše Putni Kofer

Wrocław, čudesan grad bogate povijesti i iznimne ljepote, jedan je od najstarijih i najbajkovitijih u Poljskoj, no turisti ga tek počinju otkrivati. Godine 2016. bio je Europska prijestolnica kulture, a 2018. pobijedio je na međunarodnom natjecanju “European Best Destination“. Konkurencija su mu bili Pariz, London i Barcelona. Za Wrocław su tad glasovali stanovnici 146 zemalja iz cijelog svijeta. Smješten u podnožju Sudeta, uz rijeku Odru, ispresijecan brojnim pritocima i kanalima, ovaj izniman grad ima čak 12 otoka i više od 100 mostova. Što posjetiti u Wroclawu i po čemu je sve zanimljiv doznajte u nastavku!

Slikovito selo prepuno povijesti i zelenila od Zagreba je udaljeno samo sat vremena vožnje, a šetnja njegovim ulicama pravo je putovanje u prošlost

GRAD JE PREPUN PARKOVA I ZELENIH POVRŠINA

Zelene površine jedan su od njegovih najjačih aduta. Vjerojatno najpoznatije Šetalište starog grada (Promenady Staromiejskie) nalazi se u samom centru. U okolici je više od 14 parkova i vrtova, tu su i Botanički vrt sa prekrasnim cvjetnjakom i staklenikom za kaktuse, Zoološki vrt osnovan 1865., ali i park Szczytnicki u kojem će vas očarati izvorni japanski vrt.

Wrocław je i vrlo dinamično kulturno središte. Brojna kazališta, opera, koncertne dvorane, noćni klubovi, muzeji, galerije te međunarodni književni, glazbeni i filmski festivali s vremenom su postali pravi zaštitni znak ovog poljskog grada. A s obzirom na to ga još nije zahvatila masovna turistička histerija, ugodno će vas iznenaditi i relativno niske cijene. Bilo da se radi o restoranu, pubu, kafiću ili običnoj trgovini, kvalitetne lokalne proizvode nećete skupo platiti, čak i ako planirate kupovati u strogom centru.

ŠARENILO ZGRADA KOJE KRIJU TURBULENTNU PROŠLOST

Poznat i kao glavni grad pokrajine Donje Šleske, Wrocław je danas najvažnije kulturno, gospodarsko, akademsko i turističko središte jugozapadne Poljske. Tepaju mu da je šareni grad, a kad mu vidite pročelja starih zgrada u svim mogućim bojama, bit će vam jasno i zašto.

Izgradili su luksuzni grad za 700.000 ljudi, a danas zjapi prazan: kako je grandiozni zeleni projekt doživio potpuni fijasko

No iza gradskog šarma koji ostavlja bez daha krije se turbulentna prošlost. Prije Drugog svjetskog rata pripadao je Njemačkoj i bio drugi najveći grad te zemlje, odmah iza Berlina, a na kraju rata sovjetske trupe uništile su čak 75 posto Wrocława. Uslijedile su mučne godine pod komunističkim režimom, ali revolucija i procvat demokracije 1989. Poljskoj su napokon donijeli pozitivne promjene.

ZAŠTITNI ZNAK GRADA SU PATULJCI, KOJIH JE VIŠE OD 400

A da povijest nije uvijek dosadna, dokazuje i priča o Wrocławu i njegovim patuljcima, kojih diljem grada ima skoro 400! Ove zabavne figurice čak imaju i svoju službenu internetsku stranicu, a na turističkim informativnim punktovima prodaju se suveniri i slatkiši posvećeni upravo njima. Lov na patuljke u Wrocławu bez sumnje je jedna od najpopularnijih aktivnosti za posjetitelje iz cijelog svijeta. No kako je sve počelo, odakle uopće opsesija ovim malim bićima?

NARANČASTA BOJA POSTALA JE SIMBOL OTPORA REŽIMU

Za sve je „kriv” politički prosvjed, tj. pokret Narančasta alternativa, kojim se ’80-ih godina prošlog stoljeća iskazivalo nezadovoljstvo komunističkim režimom. Kad bi vlast prefarbala antikomunističke grafite u gradu, članovi pokreta preko njihove boje nacrtali bi patuljke. Jer bilo bi smiješno da vlada cenzurira murale patuljaka, zar ne? S vremenom je narančasta boja postala odgovor na komunističku crvenu, a prosvjednici su na skupovima počeli nositi narančasta pokrivala za glavu koja su podsjećala upravo na kape patuljaka.

I tako je ”ustanak patuljaka” u Wrocławu postao tihi, ali očiti oblik protesta protiv komunizma. No prvi brončani kip patuljka pojavio se tek u lipnju 2001. Bio je to Papa Krasnal (Tata Patuljak), komemorativni lik tadašnjih prosvjeda. Godine 2005. u gradu ih je postavljeno još pet, a sve ih je izradio umjetnik Tomasz Moczek. Nakon toga, novi su samo nastavili ”nicati” i danas su nedvojbeno najoriginalniji simboli Wrocława.

NA „OTOKU KATEDRALE“ NALAZE SE NAJVAŽNIJE POVIJESNE ZGRADE

No vratimo se još malo povijesti. Grad Wrocław prvi put spominje se 1000. godine kad je osnovana Wrocławska biskupija. Na Ostrówu Tumskom (Otoku katedrale), jednom od najljepših sačuvanih mjesta sakralne arhitekture u Europi, nalaze se najvažnije povijesne građevine u Wrocławu. To su gotička katedrala Svetog Ivana Krstitelja sa svojim vrtoglavim tornjevima blizancima, dvokatna ciglena Sveučilišna crkva Svetog Križa i Svetog Bartolomeja te Nadbiskupijski muzej u kojem je pohranjena Knjiga Henryków iz 13. i 14. stoljeća.

Ista sadrži prvu rečenicu ikad zapisanu na poljskom jeziku. Dok razgledavate Wrocław, navratite i do monumentalne kasnogotičke starogradske vijećnice u kojoj je smješten Muzej građanske umjetnosti, a u čijem podrumu je i najstariji bar u Europi.

PREKRASNI GRADSKI MOSTOVI ATRAKCIJA SU ZA SEBE

Već smo spomenuli da je Wrocław grad mostova – jedina mjesta gdje ih ima više su Venecija, Amsterdam, Sankt Peterburg i Hamburg. Grunwaldzki most zaštitni je znak grada i glavna turistička atrakcija, a zbog impresivnog osvjetljenja posebno je lijep noću. Obavezno posjetite i Tumski most na čijoj se tirkiznoj ogradi nalaze stotine ljubavnih lokota. Tu je i Vještičji most, najviši u Wrocławu, na oko 14 metara iznad razine tla, a povezuje tornjeve gotičke katedrale Svete Marije Magdalene i nudi nevjerojatan pogled na grad.

A boravak u ovom biseru na jugozapadu Poljske ne može proći bez kušanja medenjaka. Šleska tradicija pravljenja ovih slastica seže u 13. stoljeće, što je čini najstarijom u srednjoj Europi. U prodavaonici konditorskih proizvoda Piernikarnia Wrocławska čak ih možete naučiti i raditi. Nezaboravno iskustvo za male, ali i velike! I obavezno ponesite koji kući!

PODIJELI ČLANAK