Neobična četvrt, čije su ulice imenovane po različitim vrstama povrća, a i sama je nazvana po juhi, nekad je bila dom poljoprivrednika i ratara

Foto: Sillerkiil / W. Commons

Glavni grad Estonije obara s nogu svojom nenametljivom ljepotom. Smješten u Finskom zaljevu, Tallinn se ponosi srednjovjekovnim crkvama i trgovačkim kućama koje su pod zaštitom UNESCO-a. Svaka ulica i svaki trg pričaju priču o bogatoj povijesti koja datira još iz srednjeg vijeka, što čini Tallinn jednim od najatraktivnijih turističkih odredišta u Europi. Na samo 186 kilometara od glavnog grada smjestio se Tartu, drugi najveći grad u Estoniji. Tartu se smatra intelektualnim i kulturnim središtem zemlje, ponajviše zbog najstarijeg i najpoznatijeg estonskog sveučilišta koje je osnovano davne 1632. godine. No, taj je grad na turističku kartu svijetu dospio i zbog svoje živopisne četvrti Supilinn, čije su ulice imenovane po različitim vrstama – povrća.

JEDINSTVEN KVART U DRUGOM NAJVEĆEM ESTONSKOM GRADU ČIJE ULICE NOSE IME PO POVRĆU

Supilinn, što u prijevodu znači “Jušna četvrt”, poznat je po jedinstvenim nazivima ulica poput “Kartuli” (Krumpir), “Herne” (Grašak), “Meloni” (Dinja) i “Oa” (Grah). Ova konvencija imenovanja odražava povijesni karakter kvarta i pridonosi njegovom neodoljivom šarmu. Supilinn se nalazi na sjeveru Tartuovog gradskog centra i ima dugu povijest koja datira iz sredine 18. stoljeća. Izvorno je bio dom za siromašne poljoprivredne i tvorničke radnike, što objašnjava povezanost s nazivima povrća.

SUPILINN JE POZNAT PO SVOJOJ BOEMSKOJ ATMOSFERI, S MNOGIM STUDENTIMA I UMJETNICIMA KOJI SU SE NASELILI OVDJE ZBOG POVOLJNIH CIJENA NAJMA

Dom najstarijeg i najvažnijeg estonskog sveučilišta od svojih početaka bilježi stalan priljev siromašnih studenata koji su se svake godine slijevali sa sela. Potraga za obrazovanjem dovodila je mlade ljude iz svih dijelova zemlje, a svi su oni trebali pristupačne stanove.

Ubrzo je susjedstvo, u kojem su se ti studenti smještali, poprimilo dojam „razuzdanog i boemskog mjesta“. Jeftini stanovi i dinamična studentska populacija stvorili su atmosferu koja je brzo postala ozloglašena, ali i slavljena zbog svog specifičnog šarma.

U tom dijelu grada često je bilo više pića nego čiste vode, što je dodatno pridonijelo njegovoj reputaciji. Ova mješavina akademske težnje i boemskog načina života stvorila je jedinstvenu kulturnu scenu, koja je kroz godine privlačila i inspirirala umjetnike, pisce i mislioce.

POVIJESNI ŠARM I MODERNI RAZVOJ SUPILINNA

Smješten uz obale rijeke Emajõgi, Supilinn ima zaista jedinstvenu povijest. Izgrađen na močvarnom području, ovaj je kvart nekada bio podložan redovitim poplavama. Kuće su morale izdržati teške uvjete, a stanovnici su se često suočavali s izazovima koje je donijela voda. Legenda kaže da su ulice često bile ispunjene mutnom vodom i plutajućim povrćem, što je dovelo do uspostavljanja imena ulica.

Danas je Supilinn daleko od tih izazovnih vremena. Zahvaljujući modernim infrastrukturnim rješenjima, poplave su stvar prošlosti, a kvart prolazi kroz proces polagane gentrifikacije. Stare drvene kuće dobivaju novi sjaj, a Supilinn postaje sve popularnije rezidencijalno područje.

Pročitajte još