
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Mjesto je to gdje se susreću ljepota, ljubav prema životinjama i povijest. Ovaj je kraj svojedobno, 70-ih godina prošlog stoljeća, očarao čak i kraljicu Elizabetu II. U novije vrijeme, 2016. godine, nije mu odoljela ni Camilla, aktualna britanska monarhinja. Naravno, riječ je o Državnoj ergeli Đakovo-Lipik, pojmu uzgoja i dresure predivnih konja, jednoj od najstarijih ergela u Europi. Državna Ergela Đakovo-Lipik ‘mjesto’ je gdje će se oni koji vole tu predivnu i elegantnu životinju osjećati kao da su došli kući. Biti će impresionirani kao i, navodno, Walt Disney, u čijem su filmu ‘Čudo bijelih pastuha’ 74 đakovačka lipicanca glumila 1962. godine…
Državna ergela Đakovo, koja u svom vlasništvu posjeduje oko 160 konja lipicanske pasmine, s pravom slovi za jednu od najstarijih ergela u Europi. Naime, službenom godinom njezina osnutka smatra se poprilično davna 1506. godina. U biti, te se godine po prvi put u nekom pisanom dokumentu spominje riječ ‘ergela’, a nastanak iste veže se uz đakovačkog biskupa Miju Kesarića koji je posjedovao ergelu 90 arapskih konja. No, neki podaci ukazuju na to da su se konji na tom području uzgajali i mnogo prije tog prvog pisanog traga. Neki smatraju da su ergelu u biti utemeljili bosansko-srijemski biskupi na posjedu koji im je 1239. godine darovao ugarsko-hrvatski kralj Koloman.
U kontekstu samog grada Đakova konji se pak prvi put spominju povodom vjenčanja bosanskog bana Tvrtka (oko 1338. – 10. ožujka 1391.) s princezom Doroteom. Tada je, zabilježeno je za povijest, Tvrtko biskupu Petru darovao arapske kobile i jednog pastuha. Kako god bilo, do 1806. godine okosnica uzgoja bili su arapski konji, no od tada na scenu stupaju i lipicanci. Isključivi uzgoj lipicanskih konja počeo je sredinom 1854. godine. Navodno je Strossmayer bio zaslužan za to jer je ustvrdio ‘ili njegujmo ergelu kako treba ili ju rastepimo’. Ergela se u državnom vlasništvu nalazi od kraja Drugog svjetskog rata
Državna ergela Đakovo, koja se osim uzgojem i selekcijom bavi i dresurom, danas djeluje na dvije lokacije – u Pastuharni i na Ivandvoru. Pastuharna se nalazi u centru Đakova i u njoj su, kao što i samo ime govori, smješteni pastusi koji tamo prolaze dresuru i obuku za konjičke sportove, vožnju zaprega i školu jahanja. Pastuharnu godišnje posjeti oko 20 tisuća turista, što domaćih što stranih, i ona se prometnula u jednu od nezaobilaznih odredišta na turističkim itinerarima koji posjetitelje upoznaju s Đakovom i Slavonijom.
Pastuharna posjetiteljima nudi pravi odlazak u prošlost. Naime, tamo se nalaze stručni zapisi i redovnice najvrednijih konja, pehari koje su tamošnji konji osvojili na brojnim natjecanjima, ali i jedna posebna fotografija koja svjedoči o jednom, za ergelu, posebnom trenutku iz njezina dugog djelovanja. Naime, pastuharnu je svojedobno posjetila i britanska kraljevska obitelj 1972. godine, i to kraljica Elizabeta II., princ Filipa i princeza Ane. Do njihovog je posjeta došlo, stoji na službenim stranicama ergele, nakon što je “graciozan i elegantan nastup đakovačkog četveroprega s prelijepim lipicancima na otvaranju Olimpijskih igara impresionirao kraljicu Elizabetu II.”. Posjet je bio, dodaju, njezina izričita želja.
Na Ivandvoru, koji se nalazi u neposrednoj blizini Đakova, nalazi se matično stado kobila s pomlatkom koji se tamo othranjuje do treće godine, nakon čega muški konji odlaze u pastuharnu. Staje i pripadajuće objekte na Ivandvoru izgradio je još 1912. godine biskup Ivan Krapac. Ta su zdanja i dalje očuvana u izvornom obliku te su proglašena kulturnim dobrom. Uz sve nabrojano, ergela ima i svoje vlastite poljoprivredne površine, to jest 310 hektar livada i oranica na kojima uzgaja kulture potrebne za prehranu konja. Na Pastuharni je tijekom godine smješteno između 30 i 40 pastuha, dok na Ivandvoru živi oko 120 lipicanaca.
Državnu ergelu Lipik, koja je uz ergelu Đakovo jedna od ustrojstvenih jedinica Državne ergele lipicanaca, odnosno državne ergele Đakovo i Lipik, osnovao je 1843. godine grof Izidor pl. Janković na imanju Izidorovac. Bio je to početak burne i često vrlo tužne povijesti te ergele. Naime, tijekom svog postojanja se rasipala pa ponovno dizala iz pepela, među ostalim od posljedica rata, te danas predstavlja jednu posebnu priču o ustrajnosti. U Državnoj ergeli Lipik nalazi se 70-ak konja lipicanske pasmine.
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
SAVRŠEN DAN U PRIRODI
Vrhunske ideje
Mirna mediteranska oaza
SREDNJOVJEKOVNI BARBAN
Čudesni Šibenik
Praznik rada u prirodi
Skok preko granice
Ponovno u fokusu javnosti
MEDITERANSKA LJEPOTICA