Preporuke

Planinski gradić okružen prekrasnom prirodom savršeno je odredište za zimske izlete, idealno za one koji vole snijeg, skijanje i sanjkanje

Kad netko spomene snijeg, a upravo se to ovih dana dogodilo, mnogima je prva asocijacija Mrkopalj. Kako i ne bi bio? Ovaj gradić u Gorskom kotaru slovi kao ‘kolijevka skijanja u Hrvatskoj’, a na području istoimene općine nalazi se, među ostalim, i Vrbovska poljana poznata po ogromnim količinama snijega koji dugo odolijeva vremenu. Izlet u Mrkopalj je, bez sumnje, savršena ideja za jesenske i zimske vikende! U nastavku otkrivamo što sve tamo raditi i vidjeti.

Pogled u noćno neboOva godina je senzacionalna za gledanje polarne svjetlosti, tvrde stručnjaci! Imaju i savjete gdje, kada i kako ugledati taj svjetlosni fenomen
Nastavi čitati

OPĆINA MRKOPALJ DOM JE POZNATOG HRVATSKOG REKORDERA

Za početak, donosimo ‘osobnu iskaznicu’ Mrkoplja, malog planinskog mjesta smještenog na visini od 824 metara, koje se prometnulo u jedno od središta aktivnog odmora u Gorskom kotaru. Mrkopalj se prvi put u nekim povijesnim dokumentima spominje 1477. godine, a 1785. postao je privilegirani kraljevski grad, s grbom i pečatom. Današnju istoimenu općinu čine, osim samog Mrkoplja, naselja Tuk, Sunger, Brestova Draga te Bukovac Sungerski, ali i jedan slavni hrvatski rekorder – Begovo Razdolje. Begovo Razdolje smješteno je na nadmorskoj visini od 1078 metara te je time najviše naseljeno mjesto u Hrvatskoj (u biti, jedino na visini višoj od 1000 metara).

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Romina Sk (@uskladusprirodom_)

PREDIVNE VIJESTIHrvatski otok nakon 50 godina ponovo ima školu! Valu učiteljica stiže svaki dan brodom, a za dvije godine podučavat će i njegovog brata
Nastavi čitati

U MRKOPLJU JE OTVORENO PRVO SKIJALIŠTE U HRVATSKOJ

Nadimak ‘koljevka hrvatskog skijanja’ Mrkopalj je zaradio zahvaljujući tome što je tamo 1913. godine otvoreno prvo skijalište u Hrvatskoj. Iduće godine, 1914., tamo je održano i prvenstvo Hrvatske u skijaškom trčanju, a 1934. područje je dobilo i prvu skakaonicu. Godine 1936. tamo se održalo i međunarodno natjecanje u skijaškim skokovima, a iz Mrkoplja je i prva hrvatska olimpijka, nordijska skijašica Nada Birko Kustec. No, ni to nije sve.

Na području Mrkoplja nalazi se, primjerice, i skijalište Čelimbaša koje nudi tri skijaške staze (dvije crvene i jednu crnu), a na vrh vozi vučnica s tanjurićima. Po zimskim je radostima naveliko poznata i Vrbovska poljana udaljena sedam kilometara od Begovog Razdolja. Vrbovska poljana nalazi se na 1240 metara nadmorske visine, a poznata je po tome što se tamo vrlo dugo zadržava kvalitetan snijeg. Područje je poznato i po skijaškom trčanju i biatlonu te infrastrukturi za te sportove.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli TZ Gorskog kotara (@tz.gorskikotar)

OD BIJELIH I SAMARSKIH STIJENA DO PILAROVE LEDENICE

Mrkopalj i njegova okolica prepuni su predivnih lokacija te su odlična destinacija za aktivni odmor i u ostatku godine. Izdvajamo, primjerice, Bijele i Samarske stijene, jedini prirodni rezervat u Primorsko-goranskoj županiji, smještene u središnjem dijelu Velike Kapele. Tu je Burni Bitoraj i njegov vrh Bitoraj, visok 1386 metara, poznat po jakoj buri.

Nedaleko od Mrkoplja nalazi se i Pilarova ledenica, jama dugačka 50 metara, u kojoj se led zadržava cijele godine. Na području kojim upravlja šumarija Mrkopalj nalazi se i najstarije drvo u području – tisa iza koje je najmanje 2000 godina, a koja je navodno preživjela zahvaljujući tome što se nalazi na nepristupačnom terenu. Naravno, tu je i mogućnost uspona na Bjelolasicu…

‘HRVATSKI STONEHENGE’ I ‘KRNJE PIRAMIDE’ KOJE SU ZAPRAVO KAMENI OSTACI STAROG VIJADUKTA

U mrkopljanskom području pronaći ćete i ‘fajere’, kamene ostatke vijadukta iz 1732. godine. ‘Fajeri’ nalikuju na krnje piramide, a nalaze se na mjestu prvotne trase Karolinske ceste, između Brestove Drage i Slavice. U blizini Mrkoplja se pak, kao jedno od popularnih odredišta za izletnike, ističe i Matić poljana na kojoj se nalaze kameni monoliti koji, u neku ruku, podsjećaju na Stonehenge. Tamošnjih 26 monolita simbolizira 26 partizana koji su na Matić poljani izgubili život u noći s 19. na 20. veljače 1944. godine. Marširali su iz Jasenka prema Mrkoplju i smrzli se na poljani, koja je inače dugačka tri kilometra, a široka 300 metara. Nalazi se na visini od oko tisuću metara.

Aktualno

Pročitajte još