
PROSLAVA U SPLITU
‘Savršena za izlet’ drugo je ime Slovenije, a među brojnim uzbudljivim opcijama predlažemo još jednu – Ptuj. Riječ je o najstarijem gradu u toj državi, a već letimični pogled na njegovu vizuru daje do znanja da on ima sve što je potrebno za kraću posjetu ili pak čak i duži boravak. Gradić je to kamenih ulica, šarmantnih i veselih trgova, bogate i duge povijesti, zanimljivih priča, a sve uz obale rijeke Drave te, nije na odmak još jednom napomenuti, doista blizu glavnom gradu Hrvatske. Ako posjetite Ptuj, opcija za razgledavanje bit će doista mnogo, a među njima mi smo izabrali nekoliko favorita, onih obaveznih stavki koje doista ne bi valjalo propustiti. Idemo na izlet u Ptuj!
Ptujski dvorac definitivno je jedno od najupečatljivijih zdanja grada, ali i jedan od, kako kažu na stranicama grada, najveličanstvenijih dvoraca u samoj Sloveniji. To zdanje, iz kojeg se pruža odličan pogled, danas je dom hvaljenog Regionalnog muzeja Ptuj-Ormož.
Samo brdo na kojem stoji dvorac bilo je naseljeno još u neolitiku. U doba rimskog Poetovia na istom su mjestu stajale najvažnija javna zdanja, u ranom srednjem vijeku prostor korišten kao groblje, dok ostaci srednjovjekovne utvrde sežu pak u 11. stoljeće. Vlasnici su se mijenjali – od salzburške nadbiskupije do ptujskih grofova pa čak do škotskih plemenitaša Leslie. Posljednji vlasnik bila je obitelj Herberstein, koji su ga u svojim rukama držali sve do 1945. godine.
Sam muzej koji se danas nalazi u dvorcu poslastica je za one koji vole izlet u prošlost. Posjetitelje tamo dočekuje razgled luksuznih soba i prostorija, oružarnice, galerije s gotičkom i baroknom umjetnosti, ali i postav o samom dvorcu. Tu je i zbirka tradicionalnih karnevalskih maski ptujske regije, pa čak i najveća kolekcija povijesnih glazbenih instrumenata u Sloveniji. U muzeju se može razgledati i jedan od najznačajnijih arheoloških pronalazaka na području Ptuja, tibija, rimska flauta iz 2. i 3. stoljeća izrađena od kosti te prekrivena tankim slojem bronce i mjedi. Za Rimljane, taj je instrument imao nadnaravne moći – tjerao je zle duhove i privlačio dobre.
U gradu u oči svakako upada i gradski toranj sa svojim specifičnim krovom. Ako ga pobliže promotrite, primijetit ćete da na jednoj strani tornja sata nema. Nije riječ o greški, nego o smišljenom potezu. Naime, građani su, u znak prosvjeda jer plemstvo nije sudjelovalo, odlučili stranu tornja koja gleda prema dvorcu uskratiti za sat.
Odmah ispred tornja, nalazi se pak ‘nešto sasvim drugačije’. Riječ je o pet metara visokom Orfejevu spomeniku, podignutom u sjećanje na Marcusa Valeriusu Verusa, čelnika Poetovia, najvećeg rimskog naselja na području današnje Slovenije. Spomenik je napravljen od jednog komada mramora, a težak je oko sedam tona te se smatra najvećim nadgrobnim spomenikom u rimskoj provinciji Panonija. U srednjem je vijeku doduše služio kao stup srama. Oko istog se trga, Slovenskom, gužva još nekoliko atrakcija grada – primjerice, kazalište te crkva sv. Jurja, ali i najstariji lapidarij na otvorenom u Sloveniji, Podvodnov muzej.
Kad smo već kod trgova, sumnjamo da ćete prilikom obilaska Ptuja propustiti Mestni trg, glavni trg u gradu, kojim dominira vijećnica, a još jedna zanimljiva građevina koja izaziva znatiželju jest i Dravski toranj. Debeljuškasto zdanje iz 16. stoljeću bilo je najveće od šest tornjeva koji su činili ptujski obrambeni sustav, a danas je i svojevrsni ‘spomenik’ podivljalim vodostajima Drave u poplavama 1567. i 1757. godine, odnosno na toj su građevini ti vodostaji označeni. Kroz povijest je služila i kao stambeni prostor i kao muzej vina, a sada je dom Galerije Mihelič.
No, čak ni to nije sve, tek smo zagrebali, no na popis ‘obvezno vidjeti’ moramo staviti i najstariji vinski podrum u Sloveniji, Ptujsku klet, koji vina skladišti već najmanje sedam stoljeća. Taj ptujski vinski podrum dom je i najstarijeg slovenskog vina, Zlatne trte iz 1917. godine te drvene bačve koja čuva više od 22 tisuće litara vina.
Inače, proizvodnja vina u Ptuju seže još u davnu 1239. godinu, kada su minoritski svećenici ispod svog samostana izgradili vinski podrum. To nas dovodi i do ‘onih koji žele još više’ jer ‘gradiva’ u tom slovenskom gradu svakako ima – ako ste među njima, odnosno imate dovoljno vremena, posjetite i minoritski i dominikanski samostan, Kuću kurenta te ostatke dvaju od pet hramova posvećenih bogu Mitri koji su bili izgrađeni u doba Rimljana na području Ptuja.
PROSLAVA U SPLITU
Kvizovi
Grad s četiri lica
PREKRASNO UTOČIŠTE
zdravlje rijeka
PA PRESLATKA JE!
gorski kotar zove
IDEJE ZA IZLET
Pridruži se avanturi
Kolijevka carskih priča
SAVRŠENE IDEJE ZA ODMOR
Prirodni wellness
Osvježenje daleko od mora
Skriveni dragulji Slovenije
Otkrijte šarm Barija