
Skrivena ljepota Like
Tko je umoran od gužve, gradske vreve, zagušljivog zraka i konstantne prisutnosti automobilskih zvukova? Pa, tko nije! Zato su vikendi ili slobodni dani prava prilika da se udaljimo od asfalta i betona te osvježimo svoje duše čistim zrakom i punimo baterije za novi radni tjedan. Bez obzira na to gdje se nalazite u našoj prekrasnoj zemlji, postoji mnoštvo lokacija koje nude savršenu priliku za provesti ugodno vrijeme na otvorenom, istraživanje povijesnih znamenitosti i šetnje prirodom. Ova manje poznata i često nerazvikana mjesta u Hrvatskoj pružaju idealne mogućnosti za vikend izlete!
Prekrasno i moćno Biokovo, prirodni zaštitnik Makarske rivijere i Jadranskog mora, jedna je od najvećih, ali i najljepših planina u Hrvatskoj. Za njega često kažu kako ima “stopala u moru, a čelo u oblacima”, a zbog savršene pozicije i prekrasnih pejzaža omiljena je destinacija planinara i avanturista. No, riječ je o visokoj i strmoj planini, nemilosrdnih kamenih obronaka, pa je osvajanje viših predjela rezervirano za iskusne planinare u dobroj formi. No, to ne znači da ne možete krenuti u laganu i lijepu šetnju nižim dijelovima! Za upoznavanje njegova pitomijeg lica, tu je Francuska cesta, staza blagog nagiba sa spektakularnim pogledima.
Staza se nalazi poviše Brela, a put prema njoj kreće od zaselka Gornji Kričak. Prekrasna šetnica nosi ime Francuska cesta, a koristi se i ime Napoleonova. Naime, sagrađena je u vrijeme kratke vladavine Francuza na ovom području. Od ceste put kratko vodi kroz šumu, u kojoj su postavljeni i putokazi za šetnicu. Ubrzo ćete napustiti ugodni hlad šume i izbiti na kameni puteljak, a pred vama će se otvoriti prekrasni pogledi na more i obronke Biokova.
Ponekad je za sreću i mir potrebno manje nego što mislimo: bezbrižna šetnja, zelenilo i odmor na klupici. Ponekad je za sreću potreban arboretum Opeka. Upravo to smo zaključili kad smo ga svojedobno posjetili i u njemu, iako nije bio – i još uvijek nije – u tip top izdanju, proveli nekoliko predivnih sati, uživajući u razgledavanju egzotičnih stabala, šetnji tamošnjim stazama i pikniku na jednoj od njegovih livada. Arboretum Opeka, naime, slovi kao jedan od najvrednijih i najbogatijih arboretuma u Hrvatskoj, ali i na širem području. Prostire se na oko 60 hektara, od kojih se njih 50-ak vodi kao zaštićeni spomenik parkovne arhitekture.
U samom arboretumu nalazi se i istoimeni dvorac, koji se trenutno obnavlja. Unatoč tome, arboretum je otvoren za javnost i moguće ga je posjetiti. Dapače, u planu je i njegova revitalizacija koja bi ga trebala iz stanja relativne zapuštenosti pretvoriti, skloni smo svjerovati, u pravu atrakciju i odličnu izletničku opciju. No, i sada je vrijedan svake tamo provedene minute i svakog prohodanog koraka.
Poput hladne kamene ljepotice, pravilnog oblika i ponositog držanja, nad Senjom već 500 godina bdije tvrđava Nehaj. Često izvan radara turista, ova moćna utvrda fascinantna je građevina koja krije bogatu povijest, a s njezinog se vrha pruža prekrasan pogled na morsku pučinu, jadranske otoke i okolne planine. Njezino ime Nehaj znači “ne brini”. To je ujedno bila poruka graditelja stanovnicima Senja: da je tvrđava uvijek budna i spremna na obranu.
Već iz daleka, tvrđava plijeni pozornost svojim izrazito pravilnim oblikom, kakav se ne viđa često na hrvatskoj obali. Kockasta je, visoka 18, a široka 23 metra. Karakteriziraju ju i veoma debeli zidovi, od dva do tri i pol metra, koji se prema vrhu sužavaju i završavaju s prepoznatljivom “krunom” i pet malih kula na uglovima. Njezine su zidine planski napravljene za obranu, pa je tako u njima oko stotinu puškarnica i 11 velikih otvora za topove.
U tvrđavi se danas održavaju razne kulturne i glazbene priredbe, znanstveni skupovi i druga događanja, a tu se nalazi i Muzej grada Senja. Posjetitelji mogu istraživati različite izložbe koje prikazuju povijest i kulturu grada, kao i oružje, vojnu opremu i artefakte iz različitih razdoblja. Tvrđavom upravlja Gradski muzej Senj.
Ako vas put nanese u „grad roda“ ili „vrata spačvanskog bazena“, kako ponekad nazivaju Otok, gradić u Vukovarsko-srijemskoj županiji, jednu stvar nikako ne smijete propustiti. Otočki virovi neobično su mjesto, i dan danas bez definicije, ‘skriveno’ u Spačvanskoj šumi, najvećoj cjelovitoj šumi hrasta lužnjaka u Europi, zelenom prostranstvu velikom čak 40 tisuća hektara. Kažemo bez definicije, jer tako se barem čini. Naime, Otočki virovi nisu jezero. Nisu ni rijeka, ni potok, ni močvara. Nisu ništa od toga, a opet nikada ne presušuju, iako im vodostaj jako varira pa ‘koketiraju’ s rijekom Spačvom, a preko nje i s Bosutom i Savom. Otočki virovi su hidrodinamički svijet za sebe, većini još uvijek nepoznat i neotkriven.
Stručnjaci imaju svoje objašnjenje. Vjerojatno su za sve pobrojane karakteristike, kažu, krivi svojevrsni sustav spojenih posuda i visoke podzemne vode. No, kako god bilo, Otočki virovi prostiru se na površini od oko 79 kilometara četvornih. Dugački su najmanje 18 kilometara, a široki od 60 do 100 metara. Ponekad ih se, zbog njihove ljepote, naziva ‘malim Kopačkim ritom‘, a dio su i ekološke mreže Natura 2000.
Okupan sunčevim zrakama i umiven morskim povjetarcem punim soli, na stijenama naslonjenima na jadransko plavetnilo smjestio se Arboretum Trsteno. Ovaj mirisni vrt, u kojem se priroda na najljepši način poigrava s bojama, mirisima i oblicima, nalazi se nedaleko od Dubrovnika. Arboretum je sve popularnije odredište za zaljubljenike u zelenilo, prirodu i povijest koji posjećuju ovaj kraj. Za razliku od gužve i užurbanosti u Dubrovniku i turističkim središtima na obali, ovdje vladaju mir, elegancija i prekrasno zelenilo.
Arboretum Trsteno postao je globalno poznat nakon što je u njemu snimana serija Igra prijestolja, u kojoj je poslužio kao kulisa za raskošni vrt moćne obitelji Tyrell. Ovaj povijesni ladanjski posjed s perivojima, starim maslinicima i površinama pod prirodnom vegetacijom prostire se na površini od 28 hektara, a danas njime upravlja Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Osnovan je u 15. stoljeću i jedan je od najstarijih arboretuma u Europi i jedini na Jadranskoj obali.
Skrivena ljepota Like
Skok preko granice
Slavonski div od hrasta
Kad jugo podivlja...
Kvizovi
Bez vize, ali...
Skok preko granice
Ponovno u fokusu javnosti
MEDITERANSKA LJEPOTICA
IDEJA ZA IZLET
Praznik rada se bliži
Ideje za reset tijela i uma
POPUT ČAROBNE BAJKE
NEOTKRIVENI RAJ
Zeleni kutci blizu Zagreba