
IDEJA ZA IZLET
Iako najpoznatija po nepreglednim zlatnim poljima, tamburici, zlatovezu i srdačnim ljudima, istok Hrvatske nipošto nije samo ravnica. Ovaj prostor, omeđen rijekom Savom na jugu, Dravom na sjeveru i Dunavom na istoku, mjesto je i prekrasne prirode i prirodnih fenomena. Spomenimo samo Kopački rit u Baranji, Otočke virove u Srijemu, ili zeleni Papuk u Slavoniji, koji poput zaštitnika bdije nas slavonskim poljima. Iako planine u Slavoniji nisu poznate po svojoj visini, njihova je priroda pitoma, ljepota neosporna, a izleti i šetnje ugodni. Upoznajte planine u Slavoniji i isplanirajte sljedeći izlet!
Papuk je prava oaza mira, brdoviti zeleni “trbuh” usred slavonske ravnice. Premrežen je lijepim planinarskim stazama, a kako je njegov najviši, istoimeni vrh na samo 953 metra nadmorske visine, nijedna od staza nije preteška ni ekstremna. Na pojedinim dijelovima ove slavonske planine teško ćete pronaći signal na mobitelu, ali zato hoćete pravu, robinzonsku prirodu.
Prepunu opojnih mirisa, stoljetnih šuma i bezbroj mogućnosti za aktivni odmor. U svako godišnje doba pokazuje drukčije lice, a najljepši je u proljeće i jesen. Ako ga prvi put posjećujete, uputite se u park šumu i izletište Jankovac. Tamo će vas oduševiti Grofova poučna staza i pogled na slap Skakavac, visok 38 metara.
Najviši vrh u Slavoniji nalazi se na planini Psunj, smještenoj sjeverno od Nove Gradiške i jugoistočno od Pakraca. Vrh je visok 985 metara i zove se Brezovo polje, a do njega se može doći automobilom ili planinarskim stazama koje kreću iz mjesta Strmac, Omanovac, Ivanovac ili Muški bunar. Psunj je prekriven šumom crnogorice i bjelogorice, a nedaleko od vrha postavljen je televizijski toranj i spomenik braniteljima.
Uz Brezovo polje, istaknuti vrhovi su Javorovica, na visini od 912 metara, i Strmac koji se smjestio na 461 metar nadmorske visine. Na planini postoji planinarski dom Omanovac i planinarska kuća Strmac, koji su odlične polazne točke za uspon na najviši vrh.
Krndija se šumovita slavonska planina koja se nalazi istočno od Papuka. Najviši vrh je Kapovac, visok 790 metara. Planina je, navodi HPS, zapravo prirodni nastavak Papuka jer on njega nije strogo odijeljena. Najviši vrh je, kao i cijela planina, šumovit, a na njemu se nalazi izdaleka uočljiv televizijski odašiljač. Najpogodniji i najkraći je prilaz vrhu Kapovac je s prijevoja Međe, najviše točke brdske ceste Kutjevo – Orahovica. Put je makadamski, markacije su rijetke, ali je orijentacija, navodi HPS, i bez njih jednostavna.
Dilj je gora smještena nedaleko od Slavonskog Broda koja je ime dobila od riječi dijeliti, odnosno po šokački “diljiti”, jer se uvijek smatrala međom, granicom. Ima dva najviša vrha jer su je jednako visoki, 461 metar, i Cinkovac na zapadu i Degman na istoku. Između Psunja i Papuka, sjeveroistočno od Pakraca i jugoistočno od Daruvara, smjestila se Ravna Gora, planina omeđena rijekama Pakrom i Orljavom. Njezin je najviši vrh Čučevo visok 854 metra. Često ju se svrstava u gorski sustav Papuka. Požeška gora nalazi se južno od, istočno od Psunja i zapadno od Dilja. Najviši vrh Požeške gore Kapavac smjestio se na 618 metara nadmorske visine. Jedna od najvećih znamenitosti su ostaci zidina Vrhovačkog grada.
Na samom istoku Hrvatske, u Baranji i Srijemu, pretežito je ravničarski kraj. No u Srijemu se nalazi zapadni dio Fruške gore, a u Baranji Bansko brdo. HPS navodi da je najviši vrh Banskog brda Kamenjak, smješten na 244 metra ndmorske visine, dok je na hrvatskom dijelu Fruške gore najviša točka vidikovac Skandala na visini od 253 metra.
IDEJA ZA IZLET
Kvizovi
Ljepote istoka Hrvatske
Moćna prašuma Balkana
Priroda usred grada
Kvizovi
IDEJA ZA IZLET
Praznik rada se bliži
Ideje za reset tijela i uma
POPUT ČAROBNE BAJKE
NEOTKRIVENI RAJ
Zeleni kutci blizu Zagreba
Povijesne ljepotice
SAT I POL VOŽNJE IZ ZAGREBA
Prirodni wellness