zaštitnik grada Karlovca
Preporuke
U prekrasnoj regiji na istoku Hrvatske pronaći ćete mir ravnice, živahne gradove, povijesna nalazišta i stolove pune domaće hrane i vrhunskih vina
Odlično vino i ukusan kulen, nepregledna ravnica i brojne rijeke, tradicija i kultura koja seže u davnine, gusta šuma i misteriozni vodeni fenomeni i najvažnije, nevjerojatno ljubazni domaćini… U ovom vas tekstu vodimo na sam istok Hrvatske, u predivni Srijem, odnosno Vukovarsko-srijemsku županiju i izdvajamo neke od njezinih najjačih aduta. U biti, o svim ljepotama i zanimljivostima Srijema mogla bi se napisati knjiga, pa smo se pomučili sastaviti sažetu listu. Shvatite je više kao inspiraciju, a ne ultimativni vodič, ‘popis’ kojim vas želimo ponukati da posjetite taj dio Hrvatske i u njemu kreirate vlastita sjećanja i priče. Idemo na izlet u Srijem!
DOM NAJSTARIJEG GRADA U EUROPI I NAJMLAĐEG GRADA U HRVATSKOJ
Ako se odlučite za odlazak u Srijem doista nećete požaliti. Za početak, posjetit ćete najistočniju hrvatsku županiju, područje poznato kao dom nobelovca Lavoslava Ružičke, ali i književnika Ivana Kozarca. Srijem je bio rodno mjesta dva rimska cara, braće Valentinijana i Valensa, on je dom najstarijeg grada Europe (područje Vinkovaca kontinuirano je naseljeno već 8200 godina) i najmlađeg hrvatskog grada, Otoka. Srijem je i dio Hrvatske koji se može pohvaliti s najvećom šumom hrasta lužnjaka u ovom dijelu Europe, ali i brojnim rijekama. Naime, područjem protječe njih čak osam.
NEVJEROJATAN SVIJET VUČEDOLSKE KULTURE
Svatko tko se nađe na području Srijema neminovno će se susresti s pojmom ‘vučedolska kultura’. Naime, u Vučedolu, nekoliko kilometara istočno od Vukovara, razvijao se upravo vučedolski svijet u razdoblju od 3000. do 2500. godine pr. Kr., čiji su pripadnici računali vrijeme te, među ostalim, bili majstori u izradi keramike. Dokaz njihova umijeća jest i slavna Vučedolska golubica, ali primjerice i Orion, najstariji indoeuropski kalendar u obliku posude, a koji je pronađen u Vinkovcima. Svi zaljubljenici u povijest sve detalje mogu doznati u Muzeju vučedolske kulture koji se nalazi na arheološkom lokalitetu na obali Dunava.
PANORAMSKIM LIFTOM NA VRH VUKOVARSKOG VODOTORNJA
Isto tako, kad ste već kod Vukovara, u samom gradu posjetite Vukovarski vodotoranj, jedno od poznatijih zdanja u Hrvatskoj koje se prometnulo u jedan od najvažnijih hrvatskih simbola. Vodotoranj je visok 50-ak metara, građen je od 1963. do 1968. godine. Danas je zaštićeno kulturno dobro. Prije nekoliko godina je i obnovljen. Do njegova vrha vozi i panoramskih lift, pogled je predivan, a u njegovoj unutrašnjosti možete razgledati postav na temu Domovinskog rata.
URONITE U BAROKNI SVIJET VINKOVACA
Na području Srijema ništa ni bez već spomenutih Vinkovaca, grada poznatog po baroknoj ostavštini. U tom se kontekstu ističe središnji gradski trg, Trg bana Josipa Šokčevića s parkom i spomenikom Svetog trojstva te župnom crkvom iz 1777. godine. U Vinkovcima svakako vrijedi posjetiti i Gradski muzej, dok se nedaleko samog centra, u tzv. Malom parku, nalazi gotička crkva sv. Ilije na Meraji koja datira iz 14. stoljeća.
SPAČVANSKA ŠUMA, MISTIČNI VIROVI I JEDINSTVENA OTOČKA SUVARA
Srijem se može pohvaliti i velikim šumskim bogatstvom. Tu prvenstveno mislimo na Spačvansku šumu, najveću cjelovitu šumu hrasta lužnjaka u Europi koja se prostore na površini od oko 40 tisuća hektara. Neki od tamošnjih gorostasa stari su stotine godina, a visoki desetke metara, no šuma je dom i jednog doista posebnog i prelijepog mjesta – Otočkih virova. Oni predstavljaju i dan danas zagonetni prirodni fenomen jer nisu ni rijeka, ni jezero ni močvara. Dugački su 18 kilometara te široki do 100 metara. Ponekad ih nazivaju i ‘malim Kopačkim ritom’.
Na obali virova nalazi se i Bioekološko-edukacijski centar „Vrata spačvanskog bazena“, dok će vas jedna od tamošnjih poučnih staza dovesti do Virgrada, arheološkog nalazišta. U samom gradu Otoku posjetitelje pak čeka otočka suvara, odnosno tamošnji mlin na suhi pogon koji su pokretali konji, a koji predstavlja jedinstven objekt tog tipa u Hrvatskoj.
POSJETITE VINSKE PODRUME U GRADU VINA, ILOKU
Jedna od poznatih srijemskih atrakcija svakako je Ilok, grad uz kojeg se automatski veže asocijacija vina. Uostalom, i nazivaju ga gradom vina. U gradu djeluje mnoštvo vinarija, neki od tamošnjih vinskih podruma broje i po nekoliko stotina godina. Jedno od zdanja koje posjetitelj Iloka mora obavezno vidjeti jest i dvorac Odescalchi, koji je bio u vlasništvu obitelji koja je 1710. godine i zasadila prve trsove traminca na Principovcu iznad Iloka, poznatom vinorodnom položaju. U njemu se danas (osim podruma) nalazi i Muzej grada Iloka, a svratite i do crkve sv. Ivana Kapistrana.
U ŽUPANIJI RAZGLEDAJTE SPOMENIK PRVOJ NOGOMETNOJ LOPTI U HRVATSKOJ
Po mnogočemu posebno zdanje dočekat će vas i u Županji. Riječ je o graničarskom čardaku u kojem se nalazi zavičajni muzej Stjepana Grubera. Zdanje je građeno u 19. stoljeću i predstavlja jedini takav očuvani primjerak vojnokrajiške arhitekture u Hrvatskoj. U Županji nikako nemojte propustiti razgledati ni spomenik prvoj nogometnoj lopti u Hrvatskoj, koju su u Županju donijeli Englezi.