Sal Lavallo s 27 godina postao je najmlađa osoba u povijesti koja je posjetila svih 193 zemalja na svijetu, nakon čega se, zadovoljan, vratio u ured. Danas 31-godišnjak, Lavallo je rođen u SAD-u, majka mu je Njemica, otac Talijan. Upravo je od njih naslijedio gen za putovanje. Otac mu je iz rodne Italije u SAD stigao brodom dok je bio mlad, a majka je rođena Amerikanka koja je mnoga ljeta provela u Njemačkoj. Obitelj je tijekom njegovog odrastanja putovala Amerikom i posjetila 44 savezne države. Lavallo je nakon diplome tri godine radio u konzultantskoj tvrtki na Bliskom Istoku, a ideja o posjećivanju svih država na svijetu dogodila se upravo zbog posla koji ga je slao diljem svijeta. U jednom trenutku „otpao” je poslovni dio te je odlučio šest mjeseci samo putovati. To se prvo pretvorilo u cijelu godinu, pa kad se rodila ideja o 193 destinacije, u još jednu.
LAVALLO JE BIO IZNENAĐEN ŠTO JE USPIO UĆI U SVIH 193 DRŽAVA
U više od 100 država ušao je kopnenim putem, u 15 njih bio je duže od dva mjeseca, a njih 50 je posjetio barem dva puta. Najduže je ostao u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, jer su mu 2012. postali „stalna” adresa, a najkraće u manjim europskim državicama koje je posjetio na jedan dan – Luksemburgu, Lihtenštajnu i Monaku.
Lavallo je uspio ući u sve države i za sebe kaže da je imao „šokantnu sreću“ jer mu nijedna viza nije bila odbijena, čak i za države poznate po težem ulasku poput Angole, Turkmenistana ili Libije. Prvo putovanje bilo mu je s ocem, u Japan i Kinu 2004., a zadnja država koju je posjetio bila je Malta, gdje su mu se pridružili i roditelji i prijatelji kako bi proslavili to postignuće, dočekavši ga sa 193 balona i tortom u obliku Zemlje.
A ŠTO JE NAUČIO NA PUTOVANJIMA? BOME SVAŠTA.
Kenijski internet brži je od američkog, najveće porcije hrane su u Italiji i Argentini, a najmanje u nordijskim zemljama, no tamošnje države imaju i najbolju vodu iz pipe, rekao je za portal CNtraveler. Najbolje se pleše na muziku soca na karipskom otoku Trinidadu, u istočnoj Africi ili u noćnim klubovima u Berlinu i Parizu. Najprijateljskije nastrojeni ljudi su Alžirci, Sirijci, Tanzijci i Timorci, no s dragim ljudima se može povezati svugdje, pa čak i u Sjevernoj Koreji.
Najčišće ulice su u Tokiju, a u Kigaliju, prijestolnici Ruande, postoji mjesečna obaveza čišćenja u kojem sudjeluje cijela zajednica. Najbezobrazniji konobari su u Europi. Možda najvažnije, Lavallo je zaključio prednosti putovanja – otvaranje očiju za svijet i shvaćanje koliko smo uvjetovani da razmišljamo i ponašamo se na određen način.
„Mislimo da je neka stvar očito ispravna ili pogrešna jer su nam naša kultura i društvo to tako rekli, no neka druga kultura bi to vidjela na potpuno drugi način. Ako putujete otvorenog uma, ne osuđujući stvari koje primjećujete, nego učeći o njihovoj svrsi i temeljima, tada počinjete razotkrivati slojeve vlastite uvjetovanosti te svoju ljudskost dok se povezujete s ljudskošću drugih“, napisao je na svojoj internetskoj stranici.
ODMAK OD DRUŠTVENIH MREŽA
U svijetu gdje sve postaje objava na internetu Lavallo se protivi pretjeranom fotografiranju destinacija. „Mislim da je stvarno zabavno hodati s fotoaparatom gradom ili drugdje, tražiti lijepe stvari, napraviti video ili razmišljati o pričama koje mogu biti ispričane“, piše ovaj svjetski putnik, „no mislim da je zabavno i šetati se bez kamere i biti prisutan koliko god možeš“.
„Moji prijatelji uvijek su šokirani jer gotovo nikad nisam na mobitelu. Mislili biste, zbog društvenih mreža i stvari, da bih morao biti uz telefon, no preferiram ga ne dirati. U isto vrijeme ipak pokušavam pričati priče i pomalo dokumentirati. Mislim da samo treba pronaći dobru ravnotežu“.
Lavallo je pun i veoma praktičnih savjeta. Pri pakiranju se svaka stvar treba staviti na isto mjesto jer se time stekne navika, ubrzava spremanje i primjećuje kad je nešto izgubljeno. Izbjegavajte duge vožnje autobusom u Africi. U kontaktu sa sumnjivim carinicima uvijek imajte velik, iskren osmijeh i nikad, nikad nemojte lagati. Ako vas traže mito, u to uključite što veći broj, pa bi zbog srama mogli odustati. Pazite s mjenjačima valuta i provjerite kad su sezone monsuna u Aziji da ne bi proveli tjedan dana u apartmanu.
U TANZANIJI SE PREOBRATIO NA ISLAM
Lavallu je najljepša priroda koju je vidio bila u Ruandi i Burundiju, brdovitim i zelenim susjednim državama u središtu Afrike sa svijetlim plavim nebom. U Africi je i jedan od Lavallovih mnogih domova. U Tanzaniji je pokrenuo malu farmu, pa je svake godine u toj državi čiji jezik poznaje. U toj se zemlji 2013. preobratio na islam za koji govori da mu je pomogao na putovanju.
„Vjera je važna u mom životu, a putovanje je važan dio islama – u Kuranu se spominje više od 25 puta. Ohrabruje nas da tražimo sveta čuda oko nas, u prirodi i u odnosima s drugima“. Za sve koji čitaju ovaj tekst iz svojih ureda, umjesto sa svoje farme u Tanzaniji, postoji i mala utjeha – nakon dvije i pol godine putovanja, Lavallo se odlučio vratiti na posao od 9 do 17, tvrdeći da je to bila „apsolutno najbolja odluka za njega“ te je „sretniji nego ikada“.