Znate li da u Europi postoji pustinja veća od otoka Paga? Ljeti u njoj temperature prelaze 45 stupnjeva!

Pustinju Tabernas stručnjaci nazivaju "jedinom pravom pustinjom na europskom kontinentu": privlači avanturiste i filmske produkcije iz cijelog svijeta

Foto: Getty Images

Iako na spomen pustinje obično zamišljamo daleke, vruće i suhe zemlje, misli nam vjerojatno polete prema Africi i najpoznatijoj Sahari, ali jedna se nalazi i na našem kontinentu, i to u regiji u koju bi ju malo tko smjestio. Ne govorimo o našoj „hrvatskoj Sahari“, koja se nalazi u Podravini, već o pravoj pustinji, koja se zove Tabernas i nalazi se u sunčanoj španjolskoj regiji Andaluziji! Ogromna je, površinom podjednaka našem otoku Pagu, a u njoj vladaju ekstremni klimatski uvjeti.

ANDALUZIJA JE JEDNA OD NAJPOŽALJENIJIH TURISTIČKIH REGIJA U EUROPI

Smještena na samom jugu slikovitog Pirenejskog poluotoka, španjolska pokrajina Andaluzija nalazi se na listi želja većine svjetskih putnika. Danas je jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u Europi, slovi i za prijestolnicu proizvodnje maslinova ulja, ali i životno područje koje pogoduje dugovječnosti.

Predivna priroda, divni, atmosferični gradovi, nevjerojatna kultura i umjetnost, bogata povijest, neograničene količine sunca, 1000 kilometara obale, fascinantne plaže koje osvajaju na prvu… Sve to krije magična Andaluzija, no malo je poznata činjenica kako se tamo nalazi i najveća pustinja u Europi!

PUSTINJA TABERNAS U ANDALUZIJI: “JEDINA PRAVA PUSTINJA NA EUROPSKOM KONTINENTU”

Jedna od posebnosti Pirinejskog poluotoka svakako je prekrasna pustinja Tabernas, koju stručnjaci nazivaju “jedinom pravom pustinjom na europskom kontinentu”. Smještena je u Andaluziji na jugoistoku Španjolske, a njezina suha i neplodna zemlja, kao i impresivne stijene i formacije, čine je jedinstvenim odredištem koje privlači ljubitelje prirode, avanturiste i filmske produkcije iz cijelog svijeta.

EKSTREMNO VRUĆA LJETA I NISKE KOLIČINE OBORINA

Pustinja Tabernas prostire se na oko 280 četvornih kilometara i smještena je između planina Sierra de los Filabres na sjeveru i Sierra Alhamilla na jugu.

Klima na tom području tipična je za pustinjske uvjete, s ekstremno visokim temperaturama ljeti i niskim količinama oborina tijekom cijele godine. Ova surova okolina stvara idealno okruženje za raznovrsnu floru i faunu koja se prilagodila ekstremnim uvjetima.

PRIRODNI FENOMEN KOJI JE POSLUŽIO KAO SET ZA BROJNE SVJETSKE PRODUKCIJE

Ono što čini Tabernas još intrigantnijom je njezina bogata filmska povijest. Naime, još od 1960-ih godina, ova je španjolska pustinja poslužila kao savršena kulisa za brojne filmske produkcije, a u njoj su se snimali neki od klasika kao što su “Lawrence od Arabije” ili pak “Dobar, loš, zao”, te nekoliko klasika iz serijala o agentu 007 Jamesu Bondu.

Izlete u najveću pustinju europskog kontinenta organiziraju brojne agencije u gradovima Andaluzije, poput Malage ili Cordobe, a ako istražujete ovu regiju automobilom najbolje je doći do grada Tabernas koji se naziva vratima ove pustinje. Automobilom možete prići nekim atrakcijama, oaze Mini Hollywood i Fort Bravo, no ako želite dublje ući u krajolik, preporučuje se svakako obilazak s vodičem koji ima odgovarajuće vozilo!

Pročitajte još