NA KRAJNJEM JUGU PLANETE
SPEKTAKULARAN PROGRAM
Najveća pozornica na svijetu s 1000 glazbenika i 4 kilometra duga izložba samo su dio velike proslave 35. godišnjice pada Berlinskog zida
Gotovo 30 godina Berlin je bio podijeljen. I to ne samo ideologijom, već i betonskom barijerom koja je vijugala kroz grad i bila najpoznatiji simbol Hladnog rata. Berlinski zid bio je dug gotovo 160 kilometara, zaštićen bodljikavom žicom, psima napadačima i osiguran s 55.000 nagaznih mina. Dan kad je pao, 9. studenog 1989. godine, postao je simbol ponovnog ujedinjenja, spajanja obitelji i slobode na koju svaki čovjek ima pravo. Sljedećeg se mjeseca obilježava 35. godišnjica pada zida, a u Berlinu tim povodom pripremaju spektakularan program.
DOGAĐAJ KOJI SLAVI SLOBODU OKUPIT ĆE NA TISUĆE UMJETNIKA
Niz impresivnih događaja održava se pod motom “Drži slobodu visoko!”, a pripreme su u punom jeku. Glavni događaji održat će se 8. i 9. studenog 2024. Jedan od najatraktivnijih elemenata proslave bit će 4 kilometra duga instalacija na otvorenom. Ova neobična izložba bit će smještena duž nekadašnjeg toka Zida, između Invalidenstraße i Axel-Springer-Straße, a na njoj će biti prikazane na tisuće povijesnih, ali i novijih plakata.
Duž rute održat će dodatne izložbe na ključnim lokacijama poput Brandenburških vrata i Checkpointa Charlie, gdje će posjetitelji moći uroniti u događaje iz tog vremena kroz fotografije, intervjue i svjedočanstva.
VRHUNAC KONCERTA S TISUĆU IZVOĐAČA BIT ĆE KONCERT PUSSY RIOT
Vrhunac proslave bit će 9. studenog, točno na godišnjicu velikog dana za njemački narod. Tog će se dana održati jedinstveni koncert “Soundtrack 1989.” na vjerojatno najvećoj pozornici na svijetu, improviziranoj duž rute kojom se protezao zid. Vrhunac dana bit će najavljeni koncert benda Pussy Riot ispred nekadašnjeg sjedišta Stasija. Ideja je velike proslave sačuvati uspomenu na teško razdoblje berlinske povijesti i podsjetiti na važnost slobode. Bez sumnje, ovaj će događaj privući i brojne turiste, zaljubljenike u povijest, umjetnost i glazbu.
MUZEJI, MURALI I IZLOŽBE POSVEĆENE PODIJELJENOM GRADU
Berlin svakodnevno čuva uspomenu na vrijeme podijeljenosti. Mjesta poput Memorijala Berlinskog zida, Topografije terora i East Side Gallery, najduže galerije na otvorenom na svijetu, privlače milijune posjetitelja godišnje. Posebno popularni su murali poput ‘Bratov poljubac’ i ‘Trabant koji probija zid’, a tu je i Parlament drveća, umjetnički projekt koji obilježava žrtve Zida.
Podijeljenom Berlinu posvećen je i muzej ‘Die Mauer’, otvoren na Leipziger Platzu 2020. Sadrži izložbe poput uniformi, isječaka iz novina, vatrenog oružja, bedževa i stare telefonske i komunikacijske opreme.
PJEŠAČKA STAZA KOJA PRATI RUTU NEKADAŠNJEG ZIDA
Za koji vole istraživati pješke, postoji i staza Berlinskog zida duga 155 kilometara. Može se prehodati samostalno, ili uzeti neku od organiziranih biciklističkih i pješačkih tura kroz povijesne dijelove grada. Posjetitelji mogu istražiti i muzej “Mauermuseum” na Checkpoint Charlieju, te Tränenpalast, nekadašnje mjesto rastanka obitelji i prijatelja, koje donosi osobne priče iz vremena podijeljenog Berlina. Godišnjica pada Berlinskog zida ove će godine biti spektakularan događaj koji ljubitelji kulture i povijesti neće propustiti.