grad inovacija
Aktualnosti
Iz jezera izronilo selo potopljeno prije više od 40 godina: dugotrajne suše otkrile su neočekivanu atrakciju
Ruševine starog grčkog sela Kallio, koje je desetljećima ležalo potopljeno pod vodom, ponovno su izašle na svjetlo dana nakon što su rekordne temperature i suša u toj zemlji uzrokovale djelomično presušivanje rezervoara Mornos. Ovo selo, smješteno u južnoj Grčkoj, evakuirano je prije više od 40 godina kako bi se napravilo mjesta za izgradnju brane Mornos, ključnog izvora koji danas opskrbljuje glavni grad Atenu. Nekadašnji stanovnici Kallia bili su prisiljeni napustiti svoje domove u sklopu velikog projekta opskrbe vodom. No, ekstremni sušni uvjeti posljednjih mjeseci doveli su do dramatičnog pada razine vode u rezervoaru te su otkrili ruševine nekoliko domova i škole, koji sada svjedoče o prošlosti tog kraja.
KALLIO PONOVNO IZRONIO IZ JEZERA: ZABRINUTOST ZBOG KLIMATSKIH PROMJENA RASTE
“To je tek drugi put otkako je Kallio napušten da je selo ponovno izronilo,” izjavio je bivši stanovnik, a prenosi BBC. “Prvi put bilo je to 1990-ih, tijekom velikog razdoblja suše.” Yorgos Iosifidis, 60-godišnji umirovljenik koji je u mladosti živio u Kalliu, podijelio je svoja sjećanja s novinskom agencijom AFP. “Vidite prvi kat dvokatnice mog svekra… A odmah pored nje, možete uočiti ostatke kuće mojih rođaka.”
“Kako razina vode nastavlja padati, sve više zgrada koje su nekada bile potopljene sada izranja na površinu. Ako ove zime ne bude kiše, situacija će se samo pogoršati,” upozoravaju stručnjaci. Procjenjuje se da je oko 80 zgrada, uključujući crkvu i osnovnu školu, bilo “žrtvovano” prilikom stvaranja rezervoara. Stanovnici Kallia tada su od države dobili novčana sredstva te su se preselili u Atenu i druga urbana središta, gdje su započeli nove živote.
JEZERO JE IZGRAĐENO 1970-TIH
Jezero je smješteno oko 200 kilometara od Atene, a izgrađeno je krajem 1970-ih. Iako crkva još nije izronila, pad vodostaja otkrio je obrise kamene zgrade koja je nekada služila kao škola. “Razina vode ove se godine smanjila za 40 metara, a situacija postaje sve ozbiljnija,” izjavio je Kostas Koutsoumbas, zamjenik načelnika za BBC. “Grčka se suočava s nizom intenzivnih toplinskih valova i smanjenom količinom kiše, što dodatno pogoršava situaciju s vodnim resursima”.
PROŠLE JE GODINE U ŠPANJOLSKOJ “IZRONIO” BENEDIKTINSKI SAMOSTAN
Slične primjere mogli smo vidjeti i prošle godine. Naime, posljedice dugotrajne suše u Španjolskoj otkrile su stari benediktinski samostan koji datira iz 830. godine. Kako je tada objavila španjolska vlada, jedina je to preostala građevina iz nekadašnjeg drevnog sela Sant Salvador de la Vedella. Nakon što je akumulacijsko jezero Baells poplavilo selo 1976., samostan je postao otok okružen vodom, a moglo se do njega doći samo kajakom ili brodicom. Nekoliko dana tijekom velike suše u Španjolskoj razina vode drastično je pala i otkrila impresivne ostatke prošlosti.