
Slastica s potpisom grada
Fascinantne špilje Yunganga, u koje su uklesani budistički hramovi, jedna su od najvećih atrakcija u kineskoj provinciji Shanxi. Hramovi uklesani u stijenu prije više od 1500 godina zadivljuju posjetitelje svojom preciznošću, ljepotom i nevjerojatnim detaljima. No posljednjih se dana ovaj lokalitet, koji je pod zaštitom UNESCO-a, u svjetskim medijima našao zbog sasvim drugog razloga. Na toalete koje koriste posjetitelji postavljeni su mjerači vremena i svatko može vidjeti koliko je dugo osoba u kabini.
Ovaj lokalitet prošle je godine imao rekordnu posjećenost, s tri milijuna posjetitelja koji su kupili ulaznicu. Netko od posjetitelja, piše CNN, snimio je novost postavljenu u sanitarnim čvorovima. Iznad svake kabine postavljen je LED displej. Ako je kabina prazna, zeleno svjetlo daje to do znanja osobama u redu. No, u trenutku kad netko uđe, displej postaje crven i počinje odbrojavati vrijeme koliko se kabina koristi.
Reakcije su bile dvojake. Nekima je drago što neće više biti kucanja na vrata, provjeravanja je li kabina slobodna i slučajnih upadanja dok se obavlja nužda. Drugi pak imaju osjećaj da ih se na ovaj način nadzire i dovodi u neugodnu situaciju ako na toaletu moraju provesti malo više vremena.
Na prozivke u javnosti reagirali su iz vodstva navedene atrakcija. Mjerače vremena postavili su nakon porasta broja posjetitelja. U funkciji su od 1. svibnja ove godine i prvenstveno su sigurnosna mjera, prenosi CNN njihove riječi. “Ne postoji vremensko ograničenje i nećemo nikoga izbacivati iz kabine na pola “obavljenog posla”, obećavaju. Mjerači će pokazati ako je netko predugo u kabini, što će otvoriti mogućnost da im se pomogne ako nisu dobro, objašnjavaju.
Dio komentatora na internetu pozdravlja inicijativu. Vjeruju da će potaknuti ljude da budu brži, da ne gledaju u mobitele dok su na wc-u i da će promet toaletom biti protočniji. Drugi se pitaju zašto naprosto nije uređeno više toaleta za posjetitelje.
Špilje Yunganga su drevni budistički hramovi izgrađeni u špiljama koji se nalaze oko 16 kilometara jugozapadno od grada Datonga, navodi Wikipedia, u kineskoj provinciji Shanxi. Smatraju se jednim od najboljih primjera arhitekture uklesane u stijeni, te predstavlja jedan od tri najpoznatija lokaliteta budističke umjetnosti u Kini. Druga dva su Longmen i Mogao špilje.
Spilje su većinom uklesane u razdoblju od 460. do 525. godine, za vrijeme vladavine sjeverne dinastije Wei. Lokalitet sadrži ukupno 252 špilja s više od 51.000 skulptura Bude. Lokalitet je pod zaštitom UNESCO-a od 2001. godine.
Slastica s potpisom grada
Omiljeni kolač
NEOTKRIVENI RAJ
Sveopća kontrola
Kvizovi
Zeleni kutci blizu Zagreba
POVIJESNI TRENUTAK
Prrrrrrr....
NEMOĆNI PRED GUŽVAMA
DOJMILJIVA PROMOCIJA
OČEKUJU SE GUŽVE
SVEČANO OTVORENJE
NOVO LICE ŽNJANA
JEDVA SMO DOČEKALI
SVAKI EURO JE BITAN