Kvizovi
Aktualnosti
Mamma mia, nevjerojatne vijesti iz susjedstva: Talijani planiraju tjedan dana ne jesti tjesteninu
Tjestenina je preskupa i to više tako ne može! Poruka je to koju posljednjih dana šalju talijanske potrošačke udruge, koje svoje sunarodnjake pozivaju na bojkot i ne kupovanje ove omiljene namirnice punih tjedan dana. Ako “pasta štrajk” uspije, od 22. lipnja sedam dana potrošači neće kupovati omiljene makarone, špagete i fusille. Nadaju se da će velike zalihe neprodane tjestenine potaknuti proizvođače i trgovce da snize cijenu.
VEĆINA TALIJANA TJESTENINU JEDE GOTOVO SVAKI DAN
Inflacija je u Italiji, kao i u većini europskih zemalja, ogromna i cijene ne prestaju rasti. Ova gadna tržišna sila već je dovela do niza frustracija povezanih s namirnicama u prošloj godini, a kod Talijana se sve prelomilo na hrani koju većina jede gotovo svakodnevno. Potrošače ljuti činjenica da je cijena osnovne namirnice talijanske kuhinje dvostruko više narasla od prosječne stope inflacije i sada za novac za koji su nekad mogli kupiti tri paketa, jedva uspiju kupiti jedan.
CIJENA JE RASLA VIŠE OD INFLACIJE, IAKO JE TROŠAK PŠENICE MANJI
Statistički, cijene tjestenine u Italiji porasle su 17,5 posto u ožujku i 16,5 posto u travnju. Inflacija je u zemlji u travnju iznosila 8,8 posto na godišnjoj razini, a “temeljna”, bez svježe hrane i energije, bila je stabilna na 6,8 posto na godišnjoj razini. Istovremeno, cijena pšenice na svjetskom tržištu pada od početka godine, što je potrošače dovelo do zaključka: poskupljenja su rezultat pohlepe, a ne stvarne situacije na tržištu. Treba napomenuti i da su Talijani uvjerljivo najveći potrošači tjestenine na svijetu. U prosjeku je svaki stanovnik ove zemlje godišnje pojede 23,5 kilograma!
VLADA JE ODBILA INTERVENIRATI I ZAMRZNUTI CIJENU TJESTENINE
Za razliku od drugih vlada u Europi, koje su ograničile cijene određenih namirnica, talijanska vlada odbila je intervenirati u cijene tjestenine. Dužnosnici su se prošlog mjeseca okupili na hitnom sastanku u Rimu kako bi razgovarali o tom pitanju, ali su naposljetku odlučili ne ograničiti cijene. Od proizvođača su dobili jamstva da je skok samo privremen. Nakon objave uslijedila je reakcija udruga za zaštitu potrošača, od kojih je jedna najavila konkretnu mjeru: poziv na bojkot. Koliki će biti odaziv i hoće li se Talijani odreći omiljene hrane u ime protesta tek treba vidjeti, ali da samo polovica građana odustane od kupovine posljedice bi itekako osjetili i proizvođači i trgovci.
ZADNJI “PASTA ŠTRAJK” 2007. GODINE TRAJAO JE SAMO JEDAN DAN
Ovo nije prvi put da se u Italiji saziva takozvani “pasta štrajk”. Prethodni bojkot je organiziran 2007. godine kao odgovor na sličnu situaciju koja je uključivala rast cijena pšenice. Tada su udruge za zaštitu potrošača pozvale sunarodnjake da žrtvuju nešto bez čega dugoročno ne mogu u ime višeg cilja. Ta je akcija bila kratkotrajna, štrajk je trajao samo jedan dan. Štrajk od tjedan dana, kakav se najavljuje za 22. lipnja, ako uspije bi mogao zadati ozbiljan udarac industriji.