impresivno zdanje
Aktualnosti
U ovom francuskom gradu sve stambene zgrade od sad moraju imati barem jedno umjetničko djelo na pročelju ili u zajedničkim prostorima
Slikoviti grad na jugu Francuske, Montpellier, privlači turiste svojim šarmantnim ulicama, zanimljivim muzejima, impresivnom katedralom i najstarijim botaničkim vrtom u Europi, koji je osnovan davne 1593. godine. Da ljepota ne bude samo na površini, već da u njoj uživaju i stanovnici u svojim stambenim zgrada, pobrinule su se gradske vlasti novom odredbom. Montpellier je, naime, prvi grad u Francuskoj, ali i na svijetu, koji je propisao da sve buduće stambene zgrade moraju biti ukrašene umjetničkim djelima.
CILJ PROJEKTA JE DA GRAD POSTANE “MUZEJ NA OTVORENOM” I DA SE UMJETNOST UKLOPI U SVAKODNEVICU STANOVNIKA
Kako piše portal The Mayor, umjetnine se moraju postaviti ili na vanjsko pročelje zgrade ili unutar nje u zajedničkim prostorijama. Umjetnost će morati biti uključena već u sam proces arhitektonskog projektiranja zgrade. Cilj ovog poteza je, kako je objašnjeno medijima, pretvoriti ovaj mediteranski grad u pravi muzej na otvorenom. Također žele učiniti umjetnost dijelom svakodnevnog života stanovnika, a ne da ona ostane “zatočena” u muzejskim i galerijskim prostorima.
ODBOR ĆE PAZITI DA SE NE ODABIRU DJELA UVIJEK ISTIH UMJETNIKA
Što se tiče detalja, evo kako će sve funkcionirati. Svaka umjetnina koju projektant želi integrirati u stambenu zgradu proći će proces odobrenja od strane Copaqo-a, odbora koji je odgovoran za umjetničku inicijativu. Taj je odbor osnovan kako bi se izbjegao povlašteni tretman pojedinih umjetnika. Tako ne bi trebalo doći do toga da se neprestano odabiru umjetnine istih autora i istih motiva. Grad osigurava novac za umjetnine, a određeno je da proračun za umjetnost mora biti najmanje 1 posto od cijene koja je plaćena za građevinsko zemljište, a minimalni iznos je 10.000 eura.
UMJETNINE MOGU BITI POSTAVLJENE NA PROČELJE ILI U ZAJEDNIČKIM PROSTORIJAMA
Projektanti imaju slobodu odabrati tip umjetnine koja će krasiti zgradu. To može biti street art, odnosno mural na pročelju, mogu se zidovi ukrasiti slikama ili freskama, ili u interijer mogu biti postavljene skulpture i instalacije. Ideja je da za tri godine, 2026., u Montpellieru bude otkriveno stotinjak radova. Neki od njih bit će vidljivi iz javnih prostora, dok će drugi biti “skriveni” iza zidova zgrada. U cijeli projekt grad planira uložiti nekoliko stotina milijuna eura.