Kišobran obavezan

Znate li koje je najkišovitije mjesto u Hrvatskoj? Nije Rijeka, već malo naselje okruženo prelijepom prirodom

Divna je. Kad je gledamo iz topline doba, reći će neki. Drugi, koji se vode onom ‘ne postoji loše vrijeme nego samo loša odjeća’, njome se ne zamaraju. Govorimo o kiši, koja je ponegdje jednostavno ‘način života’. Odlučili smo doznati u koja se mjesta i gradove u Hrvatskoj ne bi trebali uputiti bez kišobrana. Ali, isto tako, i gdje će vas pitati: ‘Kišobran? Što je to?’ Evo koje je najkišovitije mjesto u Hrvatskoj!

U CRNOM LUGU GODIŠNJE PADNE 3,7 METARA KIŠE

Dakle, najkišovitije mjesto u Hrvatskoj, pokazuju podaci Državnog hidrometeorološkog zavoda za prošlu, 2023. godinu, jest Crni Lug u Nacionalnom parku Risnjak, u kojem je na razini godine palo čak 3712,6 milimetara kiše. Vrlo dobro ‘kotira’, s 3209,6 milimetara i vrelo Ličanke, kod Fužina, koje je na drugom mjestu po broju pale kiše, dok su treće mjesto zauzele Delnice, u kojima je lani palo 2900,3 milimetara kiše.

STOLJETNA TRADICIJAPosjetili smo živopisni Benkovački sajam: čak i u hladnom prosincu, pun je života! Žive kokoši idu za 5 eura, vrte se janjci, kupuje alat i domaće povrće...
Nastavi čitati

Što se tiče ostalih 10, tu su na četvrtom mjestu Parg kod Čabra (2436,7 milimetara), zatim Rijeka (2216,1 milimetara), Gračac (2199,1 milimetara), Zavižan na Velebitu (2174,9 milimetara), Lovinac u Ličkom polju (2092,2 milimetara), Kukuljanovo kod Bakra 2079,7 (milimetara) te Ogulin (2038,1milimetara). No, gdje, s druge strane, kiše baš i nema? Na Palagruži, primjerice. Tamo je lani palo svega 374,5 milimetara kiše. Sušni su i Lastovo (635,8 milimetara) i Komiža (607 milimetara). Pri dnu ljestvice nalaze se i Ilok (736,6 milimetara) te Vukovar (703,1 milimetara).

NAJKIŠOVITIJE MJESTO SJEDIŠTE JE PREDIVNOG NACIONALNOG PARKA RISNJAK

No, kako, dakle, izgleda dakle život u Crnom lugu? Ovo maleno mjesto broji oko 200 stanovnika, a nalazi se u podnožju Risnjaka. Ime je dobilo po crnogoričnoj tamnoj šumi koja ga okružuje, a nalazi se na visini od oko 700 metara. To je mjesto sjedište Nacionalnog parka Risnjak – naime, tamo se nalazi uprava parka ali i glavni ulaz u isti.

Nacionalni park Risnjak prostire se na površini od 6350 hektara, a osnovan je još 1953. godine. Dom je i tri velike europske zvijeri, i to medvjeda, vuka i risa, a područje koje njegove granice štite bogato je i biljkama, dok u kontekstu insekata posebni značaj imaju leptiri – dolina Kupe, u kojoj obitava čak 89 vrsta leptira, proglašena je i Dolinom leptira. Neke od atrakcija parka su svakako izvor te rijeke, jedan od najjačih i najdubljih hrvatskih vrela, zatim poučna staza Leska, jedna od prvih u Hrvatskoj, otvorena 1993. godine te sam vrha Risnjak, visok 1528 metara, do kojeg vodi ukupno pet planinarskih staza.

Aktualno

Pročitajte još