Pogled u noćno nebo

Neočekivano mjesto za promatranje svemira: znate li gdje se nalazi najmodernija i najmlađa zvjezdarnica u Hrvatskoj?

Koliko često gledate u noćno nebo? Koliko često razmišljate o njegovu prostranstvu, o tome kako smo mali, sitni u kozmosu, tek jedva zamjetna točkica u veličinama i razmjerima koje je uopće teško, pa čak i nemoguće pojmiti. Koliko često poželite pogledati dalje od okom vidljivih zvijezda? Ili pak samo razgledavati kratere na Mjesecu? Ako je odgovor na ijedno od postavljenih pitanja ‘da’, onda imamo odličan prijedlog za vas. Ne zvuči, ovako na prvu, ‘svemirski’, no on to jest, a glasi – Križevci. Naime, upravo je taj hrvatski grad poznat po crkvenim tornjevima grad u kojem ‘živi’ najmlađa zvjezdarnica u Hrvatskoj.

ZVJEZDARNICA SE NALAZI U CENTRU GRADA, BLIZU DOMA ZA UMIROVLJENIKE I DOMA ZDRAVLJA

Ta najmlađa zvjezdarnica u Hrvatskoj, otvorena 2023. godine, nalazi se u sklopu Kozmološkog znanstveno-obrazovnog centra u tom gradu, nastalog 2020. godine, u sklopu projekta Future Hub Križevci. Sama zvjezdarnica novi je ‘dodatak’, otvoren 2023. godine, nastao, ovaj put zahvaljujući novom projektu SPARK, ali i već spomenutom Future Hubu. Sve u svemu, ‘neočekivano’ je to zdanje, koje se smjestilo u samom centru grada, u blizini vrlo ovozemaljskih Doma zdravlja, Gradske knjižnice i Doma za umirovljenike, na mjestu jedne od baraka nekadašnje vojarne.

Očekivano, najdojmljiviji dio zdanja je kupola, promjera pet metara te teška dvije tone, a koja je – opet iznenađujuće – hrvatske proizvodnje, iako se radi o proizvodu kojeg inače proizvodi samo nekoliko tvrtki na svijetu. U zdanju se nalazi i učionica, soba za sastanke, uredi, dok je sama zvjezdarnica s kupolom na visini od 10 metra povrh samog tla. Glavna zvijezda u njoj je pak teleskop vrste Ritchey-Chretien, težak 50 kilograma, a koji pripada istoj ‘teleskopskoj obitelji’ kao i slavni Hubble. Jedan je od boljih u Hrvatskoj, navodi se, a zvjezdarnica je najmodernija.

CILJ ZVJEZDARNICE JE POPULARIZACIJA ZNANOSTI

Zvjezdarnica je smještena u centru grada kako bi se izučavanje svemira približilo ljudima. „Kozmološki centar, ostvaren kroz projekt SPARK i raniji dvomilijunski EU projekt Future Hub Križevci, predstavlja znanstveno-obrazovni centar posvećen istraživanju Svemira i promicanju tematike Svemira. Jedinstven je na nacionalnoj razini, ali i šire, ne samo zbog moderne i tehnološki sofisticirane zgrade zvjezdarnice, već i zbog jedinstvenih programa koji spajanju obrazovanje za djecu, mlade i opću populaciju, istraživanja svemira, umjetničke performanse i izložbe te popularizacije znanosti“, pojašnjavaju na stranicama SPARK-a.

Što se tiče posjeta zvjezdarnici, nju je moguće slobodno razgledati svakim četvrtkom navečer, dok se u prosjeku jednom mjesečno organiziraju i javna promatranja nebeskih fenomena, navodi isti izvor. Promatranje, koje se odvija po sljedećem radnom vremenu, organizira se pod okriljem Astronomskog društva Perzeidi. Za vrijeme promatranja, u zvjezdarnicu se ulazi na sporedna vrata, ona na ‘kuli’, koja su sedam metara dalje od glavnog ulaza.

Aktualno

Pročitajte još