Kvizovi
Dnevni atlas
Koje je more najslanije na svijetu? U njemu je deset puta više soli od prosjeka, čak 37 milijardi tona, a smatra se ljekovitim
Više od 70 posto površine Zemlje čine oceani i mora. Čak 50 posto svjetske populacije živi uz more, a mnogi koriste svaku priliku da pobjegnu na obalu i barem nakratko uživaju u pogledu na plavetnilo i zvuku valova. Nije ni čudo, dokazano je da ono ima brojne blagotvorne učinke na naš organizam. More je slano, to svi znamo, ali jeste li se ikad zapitali koje je najslanije more na svijetu? To je Mrtvo more, smješteno na granici Izraela i Jordana, a smatra ga se jednim od najzanimljivijih prirodnih fenomena na svijetu.
DNO OVOG FENOMENA NALAZI SE NA 794 METRA ISPOD RAZINE MORA
Voda u Mrtvom moru čak je 10 puta slanija od prosječne morske vode. Gledano u kontekstu zemljine geološke prošlosti, mladi je fenomen – ima, kažu znanstvenici, oko tri milijuna godina, a nastalo je pomicanjem tektonskih ploča. Nekada je, dodaju, bilo spojeno sa Sredozemnim morem. Površina Mrtvog mora je oko 600 kilometara četvornih.
Razina vode u tom jezeru nalazi se čak 429 metara ispod razine mora. Dno jezera nalazi se na oko 794 metara ispod razine mora, a uz njega se veže i najniža cesta na svijetu, Highway 90, koja prati njegovu obalu te se u prosjeku nalazi na 393 metara ispod razine mora.
PROSJEČNA SLANOST MU JE 28 POSTO, A ZNA SE POPETI I DO 33 POSTO
Iz Mrtvog mora voda ne istječe, što znači da se sva voda iz njega gubi isparavanjem. Nije ni čudo. Jezero se nalazi na području vruće pustinjske klime, gdje temperature nerijetko prelaze 40 stupnjeva Celzijevih. Zahvaljujući tome – da sama voda isparava, ali ne i soli te minerali u njemu koji se tamo koncentriraju. Udio soli u njemu penje se do 33 posto, u prosjeku 28 posto.
O kolikoj je slanosti riječ dobro će pokazati usporedba s ‘poznatim terenom’, Sredozemnim morem u kojem je udio soli tri posto. Pretpostavlja se da to slavno slano jezero ‘skriva’ čak 37 milijardi tona soli. Zbog njegove slanosti, svi koji uđu u njega bezbrižno plutaju, a upravo radi toga je i jedna od glavnih turističkih atrakcija, kako u Jordanu tako i u Izraelu.
Neki izvori osporavaju mu „titulu“ i tvrde kako je od njega slanije Asalsko jezero u Džibutiju, drugi ga konzervativno svrstavaju u sedam najslanijih vodenih površina na svijetu, no većina istraživanja slaže se da se upravo između Jordana i Izraela nalazi najslanije more na svijetu.