impresivno zdanje
Čudna biljka
Koji je najveći cvijet na svijetu? Može narasti i do tri metra, a zbog jedne ga karakteristike doista ne želite u svojoj dnevnoj sobi
Uveseljava nas bojama, mirisom, volimo ga gledati kada krasi prozore kuća, trgove i šetnice, sadimo ga i sami ili pak njime, stavljajući ga u vazu, unosimo dašak ljepote u naš životni prostor. Cvijeće je doista neizostavan dio našega života… No, jeste li se ikada zapitali kako izgleda najveći cvijet na svijetu? I koje su mu točno proporcije? Pa, nekoliko je kandidata rekordera, a u ovom ćemo se tekstu pozabaviti s dva. Oba su gigantska, no to nisu njihove jedine neobičnosti. Nakratko vas vodimo u svijet neobičnih biljaka koje doista ne biste htjeli imati u svom dnevnom boravku. I to ne samo zbog njihovih ogromnih dimenzija.
NA VRHUNCU RAZVOJA CVATA U JEDNOM DANU MOŽE NARASTI I 15 CENTIMETARA
Za početak, najveći, odnosno najviši među svima. Taj neobični cvijet raste na Sumatri, u Indoneziji, a zove se Amorphophallus titanium. Ponekad ga zovu i Titan Arum, a upravo se njegov cvijet smatra najvišim na svijetu – zna narasti i do visine od tri metra! No, veličina tog cvijeta nije jedina njegova osebujnost. On cvjeta vrlo rijetko, samo na 24 do 36 sati i to vrlo neredovito, svakih nekoliko godina, a kad to konačno učini širi ne baš primamljiv miris, onaj trulog mesa. Upravo zbog tog nemilog mirisa zaradio si je i nadimak ‘cvijet lešine’, odnosno ‘corpse flower’. Na vrhuncu svog razvoja ova biljka može dnevno rasti i do 15 centimetara.
No, taj intenzivan miris tu nije bez razloga. Naime, upravo zbog svog osebujnog perioda cvatnje mora intenzivno mirisati kako bi u što kraćem roku privukao što više oprašivača i osigurao nastavak vrste. Iz istog je razloga tu i specifična boja, bordo, koja bi također trebala zavarati kukce, a Live Science prenosi kako se, iz istog toga razloga, kako bi što bolje oponašala lešinu i što bolje prevarila insekte koji je oprašuju, može zagrijati na 36,7 stupnjeva Celzijevih. Inače, biljka živi u dva stanja – jedno je vegetativno, kada ‘pusti’ jedan list, koji nalikuje na omanje drvo, te ovaj cvatnje.
TITAN ARUM NIJE JEDINI DIV ZANIMLJIVOG IZGLEDA I UPITNOG MIRISA
Titan Arum prvi je opisao talijanski botaničar Odoardo Beccari in 1878. godine, a izvan Indonezije je prvi puta uzgojen u Kraljevskom botaničkom vrtu Kew u Ujedinjenom Kraljevstvu 1889. godine. U divljini, gdje ga se vrlo rijetko može vidjeti u cvatu, smatra se ugroženim i pretpostavlja se da na Sumatri postoji najviše 1000 primjeraka te neobične biljke. No, zato je ima po botaničkim vrtovima. U Europi ćete je primjerice naći, osim u Ujedinjenom Kraljevstvu, u Njemačkoj, u Španjolskoj (u Esteponi kod Malage), Belgiji, dok je istinski rekorder, najviši cvijet ikada zabilježen, koji je uvršten i u Guinnessovu knjigu rekorda zabilježen 18. lipnja 2010. godine u Winnipesaukee Orchidsu u Gilfordu u saveznoj državi New Hampshire u SAD-u. Bio je visok čak 3,1 metar.
Naravno, ovo nije jedini cvijet koji dovodi do nevjerice. Drugi slavni se zove Rafflesia arnoldi, koji može narasti do metra u širinu. Taj neobični cvijet, koji inače nema ni korijenje ni lišće jer je parazit, živi na Borneu, a praktički ga je, zbog njegovih specifičnih uvjeta rasta, nemoguće uzgojiti u botaničkim vrtovima. Također je smrdljiv, opet je riječ o smradu nalik na ono trulog mesa, a kada cvate to to čini tjedan dana.