VEZA S GORNJIM GRADOM
Kultura i Život
Zemlja hašiša, molitve, planinara i bosonogih turista: upoznajte nepalsku dolinu Kathmandu koja mijenja pogled na svijet
Kathmandu, dolina koja je dom prijestolnice Nepala, prašnjava je košnica zvuka, mirisa i boja nastala spajanjem triju drevnih kraljevstava. Legenda kaže da je ona nekoć bila jezero u kojem su živjele Nage, zmije bogovi s draguljima na glavi, čuvari voda. Tibetanski svetac Manjushree, vidjevši svjetlo s druge strane Himalaje, stigao je na to područje i iznenadio se kad je u sredini jezera vidio divovski svjetleći lotus s tisuću latica. Manjushree je vjerovao da bi to svjetlo moglo obasjati cijelu Himalaju ako isuši jezero, što je i učinio, uklanjajući grebene svojim divovskim mačem. Tibetanac se pobrinuo za Nage koje su postale beskućnici. Osigurao im je manje jezero, pozvao ih da ostanu u dolini i pomažu njezinim stanovnicima, a zauzvrat će ih oni zauvijek štovati. Danas je plodna dolina Kathmandua, gdje su geolozi našli ostatke mamuta, krokodila i nilskih konja, kaotično, prašnjavo i šarmantno područje na kojem živi više od 3 milijuna ljudi. Na mjestu gdje je bio sveti lotus nalazi se pak Swayambhu, budistički hram u kojem veliku riječ igraju majmuni, smatrani svetima jer potiču od samog Manjushreea.
DOLINA KATHMANDUA, SMJEŠTENA NA 1400 METARA VISINE, BILA JE PODIJELJENA NA TRI KRALJEVSTVA – ONO ISTOIMENO, PATAN (ZNAN I KAO LALITPUR) TE – BHAKTAPUR, GRAD REDOVNIKA
Tri drevna kraljevstva topotom stoljeća su se spojila, stvorivši prašnjavu košnicu dobrog naroda,“sitnog, ali jakog”, rekao bi jedan Nepalac, objašnjavajući zašto se njegove sugrađane sve češće može sresti na zapadnim, ali i hrvatskim gradilištima. U srcu sva tri grada su takozvani Durbar trgovi, središta koja su danas muzeji hramova, ali i zorni pokazatelji posljedica razornog potresa koji je 2015. pogodio ovu planinsku državu i odnio gotovo 9 tisuća života. Sva tri trga pod zaštitom su UNESCO-a.
Kathmandu, prvo od tri kraljevstva, danas je najužurbaniji i najkaotičniji dio doline, mjesto gdje se može vidjeti i najviše bespotrebno bosonogih zapadnih ‘new age’ turista i planinara na svojoj prvoj postaji prema krovu svijeta. U šarenom gradu ritualne procesije se miješaju s tisućama automobila i motocikala, a vrane odmaraju na kravama dok oko njih trče majmuni i psi. Sa zidova ih gledaju Buddhine oči, Šiva i Parvati, a ponekad zalutaju Mao Ce i Lenjin, jer u jednoj od najreligioznijih država vladaju komunisti.
KATHMANDU JE SEDAMDESETIH GODINA PROŠLOG STOLJEĆA BIO JEDNA OD OMILJENIH DESTINACIJA HIPIJA KOJI SU U ENORMNIM BROJEVIMA STIZALI U ZEMLJU HAŠIŠA I KANABISA
Zapadnjaka staklenih očiju bilo je toliko da se jedan hram, uništen u potresu magnitude 7.9 stupnjeva, kolokvijalno nazivao Hram hipija, a obližnja ulica Freak Street. Nepalska ‘kanabis kultura’ srezana je pod pritiskom američke međunarodne borbe protiv droge sedamdesetih koja je primorala himalajsku zemlju da zatvori haš-prodavaonice i plantaže, no zemlja je ostala liberalna prema konzumaciji svoje autohtone biljke.
U središtu nekadašnjeg kraljevstva Kathmandu nalazi se četvrt Thamel, najturističkije mjesto Nepala, gdje zapadnjaci dolaze u shopping i noćni život, a tu se događaju i najveće prometne gužve stotina tisuća motocikala. Jedna od internetskih stranica turistima koji imaju želju voziti motor Nepalom kao prvi savjet navodi – uzmite životno osiguranje. U Kathmanduu se nalazi važan hinduistički hram Pashupatinath, pandan indijskom gradu Varanasiju gdje se održavaju tradicionalni sprovodi spaljivanjem bližnjih čiji pepeo završava u svetoj rijeci – u Indiji je to Ganges, a u Nepalu Bagmati. Nizvodno, dvije rijeke se u Indiji spajaju u jednu, na putu do Indijskog oceana.
Nekadašnje kraljevstvo Kathmandu između ostalog krasi i Boudhanath Stupa, budistički hram u četvrti s velikom zajednicom Tibetanaca koji su nakon kineskog progona tamo pronašli dom. Drugo od tri kraljevstva je Lalitpur, što znači „grad ljepote“, znan i po svom povijesnom imenu Patan. Lalitpur je mirniji, tiši, umjetničkiji brat Kathmandua, što ne čudi jer je imao veliku zajednicu ‘mirnijih’ budista.
OKO 80 POSTO NEPALACA SU HINDUISTI, 10 POSTO BUDISTI, A OSTATAK ČINE MUSLIMANI, PRIPADNICI AUTOHTONIH RELIGIJA I KRŠĆANI
U Lalitpuru nema toliko prometnih gužvi, buke i bosonogih zapadnjačkih turista u potrazi za ‘prosvjetljenjem’. Taj dio grada poznat je po svojim obrtima i umjetničkom duhu, kao i po obradi metala po kojem je slavan cijeli Nepal. Patan je dom drevne kraljevske palače iz 17. stoljeća, zlatnog hrama i hrama „tisuću Buddha“, a zbog bogate baštine, arhitekture te prekrasnog trga Durbar, neki ga smatraju najljepšim dijelom Nepala. On je svakako idealan za sve one koji su u prijestolnicu planinske države stigli zbog Himalaje te žele to razdoblje provesti u mirnijem okruženju nego što je turističkiji Thamel, tradicionalna prva adresa inozemnih posjetitelja.
TREĆE KRALJEVSTVO NAZIVA SE BHAKTAPUR, GRAD REDOVNIKA, A NALAZI SE OKO 12 KILOMETARA OD SREDIŠNJEG KATHMANDUA
Najmirnije je to od sva tri kraljevstva pa je tamo i najčišći zrak. Naime, cijela dolina vodi borbu s onečišćenjem u zraku uzrokovanim emisijama vozila, prašinom s neasfaltiranih cesta, spaljivanjem smeća, dimom iz tvornica i kućanstava. Stoga su maske u dolini bile ‘popularne’ i prije no što je na svjetsku pozornicu stupio Covid-19. Iz središnjeg Kathmandua do Bhaktapura može se stići taksijem za samo 60-ak kuna. Nepalci imaju fiksne cijene za domaće i za turiste pa je jedna od prednosti ove zemlje izostanak osjećaja da se iz zapadnih turista samo želi izvući novac.
Zbog tradicionalne arhitekture i očuvanog načina života, mnogi za treće kraljevstvo kažu da tamo mogu doživjeti onaj pravi srednji vijek u svom izvornom obliku. Taj grad iz 12. stoljeća, prijestolnica Nepala do 15. stoljeća i nekoć najveće od tri kraljevstva, danas je najmanje te se prostire na samo 7 kilometara kvadratnih. Njegovi hramovi smatraju se najočuvanijima, usprkos potresu. Već na ulazu u stari dio grada, koji stranci moraju platiti, ali pritom znajući da ta sredstva idu za obnovu i očuvanje, nalazi se jedan od nekoliko ‘erotskih’ hramova s rezbarijama seksualnih odnosa u kreativnim pozama. Teorije o motivima za takvu umjetnost su razne.
Neki vjeruju da je riječ o tantrističkom slavljenju ženske energije, drugi da su se muslimani, skloni invazijama, ali neskloni erotskim prikazima, odvraćali od ulaska u hramove, a neki da se time odvraćalo budiste od redovništva koje nije djelovalo dobro na demografsku sliku. Pri ulasku u grad javlja se drugačija slika nego u Kathmanduu ili Lalitpuru. Ovdje nema automobila ni motora koji su zabranjeni pa su ulice tihe i čišće. Bhaktapur je okružen zelenim poljima, većina stanovnika se bavi poljoprivredom, no 60 posto prihoda dolazi od turizma.
STANOVNICI ŠTUJU MANTRU „ATITHI DEVO BHAVA“ KOJA ZNAČI DA SU „GOSTI BOGOVI“, ŠTO SE VIDI I U PRISTUPU TURISTIMA
Središnje mjesto u gradu zauzima hram Nyatapola, visok 30 metara, što ga čini jednim od najviših u Nepalu. Ovaj hinduistički hram izgrađen je 1702. te je napravljen toliko dobro da ga nije oštetio ni potres 1934., a ni onaj 2015. godine. Hram ima pet katova, a u izgradnji je korišteno pet vrsta drva. Najistaknutiji je to od niza hramova u kojima stranci najbolje mogu doživjeti živu hinduističku tradiciju. Bhaktapurci već od zore šeću gradom i pale svijeće i mole, hodajući od svetišta do svetišta. Bhaktapur je grad festivala i ceremonija pa ako se nađete u njemu nekoliko dana, gotovo je neizbježno ne vidjeti nekakvu procesiju ili ritual.
Grad redovnika je i grad lončarstva kojemu je posvećen i jedan od glavnih trgova. Izrađeno posuđe može se vidjeti u svakom kutu – kako se suši na suncu, u izlozima trgovina i domova ili tek u procesu nastajanja. U tome se mogu okušati i posjetitelji na radionicama za turiste. Grad je poznat i po umjetničkim maskama izrađenima od crne gline. Maske predstavljaju razna božanstva i nose poseban značaj tijekom brojnih festivala.