Zagreb uvodi novi sustav odvajanja i odvoza otpada. Imamo odgovore na 10 najčešćih pitanja

Foto: Zagrebački Holding

Od subote, 1. listopada u Zagrebu se uvodi novi sustav prikupljanja, odvajanja i odvoza otpada koji je probudio veliko zanimanje javnosti, ali i izazvao zbunjenost dijela građana. Ideja je da oni koji odvajaju otpad plaćaju manje od onih koji sve bacaju u istu vreću, što do sada nije bio slučaj. S ulica u centru trebali bi se maknuti kontejneri, a u naseljima bi oni trebali biti zatvoreni i pod ključem kako bi samo stanari određene zgrade imali pristup njima. Kako će sve to funkcionirati, koji će problemi isplivati te kako će građani reagirati, ostaje za vidjeti u prvim danima nakon početka primjene novih pravila. U nastavku ćemo pokušati odgovoriti na najčešća pitanja koja ovih dana muče stanovnike glavnog grada, a donosimo i kratki vodič kako ispravno odvajati otpad i što bacati u koju vrećicu na primjeru prosječnog kućanstva.

ŠTO SE TOČNO OD 1. LISTOPADA MIJENJA?

Najveća promjena odnosi se na to da se miješani komunalni otpad smije bacati samo u jednoj, točno određenoj plavoj vrećici sa znakom Zagrebačkog Holdinga. Te se vrećice kupuju u trgovinama i na kioscima. Cijena im je 2 kune za onu zapremine 10 litara, 4 kune za 20 litara i 8 kuna za vrećicu od 40 litara. Prodaju se u paketima od deset komada pa tako jedan paket stoji 20, 40 ili 80 kuna. Miješani otpad se više ne smije bacati u običnim vrećicama kakve smo do sada koristili ili vrećicama iz supermarketa i trgovina.

KAKO ĆE SE TO ODRAZITI NA IZNOS NA RAČUNIMA?

Uz fiksni iznos od 45 kuna računa za Čistoću, koji će kao i do sada stizati na kućnu adresu, trošak za otpad povećava se upravo za cijenu navedenih vrećica. Ideja je da će oni koji odvajaju otpad u tu vrećicu bacati puno manje, kupovat će ih manje i samim time plaćati manju naknadu. Cijena fiksne naknade od 45 kuna odnosi se na fizičke osobe, dok je za pravne ona 90 kuna. Od subote 1. listopada, dakle, u crnim kontejnerima za miješani komunalni otpad u trenutku odvoza smiju biti samo plave ZG vrećice.

OK, ALI ŠTO JE S OSTALIM OTPADOM?

Kao i do sada, postojat će plavi, žuti i zeleni kontejneri te reciklažna dvorišta. Plastika i metal bacaju se u žute vrećice i kontejnere, biorazgradivi otpad u smeđi, papir u plavi, a staklo u zeleni. Veći komadi otpada, tekstil i elektronički otpad mogu se odnijeti na reciklažno dvorište. Sav ovaj otpad možete iznijeti iz stana i baciti u propisni kontejner kad god napunite vrećicu. Žute i smeđe vrećice građani će dobiti besplatno na kućnu adresu tijekom listopada.

ŠTO AKO ŽIVIM U CENTRU ZAGREBA?

Iz centra Zagreba ovih će se dana ukloniti kontejneri, a građanima je naloženo da napunjene plave ZG Holding vrećice iznose pred zgradu u razdoblju od 20 do 22 sata. To je, tvrde u Gradu Zagrebu, prijelazno rješenje dok se ne izgrade podzemni spremnici. Što ako ne možete iznijeti vrećicu u to točno određeno vrijeme? Iz Grada nema preciznog odgovora, iznesite ga sljedeći dan kad budete kod kuće navečer ili zamolite nekog od susjeda da ga ponese. Ostalo je nejasno i kako će u navedenom terminu otpad iznositi tvrtke u centru koje rade do 16 sati.

KOJE VREĆICE MORAM IMATI KOD KUĆE?

Kada počnete odvajati ubrzo ćete shvatiti da najveći dio kućnog otpada čini plastika. Različite vrste ambalaže, tetrapak od mlijeka, konzerve, bočice od šampona… Sve to ide u žutu vrećicu i kontejner. S obzirom na to da ovaj otpad ne smrdi, možete ga skupljati danima, samo ga malo isperite prije bacanja. Papir nema posebnu vrećicu, možete ga skupljati u kartonsku kutiju, papirnatu vrećicu ili na običnu hrpu i odnijeti do plavog kontejnera kad god se skupi veća količina. Ista je stvar sa staklom, bocama i staklenkama. Spremajte ih u neku kutiju ili vrećicu i odnesite do zelenog kontejnera kad god želite i počne vam smetati.

Biootpad su svi ostaci povrća, poput kore od krumpira, ostaci od guljenja mrkve ili krastavca, ljuske od jaja, listovi salate… Ovu vrećicu treba češće iznijeti jer se, kao i ostaci u njoj, raspada. Ako vam ponestane besplatnih smeđih vrećica, možete skupljati ovu vrstu otpada u papirnatu vrećicu (takozvani škarnicl) ili ga isprazniti iz bilo koje kutije ili vrećice direktno u smeđi kontejner. Vrećicu i kutiju, dakako, odnesite u drugi, propisni kontejner. Preostaje još miješani komunalni otpad, koji stavljate u nove ZG vrećice, u koje ide sve što niste uspjeli razvrstati.

NE ŽELIM ODVAJATI OTPAD. MOGU LI DALJE SVE BACATI U ISTU VREĆICU?

Zapravo možete jer nitko neće pregledavati sadržaj plavih ZG Holding vrećica. Kupite one najveće i sve bacajte kao i do sada u istu. Međutim, nakon nekoliko dana mogli biste primijetiti da ih prebrzo trošite i da će vam mjesečni trošak za Čistoću znatno porasti.

ŠTO AKO BACIM SMEĆE U POGREŠNOJ VREĆICI?

Ako u crnom kontejneru za miješani komunalni otpad među plavim vrećicama bude i ljubičastih, zelenih i kojih god drugih, slijedi kazna. Ako u zgradi s 30 stanova 29 susjeda baci smeće u propisnoj plavoj vrećici, a jedan u vrećici iz Lidla, cijeli ulaz plaća kaznu na sljedećem računu. Ova je odluka izazvala burne reakcije, a odgovor nadležnih je samo – educirajte i nadzirite susjede.

Problem su i kontejneri na javnoj površiti u koje nepropisni otpad može ubaciti bilo koji prolaznik. Zato je uputa da se kante gdje god moguće izdvoje i stave pod ključ. No u praksi to u velikom dijelu grada nije napravljeno. Prema najavama, u prvim danima izricat će se opomene, no nakon toga slijede kazne koje će iznositi i do 1000 kuna.

KAKO ODVAJATI OTPAD NA PRIMJERU JEDNOG DANA U PROSJEČNOM KUĆANSTVU?

Krenimo od doručka. Ako ste istresli ostatak corn flakesa ili muesla iz plastične ambalaže, nju bacate u žutu vrećicu, a kutiju na hrpu za papir. Kad zalijete muesle mlijekom ili jogurtom, i njihovu ambalažu bacit ćete u žutu vreću za plastiku i metal. Vrijeme je za higijenu. Bočica od šampona, gela za tuširanje, deterdženta… Sve nakon ispiranja ide u žutu vrećicu s plastikom. S druge strane, tuba paste za zube i četkica idu u miješani komunalni otpad.

Kuhate ručak? Koru od krumpira bacite u biootpad, kao i ljusku od jaja i ostatke od svježeg povrća koje čistite za salatu. Smrznute mahune začas postaju idealan prilog, a vrećica u koju su zapakirane ide u žutu vrećicu. Izvukli ste zadnji kiseli krastavac iz staklenke? Properite ju i stavite na mjesto na kojem odvajate staklo, tik uz bocu sinoć popijenog vina.

ŠTO ONDA IDE U MIJEŠANI KOMUNALNI OTPAD ZA KOJI NAM SAD TREBAJU PLAVE VREĆICE?

Tu idu ostaci kuhane hrane (dobar poticaj da manje bacamo i bolje planiramo obroke), kao i kosti od mesa i ribe. Zatim boce pod tlakom kao što su dezodoransi, čikovi, stiropor i spužve, pelene, vatice i higijenski ulošci, prljavi i masni papir poput papira iz pekare ili mesnice, britvice, pijesak i izmet kućnih ljubimaca… Uz redovito odvajanje, miješanog komunalnog otpada u kućanstvu ne ostaje puno i jednu plavu vrećicu možete puniti danima.

VREĆICE SU SKUPE, IMAM LI PRAVO NA BAREM POKOJU BESPLATNU?

S obzirom na to da pelene idu u miješani komunalni otpad, u najvećem su problemu roditelji beba koje koriste pelene i mijenjaju ih više puta dnevno. Kućanstva u kojima je beba do tri godine ostvaruje pravo na četiri besplatne vrećice od 10 litara mjesečno, kao i kućanstva u kojima stanuje osoba koja koristi pelene za odrasle. Besplatne vrećice mogu dobiti i oni koji redovito koriste reciklažna dvorišta. Ako tijekom pet mjeseci svaki mjesec odnesete otpad na reciklažno dvorište dobit ćete dva paketa s 10 vrećica od 10 litara, što također ispada četiri gratis vrećice na mjesec.

Pročitajte još