OPSEŽNA ISTRAŽIVANJA

Na istoku Hrvatske pronađena je golema kost mamuta iz Ledenog doba! Ovo nevjerojatno otkriće promijenit će sve što znamo o povijesti ovog kraja

Dolina Mamuta u Mohovu pored Iloka, o kojoj smo prvi put pisali prošle godine, a ove smo i posjetili jedinstveni Mammothfest, ovih je dana prepuna istraživača koji pokušavaju proniknuti u tajne povijesti, koja je na ovom području očito puno duža nego što se mislilo. U samo tjedan dan istraživanja pronađeni su zubi i dijelovi vilice mamuta, dio lubanje i zuba nosoroga, te najveći „ulov“ – golema kost mamuta duga čak 70 centimetara.

MOHOVO KRIJE BROJNE TAJNE IZ LEDENOG DOBA

Inicijator istraživanja, u koja su se uključili stručnjaci iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Muzeja brodskog Posavlja, te Hrvatskog geološkog instituta, je mladi Mohovljanin Goran Popović. On je još 2012., radova u voćnjaku, slučajno pronašao prvi fosilni ostatak mamuta i vunastog nosoroga. Četiri godine kasnije, novi su fosilni ostaci pronađeni na drugom mjestu u selu.

crkva san román de sau
Skriveno pod vodomNajstarija potopljena crkva na svijetu nalazi se podno moćnih litica, a lani je prvi put iz vode izronio i ostatak potopljenog srednjovjekovnog mjesta
Nastavi čitati

Nije prošlo dugo, ostaci Mamuta otkriveni su i u blizini ribnjaka. Postalo je jasno da područje Mohova krije mnoštvo tajni od prije 15 tisuća godina, te da je riječ o važnom nalazištu na geološko paleontološkoj karti Hrvatske. Goranovim entuzijazmom i trudom, maleno Mohovo brendiralo se kao Dolina mamuta o kojoj ovih dana pišu svi hrvatski mediji.

U ISTRAŽIVANJA SU SE UKLJUČILI STRUČNJACI I RELEVANTNE INSTITUCIJE

Sada su se uključile i relevantne institucije i istraživanje je vrlo brzo dalo nevjerojatne rezultate. U manje od tjedan dana iskapanja, na malo površini od samo 5 puta 15 metara, pronađen je još jedan zub mamuta, zub nosoroga, golema kost mamuta, pola lubanje nosoroga, fragmenti kljove mamuta, dio roga jelena dužine 60 centimetara…

Linija razgraničenjaKroz koji grad u hrvatskom susjedstvu prolazi državna granica? Na njegovom glavnom trgu možete stajati u obje zemlje istovremeno!
Nastavi čitati

Goranov trud i strast da se pomnije istraži povijest njegovog malog mjesta, a Mohovo broji 200-tinjak stanovnika, urodili su plodom. Istraživanja se nastavljaju i tko zna kakve će se još nevjerojatne stvari iz povijesti istoka Hrvatske otkriti.

SELO OD DVJESTOTINJAK STANOVNIKA BRENDIRALO SE KAO DOLINA MAMUTA

Goran Popović je od svog malog mjesta uspio napraviti pravi brend. S još je nekoliko mladih mještana osnovao udrugu Dolina mamuta, odlučan da iskoriste potencijal ovih vrijednih pronalazaka i ožive svoje selo.

Prije dvije je godine podignut i najvidljiviji simbol novog smjera u kojem je selo krenulo: u samom je središtu podignut kip mamuta u stvarnoj veličini, sačinjen od čvrstih i postojanih materijala kako bi izdržao sve vremenske uvjete. Ovaj kip, koji je u kratkom roku postao simbol Mohova, djelo je kipara Nikole Fallera iz Osijeka.

MAMMOTHFEST JE POSTAO OGROMAN HIT, A SAD PRIPREMAJU I ADVENT U MOHOVU

Osim kipa mamuta, u selu su postavljene informativne ploče, redovito se organiziraju radionice na temu pronalazaka, postavljena je izložba u prostorijama Društvenog doma… No najveći je iskorak svakako organizacija Mammothfesta, koji se ove godine održao četvrti put.

Zabavna je to i edukativna manifestacija koja se održava u listopadu, s nizom tematskih radionica, obilazaka, predstava, a ove je godine najveći hit bila utrka Kremenko i Kamenko vozila. Sada pak pripremaju Advent u Mohovu, koji se održava u subotu 14. prosinca. Stanovnici i njihovi gosti uživat će u tamburašima, pečenim kobasicama, kuhanom vinu i pucketanju vatre na ovom povijesnom lokalitetu.

Želja Gorana i ostalih mještana je da jednog dana u Mohovu urede “megapark” Doline mamuta, s replikama svih životinja koje su tu boravile u Ledeno doba, te pratećim objektima i prostorima za održavanje radionica i edukacija. Stručne detalje o lokalitetu možete pročitati ovdje, a informacije o Dolini Mamuta pratiti na njihovoj službenoj stranici.

Aktualno

Pročitajte još