Kvizovi
Kultura i Život
Regija na sjeveru traži od Europe: “Želimo da dan kod nas traje 26 sati! Tako ćemo privući nove stanovnike i promovirati svoj način života”
Dan ima 24 sata. To je jedna neosporna činjenica prihvaćena diljem svijeta. Dijeljenje dana na 24 vremenske jedinice potječe još od starih Egipćana, a prvi je službenu podjelu dana na taj način predložio grčki astronom i matematičar Hiparh 200-tinjak godina prije nove ere. No jedna je regija ovih dana podigla buru u javnosti jer je od Europske komisije službeno zatražila da kod njih dan traje – 26 sati. Radi se o najsjevernijoj norveškoj regiji Finmark, a evo što stoji iza njihova neobičnog zahtjeva.
STVARANJE NOVE VREMENSKE ZOVE S DANOM KOJI TRAJE 26 SATI
Regija Finmark nalazi se u Arktičkom krugu, blizu granice s Rusijom. Kako piše Politico, plan promoviraju gradski čelnici malog mjesta Vadsø. Njihov je cilj “potaknuti lokalne vrijednosti, produžiti obiteljsko vrijeme i privući nove stanovnike u regiju.” Europskoj komisiji uputili su službeni zahtjev, a Politico piše da je ona potvrdila primitak. U zahtjevu se traži od tijela EU da uputi norvešku vlast da odobri stvaranje nove vremenske zone s 26-satnim danom, umjesto dosadašnjim koji je imao 24 sata. Kako bi to izgledalo u praksi, međutim, ne znaju ni sami inicijatori.
“NE MISLIMO DA ĆE EU PRISTATI PA NISMO RAZMIŠLJALI O DETALJIMA”
Politico prenosi riječi Wenche Pedersen, gradonačelnice Vadsøa čiji je potpis na zahtjevu. Ona kaže da nisu puno razmišljali o tome kako bi nove zone funkcionirale u praksi. “Sat će prijeći s 12 na 13… i moramo vidjeti kako će to ići. Ne vjerujem da će reći “da” pa nismo razmišljali o svim detaljima,” rekla je gradonačelnica. Njihova se regija, navodi ona, bori s privlačenjem novih stanovnika. A to se može, vjeruje Wenche Pedersen, promijeniti isticanjem jedinstvenih vrijednosti područja u kojem se Vadsø nalazi.
ŽELE SLAVITI I PROMOVIRATI SVOJ JEDINSTVENI NAČIN ŽIVOTA
“Cilj nam je slaviti i promovirati ovaj jedinstveni način života. Ponuditi pojedincima priliku da uživaju u više kvalitetnog vremena i bavljenju aktivnostima kao što su ribolov, lov, učenje novih jezika ili jednostavno druženje s voljenima,” navodi se u zahtjevu Komisiji. Što je dobro u životu na sjeveru Norveške? “Vrijeme,” odgovara gradonačelnica. “Ovdje ne trčimo za autobusima ili vlakovima, ne moramo dugo putovati na posao, imamo više vremena za druženje s prijateljima, obitelji i zajedno,” rekla je Pedersen za Politico.
“JEDNA SMO OD NAJBOGATIJIH REGIJA JER IMAMO VIŠE – VREMENA
U Vadsøu se nadaju da će produljenje trajanja dana više ljudi biti inspirirano da se presele u njihovu udaljenu regiju. Može li se to stvarno dogoditi? Realno, vjerojatno ne, i ispast će da je sve bilo dobar marketinški trik. Norveška nije članica EU, ali je dio Europskog gospodarskog prostora. Prema dužnosniku Komisije, prenosi Politico, vremenske zone su stvar samih zemalja, tako da je malo vjerojatno da će EU moći odobriti zahtjev regije. Gradonačelnica se ipak nada da će njihova inicijativa proširiti glas o jedinstvenosti sjeverne Norveške. “”U tom smo pogledu jedna od najbogatijih regija u Europi jer imamo više – vremena”, istaknula je.