
ŠARMOM OSVAJA NA PRVU
SAVRŠEN PROLJETNI IZLET
Proljeće nam polako kuca na vrata. Sve je više sunca, budi se priroda i idealno je vrijeme za posjet Padovi. Ovaj turistički biser u regiji Veneto na sjeveru Italije od Zagreba je udaljen oko 400 kilometara i može se pohvaliti najstarijim sveučilišnim botaničkom vrtu na svijetu. Da stvar bude još bolja, u subotu 8. ožujka, na Međunarodni dan žena, Botanički vrt u Padovi svim ženama poklanja besplatan ulaz!
Čuveni Botački vrt u Padovi, Orto Botanico di Padova, osnovao je 1545. godine Senat Mletačke Republike. U njemu se može vidjeti oko 6000 stabala i biljaka, mešu kojima je čak 3500 različitih biljnih vrsta. Smješten na zemljištu koje je pripadalo benediktincima Santa Giustina, u blizini bazilike svetog Antuna, s radom je započeo kao katedra ”Lectura Simplicium”, u sklopu koje su studenti proučavali medicinsku botaniku, primjenjujući eksperimentalni pristup koji je uključivao izravno promatranje ljekovitih biljaka opisanih u drevnim spisima.
Ovaj fascinantan vrt površine 3,5 hektara uvelike je pridonio napretku brojnih modernih znanstvenih disciplina, osobito botanike, medicine, kemije, ekologije i farmacije, a osim što i danas posjeduje važnu kolekciju rijetkih biljaka, 1997. uvršten je i na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi. Može se posjetiti svaki dan od 10 do 18 sati, ulaznica za odrasle stoji 10 eura, a postoje i popusti za grupe, umirovljenike, obitelji, dok djeca mlađa od 6 ulaze besplatno.
Jezgru mu čini renesansni Hortus Simplicium (Vrt jednostavnih). Riječ je o centru za istraživanje i očuvanje biološke raznolikosti biljaka u kojem se nalazi 3500 vrsta biljnog svijeta iz cijelog svijeta. Na ulazu u Arboretum, koji datira iz druge polovice 18. stoljeća, dočekat će vas veličanstveni hrast lužnjak (quercus robur) s masivnim deblom i grubom korom, nakon kojeg slijedi gusti šumarak bambusa.
Tu su i gigantska istočnjačka platana iz 1680. sa svojim šupljim deblom, najvjerojatnije pogođena gromom, skupina biljaka banana, palme kao simboli gracioznosti i elegancije, visoki vrhovi bukve, uskolisnog jasena, kavkaskog brijesta i divljeg kestena, močvarni hrast, pekan, himalajski cedar (točnije, prvi primjerak ove vrste koji je uveden u Italiju davne 1828.), atlaski i libanonski cedar… Popisu nema kraja!
A tu je i Vrt bioraznolikosti, staklenik dugačak 100-tinjak i visok 18 metara u kojem možete razgledati čak 1300 biljnih vrsta. Staza obilaska, koja simulira putovanje planetom, počinje tropskim krajevima, prolazi kroz subhumidne i umjerene zone, a završava sušnima. Tema vodilja Vrta je dostupnost vode. Naravno, najnovijim tehnologijama utjecaj staklenika na okoliš sveden je na najmanju moguću mjeru – građevinski sustavi iskorištavaju solarnu energiju, a različiti slapovi i spremnici s vodom teku i pune se skupljanjem i skladištenjem kišnice.
Drugi impresivni staklenici iz 19. stoljeća, koji su zapravo objekti za aklimatizaciju i zaštitu nježnog bilja, počeli su se graditi 1808. godine, u vrijeme francuske vladavine, a dovršeni su u habsburško doba. U tri velike dvorane međusobno povezane manjim među prostorijama posjetitelji se, između ostalog, mogu diviti i zbirci biljaka mesožderki različitog podrijetla.
Botanički vrt u Padovi od veljače 2023. može se pohvaliti i novim izložbenim centrom s bogatim botaničkim zbirkama iz 19. i s početka 20. stoljeća, a posebno je zanimljiv povijesni herbarij, izvanredna arhiva biljne bioraznolikosti s oko 800.000 primjeraka osušenih biljaka, algi, gljiva i lišajeva, ali i 16.000 bočica sa sjemenkama prehrambenih, ljekovitih i ukrasnih vrsta bilja.
Prolazeći kroz prostor koji se prostire na 500 četvornih metara površine, vidjet ćete i tzv. čedno stablo s kraja 16. stoljeća, tj. prstastu konopljiku ili divlji papar (Vitex agnus-castus), biljnu vrstu koja navodno slabi libido, ali i prva izdanja tomova koji su ispisali povijest botanike i medicine. U Botaničkom vrtu danas se nalazi i ljekarna s kraja 18. stoljeća, koju je sveučilištu u Padovi poklonio ljekarnik Giuseppe Maggioni, a čiji instrumenti i pripravci obuhvaćaju najmanje tri stoljeća farmaceutske i medicinske povijesti.
Najstarijom biljkom u Vrtu smatra se mediteranska lepezasta palma posađena 1585. godine. Zovu je i ”Goetheovom palmom” jer ju je slavni njemački književnik, znanstvenik i mislilac Johann Wolfgang von Goethe spominjao u svom eseju ”Geschichte meines botanisches Studiums”. Tu je i stablo ginka iz 1750., ali i magnolija iz 1786., koja slovi kao najstariji primjerak u Europi.
Za potpuni doživljaj ovog zelenog raja svakako svratite i do nedavno obnovljenog Botaničkog kazališta. Isto je osnovano 1842. kao botanička predavaonica, a danas u njemu možete pogledati film ”Goethe. Život lišća”. U njemu su iskustva prošlosti iznova proživljena kroz pogled na sadašnjost pa se Goethe, kojeg glumi Giulio Casale, 2023. godine vraća u Padovu i posjećuje mjesta koja su na njega ostavila tako dubok dojam – jedno od njih je i Botanički vrt. Upravo je boravak u Italiji između 1786. i 1788. tog njemačkog genija potaknuo na pisanje poznatog eseja ”Metamorfoza biljaka” objavljenog 1790.
ŠARMOM OSVAJA NA PRVU
Kvizovi
Podaci Eurostata
ŠARMOM OSVAJA NA PRVU
Čudo krša
NEVIDLJIVI DIV
OTVORENA JE ZA POSJET
Podravsko more
LJEPOTE VINODOLA
LONDONSKA ATRAKCIJA
U SRCU ZLATNE RAVNICE
Tajne naših predaka