Mjesta

Ostaci moćnog grada iz 6. stoljeća pravo su svjetsko, ali i građevinsko čudo: u najpoznatijoj piramidi pljesak se pretvara u ptičji pjev

Chichén Itzá. Malo tko, pogotovo u ‘putničkom svijetu’, a posebno oni zaljubljeni u Meksiko, nije čuo za ovo legendarno ime. Ogoljena definicija kaže iduće. Radi se o ruševinama grada na sjeveroistoku Yucatána kojeg su u 6. stoljeću utemeljili Maye, a koji je na vrhuncu svoje moći i razvoja bio u razdoblju od 10. do 12. stoljeća… No, na suhoparnu definiciju neizbježno se nastavlja cijeli niz superlativa radi kojih te mayanske ostatke svake godine posjete milijuni ljudi…

Korisni savjeti iz prve rukeSandra je posjetila Japan i ima nekoliko savjeta za nezaboravno putovanje: „Svima preporučujem da prije puta istraže pravila ponašanja u toj zemlji“
Nastavi čitati

To su redom: jedna od najvažnijih atrakcija i znamenitosti u Meksiku. Jedno od najposjećenijih arheoloških nalazišta u toj zemlji, jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u svijetu. I da, jedno od sedam novih svjetskih čuda prema izboru iz 2007. godine. Ujedno i jedna od lokacija pod zaštitom UNESCO-a još od 1988. godine… U ovom tekstu pokušat ćemo, dakle, riječima opisati ono neopisivo, ono što bi trebalo vidjeti uživo barem jednom u životu… Dobro došli u nevjerojatnu Chichén Itzu.

ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE SASTOJI SE OD NEKOLIKO ZONA

Na spomenutom vrhuncu moći i razvoja Chichén Itzá je bio najveći grad na Yucatanu, majansko multikulturalno središte u kojem su živjeli deseci tisuća ljudi… Danas slovi kao jedno do najvećih, ali i najočuvanijih arheoloških nalazišta. Ono se u biti sastoji od nekoliko zona, iako mnogi često – sasvim pogrešno – Chichén Itzu poistovjećuju s najpoznatijim zdanjem unutar nje, tamošnjom piramidom zvanom El Castillo. Ukratko, Chichén Itzá je arheološki kompleks. Odnosno kompleks ostataka grada, a El Castillo najpopularnije, a vjerojatno i najfascinantnije zdanje unutar njega.

nevjerojatna priča iz DaljaU nerazvikanom mjestu na istoku Hrvatske rođen je jedan od najvećih znanstvenika svih vremena! Ulaznica za centar posvećen njegovom liku i djelu iznosi svega euro i pol
Nastavi čitati

EL CASTILLO KAO NAJFASCINANTNIJE ZDANJE KOMPLEKSA

Dakle, sam kompleks Chichén Itzá prostire se, kaže primjerice Britannica, na površini od oko 10 četvornih kilometara. Sastoji se od nekoliko zona koje reflektiraju različite stupnjeve razvoja, ali i različite arhitekturne stilove. No, od svih čuda i bogatstva koje se tamo mogu vidjeti, najpopularniji je ipak El Castillo, u prijevodu sa španjolskog ‘dvorac’. Riječ je o najvećoj piramidi koju su Maye podigli (no, ne i najvišoj na Yucatánu).

Naziva ju se ponekad i piramidom ili hramom Kukulkána, pernate zmije koje predstavlja božanstvo, odnosno boga vjetra i uragana. El Castillo je, dakle, najviše zdanje unutar kompleksa, a sastoji se od devet stepenastih razina te, s hramom na samom vrhu, doseže visinu od 30 metara. U bazi je široka oko 55 metara.

NEVJEROJATNO GRADITELJSKO UMIJEĆE – OD IGRE SVIJETLA I SJENE DO BROJA STEPENICA

Fascinantna je to građevina, na primjeru koje su njezini graditelji iskazali svoje nevjerojatno umijeće, ali i niz znanja koje su posjedovali općenito kao narod. Naime, za vrijeme ekvinocija stepenasta struktura na stubištu formira, kako se sunce kreće, sjenu koja podsjeća na tijelo zmije koje se naposljetku i spaja sa zmijskom glavom u podnožju stepeništa. Isto tako, do vrha piramide vode četiri stubišta, koja predstavljaju godišnja doba, a svako broji po 91 stepenicu.

S posljednjom stepenicom, koja vodi na gornju platformu piramide, ukupan broj stepenica je 365, baš kao i broj dana u godini. Naposljetku, unutar piramide koju danas vidimo nalaze se još najmanje dvije manje i starije piramide, od kojih je svaka građena povrh druge. Vjeruje se da je sama piramida građena povrh 20 metara duboke cenote. Naposljetku, ako zaplješćete podno stubišta piramide, doživjet ćete nevjerojatni akustični fenomen – vaš pljesak će se pretvoriti u ptičji pjev.

MINO EL CASTILLA, ČUDA SE SAMO REDAJU – SPORTSKA ARENA, OPSERVATORIJ, SPORTSKA ARENA…

El Castillo nije bi približno jedino nevjerojatno zdanje u kompleksu. Tu je, primjerice, i sportska arena, odnosno Juego de Pelota, najveće drevno zdanje te vrste u Amerikama, ali i opservatorij koje se naziva El Caracol, u prijevodu puž. Riječ je o 22,5 metara visokoj građevini posvećenoj bogu kiše, dok se u samom tornju nalazi kružno stepenište koje podsjeća na puževu kućicu, čemu može zahvaliti i svoje ime. Ističe se i La Iglesia (crkva), a svakako vrijedi obratiti pozornost i na Tzompantli ili pak Zid lubanja, čije ime odgovara zloglasnoj svrsi kojoj je služio.

Jedno od zdanja koje također oduzima dah jest i ogromni Hram ratnika koji se sastoji do četiri platforme te oko 200 okruglih i četvrtastih stupova. Na području Chichén Itze nalaze i dvije cenote – Sveti bunar te cenote Xtoloc. Potonja je imala ulogu rezervoara vode, dok prvu nazivaju i svetim ili žrtvenim bunarom. Ona je služila u ceremonijalne svrhe. 

Aktualno

Pročitajte još