Mjesta

Ovo su najfascinantnija mjesta na svijetu koja stoljećima intrigiraju i oduševljavaju: upoznajte svih sedam svjetskih čuda

Znate li nabrojati sedam svjetskih čuda? Ili, znate li kako su ona uopće odabrana? I da postoji više različitih izbora? Ako ne, dobrodošli u naš ‘mali vodič’ na tu temu. Naime, ponekad se, kad čitamo o nekim od najslavnijih lokaliteta na svijetu, čini kao da je baš svaki od njih proglašen ‘svjetskim čudom’. I mnoga od njih to zaista jesu i sama po sebi, no neka su doista uvrštena i na ljestvice. A ljestvica svjetskih čuda ima, pa tako se čini na prvu, podosta. Ona najnovija datira iz 2007. godine. Naime, u srpnju te godine u Lisabonu su objavljeni rezultati glasanja o novih sedam svjetskih čuda. U glasanju, koje se provodilo putem interneta i telefona, sudjelovalo je 100 milijuna ljudi, a njihov je odabir bio idući: Chichén Itzá (Meksiko), Kip Isusa Iskupitelja (Brazil), Veliki kineski zid (Kina), Machu Picchu (Peru), Petra (Jordan), Kolosej (Italija) i Taj Mahal (Indija).

IDEALNO ZA ZALJUBLJENEHrvatsko jezero u obliku srca nalazi se nedaleko od "grada bajki": prekrasne je boje i nepoznate dubine, a u njemu, prema legendi, spava zmaj
Nastavi čitati

POČECI EVOLUCIJE POPISA SVJETSKIH ČUDA

Kad govorimo o svjetskim čudima (koje treba razlikovati od svjetskih čuda prirode) u prvom se redu misli na nevjerojatna postignuća na područje arhitekture i građevinarstva. Sam je popis, čini se, evoluirao kao i civilizacija. Pretpostavlja se da je prvi popis čuda ikada sastavio u razdoblju od 150. do 120. godine pr. Kr. grčki pjesnik Antipatros. I tako pokrenuo ‘lavinu’. Naime, i dan danas se često spominje sedam svjetskih čuda antike na kojem su se nalazili Keopsova piramida, Semiramidini viseći vrtovi, Zeusov kip u Olimpiji, Artemidin hram u Efezu, Kolos s Rodosa, Aleksandrijski svjetionik te mauzolej u Halikarnasu.

POTRAGA ZA OSMIM SVJETSKIM ČUDOM

No, nova su vremena donosila i nove popise. Od kraja 18. stoljeća krenulo se sa sastavljanjem sedam srednjovjekovnih svjetskih čuda, na kojima su se primjerice našli kosi toranj u Pisi, Taj Mahal, Kineski Zid ili pak Aja Sofija. U jednadžbu bi se svako malo, kao osmo svjetsko čudo, dodavalo neko novijeg datuma ili pak prethodno nepoznata zdanja i kompleksi, primjerice Angkor Wat ili pak Machu Picchu. No, ‘zaluđenost’ popisima kulminirala je u 20. stoljeću, a počela su se rangirati i čuda prirode. Na ljestvicama potonjih često se nalazi Veliki koraljni greben, Grand Canyon ili pak Viktorijini slapovi. Kako god bilo, u nastavku teksta ukratko predstavljamo sedam novih svjetskih čuda.

STARIJI OD RIMA!Ovo je najstariji grad u Europi, a mnogi još ne znaju za njega! Kroz stoljeća je očuvao svoju izvornu arhitekturu i bogatu povijest
Nastavi čitati

KINESKI ZID, GOROSTAS NAD GOROSTASIMA

Kineski zid gorostas je među svjetskim čudima. Njegov glavni dio, dakle ne računajući odvojke, proteže se u duljinu od čak 6250 kilometara, a ‘ojačan’ je s čak 25 tisuća kula. Visina mu je i do 16 metara, a širina od četiri do osam metara. Kao takav jedna je od najvećih građevina na svijetu te definitivno najveći fortifikacijski kompleks na svijetu. Navodno je nekada bio još i duži.

Na popis svjetske baštine UNESCO-a uvršten je 1987. godine, a temelje mu je postavio prvi car ujedinjene Kine, Qin Shi Huang, koji je već postojeće bedeme građene od sedmog do četvrtog stoljeća pr. Kr. naumio povezati u jedinstvenu cjelinu. Današnji oblik i izgled zid je poprimio u vrijeme dinastije Ming u 15. stoljeću.

PETRA, PRIJESTOLNICA ZAGONETNIH NABATEJACA

Nevjerojatna Petra, u živu stijenu uklesana prijestolnica misterioznih Nabatejaca, pustinjskih nomada koji su postali vrlo dobri trgovci te su kontrolirali trgovačke putove koji su prolazili kroz Jordan i Saudijsku Arabiju, glavna je jordanska atrakcija. Nastala je 312. g. pr. Kr., u njoj je na vrhuncu živjelo 30 tisuća ljudi, a do danas je očuvano 800 tamošnjih građevina.

Dosad je istraženo tek 15-ak posto intrigantnog grada, a među neke od najpoznatijih zdanja spadaju Riznica (Al-Khazneh), koja je vjerojatno najjači simbol Petre, te Samostan (Ad Deir). Riznica, unatoč imenu, nije čuvala blago, već je riječ o mauzoleju nabatejskog kralja Aretasa IV. Riječ je o jednoj od čak 1000 grobnica detektiranih na području Petre.

U DIVOVSKOM KOLOSEJU SKONČALO POLA MILIJUNA LJUDI

Jedno od najvažnijih najprepoznatljivijih zdanja Rima u Italiji, ogromni Koloseum, nekada je bilo poligon za zabavu koji je mogao primiti čak 65 tisuća ljudi. Bio je to najveći amfiteatar te vrste u Rimskom carstvu. Njegova je gradnja trajala samo osam godina, gradile su ga tisuće robova, po ideji careva Vespazijana i Tita, a dovršen je 80. godine.

Glavna stvar u Koloseju bile su, naravno, gladijatorske borbe. U njima je život izgubilo oko milijun životinja i 500 tisuća ljudi. Kroz povijest se u njemu i stanovalo te su tamo djelovale zanatske radionice, na vrhuncu slave znali su ga ispuniti i vodom za pomorske spektakle, a danas ga godišnje posjeti 7,5 milijuna ljudi.

TAJ MAHAL KAO SJEĆANJE NA VELIKU LJUBAV

Remek djelo islamske arhitekture nalazi se u gradu Agri, u indijskoj državi Uttar Pradesh. Kao spomen na svoju preminulu suprugu Mumtaz Mahal dao ga je izgraditi mogulski vladar Džahan-šah, a od 1983. godine nalazi se i na popisu svjetske kulturne baštine. Mauzolej je građen od bijelog mramora te je bogato ukrašen. Radovi su trajali 22 godine, gradilo ga je oko 20 tisuća ljudi te je korišteno više od 1000 slonova, a završen je 1653. godine. Da se tadašnje cijene prilagode današnjim vremenima, radovi na njemu koštali bi milijardu dolara.

Zdanje je to uz koje se vežu brojne legende. Jedna (grozna i netočna) je ta da je Džahan-šah rezao radnicima ruke kako više nikada ne bi mogli izgraditi nešto tako lijepo. Druga daje objašnjenje promjene boje zdanja ovisno o dobu dana i vremenskim prilikama – boja navodno ovisi o raspoloženju preminule. Treća govori da je ožalošćeni muškarac planirao sebi izgraditi crni Taj Mahal, od crnog mramora, s druge strane tamošnje rijeke Yamuna, i dva mauzoleja planirao spojiti mostom.

MACHU PICCHU, TAJNI I DUGO VREMENA NEOTKRIVENI GRAD INKA

Smješten na visokih 2350 metara nadmorske visine, ovaj nevjerojatni grad Inka zauzima površinu od 32 hektara te broji oko 200-tinjak građevina raspoređenih po tamošnjim terasama. Nerijetko ga nazivaju ‘izgubljenim gradom Inka’, a otkriven je sasvim slučajno. Naime, 1911. godine je jedan dječak doveo američkog arheologa Hirama Binghama koji je u biti tražio grad po imenu Vilcabamba. U doba kad je otkriven, u Machu Picchuu je još uvijek živjelo nekoliko ljudi. Kada je točno izgrađen i dalje je nepoznanica, no sve ukazuje na 1500-te godine, a navodno je služio kao planinsko odmaralište za vladare i elitu.

CHICHÉN ITZÁ, NAJVEĆI GRAD KOJI SU MAYE IKADA SAGRADILE

Drevni mayanski grad nalazi se na sjeveroistoku Yucatána u Meksiku. Grad je utemeljen u 6. stoljeću, a smatra se da je na svom vrhuncu bio u razdoblju od 10. do 12. stoljeća. Od 1988. godine nalazi se na popisu svjetske baštine, a slovi kao jedan od najvećih gradova koji su Maye ikad podigle.

Prostirao se na području od 10 kilometara četvornih i brojio više od 35 tisuća stanovnika. Drevni grad poznat je po nizu nevjerojatnih zdanja, a možda je najslavnije zdanje glavni hram El Castillo posvećen Kukulkanu, mayanskom bogu vjetra i uragana. Do vrha piramide vodi ukupno 365 stepenica.

KIP KRISTA ISKUPITELJA VISOK JE ČAK 40-AK METARA

Ovaj kip, jedan od najpoznatijih na svijetu, pravi je gorostas, smješten na brdu Corcovado u brazilskom gradu Rio de Janeiro. Visok je čak 39,6 metara, težak 700 tona, a stoji na 709 metara nadmorske visine. Radovi na njemu trajali su pet godina, a svečano je predstavljen 1931. godine te se pretvorio u jedan od najpoznatijih simbola tog grada.

Prva ideja o postavljanju kipa, čije postolje je visoko čak devet metara, rodila se još u 19. stoljeću, a tijekom zahtjevnog građevinskog pothvata nijedan radnik nije stradao. Za to se zaslužnim smatra upravo, kako mu je ime u originalu, Cristo Redentor.

Aktualno

Pročitajte još