Mjesta

U ovom gradu kiša nije padala više od 400 godina! U njemu živi oko 180.000 ljudi, a broj stanovnika neprestano raste

Čileanski grad Calama jedno je od najneobičnijih mjesta na svijetu. Nalazi u izrazito suhom dijelu zemlje, u Atacama pustinji, koja je jedna od najsuših regija na Zemlji. Grad je kroz svoju povijest prošao kroz duga razdoblja bez padalina, a znanstveni podaci pokazuju da je bio potpuno bez kiše čak 401 godinu. Prema dostupnim povijesnim informacijama, padaline nisu zabilježene između 1570. i 1971. godine. Atacama pustinja, koja okružuje Calamu, geografski je izolirana planinskim lancima, što onemogućava ulazak vlage, a zbog svoje klime i topografije, ovo je područje danas poznato po ekstremno niskim količinama padalina.

SPOJ UMJETNOSTI I PRIRODEU blizini Hrvatske nalazi se jedan od najljepših vrtova svijeta, ima slikovito jezerce i dvorac koji je obožavala buntovna carica
Nastavi čitati

CALAMA: GRAD U SRCU JEDNE OD NAJSUŠNIJIH REGIJA SVIJETA

Smješten u sjevernom dijelu Čilea u pustinji Atacama, Calama je jedan od najsušnijih gradova na svijetu. Prema modernim meteorološkim istraživanjima, godišnje na njegovom širem području padne tek oko 5 mm kiše, što ga čini surovim, ali zaista fascinantnim mjestom. Ipak, iza ove surove vanjštine krije se bogata povijest. Calama se razvila kao središte čileanske rudarske industrije, posebice zbog eksploatacije bakra, koji i danas predstavlja ekonomski temelj ovog zabačenog grada.

Područje današnje Calame bilo je značajno još u pretkolumbijskom razdoblju, kada su ga naseljavali domorodački narodi poput Lickan-antaya. Kasnije su i Inke prepoznale strateški značaj ovog prostora te su ga koristile kao trgovački i vojni centar. S dolaskom Španjolaca u 16. stoljeću, slavni osvajač Pedro de Valdivia osnovao je ovdje trgovačku postaju za razmjenu robe s lokalnim stanovništvom. Calama je ubrzo postala važan rudarski grad, zahvaljujući bogatim nalazištima bakra i drugih minerala.

ČAROLIJA POD ZEMLJOMOvaj grad ima neke od naljepših stanica metroa na svijetu: godinama ih je bilo ilegalno fotografirati jer su služile kao nuklearno sklonište
Nastavi čitati

Prema podacima iz 2017. godine, danas u Calami živi oko 180.000 ljudi, a populacija je u porastu zbog industrije bakra koja je ključna za gospodarstvo cijele regije​.

NAJVEĆI OTVORENI RUDNIK BAKRA NA SVIJETU I NEVJEROJATNE PRIRODNE ATRAKCIJE U BLIZINI

Chuquicamata, nekada najveći otvoreni rudnik bakra na svijetu, iako danas napušten, jedna je od najpopularnijih turistička atrakcija. Tamo posjetitelji mogu saznati više o ključnoj ulozi bakra u razvoju Čilea. Osim rudarske baštine, Calama je poznata i po nevjerojatnim prirodnim atrakcijama koje ju okružuju.

U neposrednoj blizini, udaljen otprilike 100 kilometara od Calame, gradić San Pedro de Atacama otvara vrata prema spektakularnim prirodnim čudima poput Valle de la Luna, nadrealne doline koja podsjeća na površinu Mjeseca, te gejzirima El Tatio. Ljubitelji povijesti mogu istražiti arheološki lokalitet Pukará de Quitor, pretkolumbijsku tvrđavu koja čuva priče o drevnim civilizacijama ovoga kraja.

Grad je također dom važnim kulturnim događanjima, poput festivala Gospe od Guadalupea u obližnjem selu Ayquina, koji okuplja tisuće hodočasnika svake godine u rujnu. Današnja Calama je moderna urbana zajednica koja, osim rudarskog bogatstva, nudi i brojne sadržaje za turiste, uključujući hotele, restorane i kulturne atrakcije.

Aktualno

Pročitajte još