zaštitnik grada Karlovca
Mjesta
Fascinantna zemlja prekrasne prirode, fantastičnih vina i živopisnih gradova mjesto je velikih kontrasta: ima ogromnu pustinju, ali i obalu s rajskim plažama
Postoje zemlje koje svoju priču pričaju u superlativima, a daleki Čile definitivno je jedna od njih. Naime, ne samo da je ta zemlja, sa svojih 4270 kilometara, druga najduža država na svijetu, od koje je 95 kilometara dulji samo Brazil, već je u oštrom kontrastu, s maksimalnom širinom od 200 kilometara, i jedna od najužih na svijetu. No, Čile je i mnogo više od njegovih neobičnih geografskih obilježja. To je isto tako i zemlja odličnog vina i pjesnika, ‘dom’ apsolutno fascinantnih mjesta kao što su pustinja Atacama ili pak predivni nacionalni park Torres del Paine. U nastavku donosimo nekoliko zanimljivosti o Čileu, zemlji koja je ime vjerojatno dobila od Mapuche riječi ‘chili’ što znači ‘gdje zemlja završava’.
ZEMLJA U KOJOJ ĆETE PRONAĆI DUGAČKE PLAŽE, PLANINE, LEDENJAKE I PUSTINJE
Čile se, poput neke zmije, izdužio na zapadnoj obali Južne Amerike, između Pacifika i Anda. Zahvaljujući svojoj izduženosti jedna je od zemalja s najdužom obalom na svijetu, dugačkom oko 6500 kilometara. Njegovim se teritorijem smatra i niz pacifičkih otoka, dok Ande zauzimaju barem 80 posto njegova kopna. Zahvaljujući svemu nabrojanom, u Čileu ćete pronaći baš sve – od šuma, planinske tundre i jezera do uzavrelih pustinja i hladnih ledenjaka.
Kako se nalazi unutar Pacifičkog vatrenog prstena, Čile je dom i najmanje 1300 vulkana. Neki do njih su i dalje aktivni. Povrh toga, upravo je Čile 1960. godine pogodio najjači ikad zabilježeni potres. Magnituda mu je iznosila čak 9,5.
ZEMLJA PJESNIKA U KOJOJ SU PRONAĐENE NAJSTARIJE MUMIJE NA SVIJETU
Čile se često naziva i ‘zemljom pjesnika’ (pais del poetas). Primjerice, u Čileu su rođeni Gabriela Mistral i Pablo Neruda, oboje dobitnici Nobelove nagrade za književnost. Isto tako, Čile je i dom ukupno šest lokaliteta koji su uvršteni na popis svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a, a još ih se 20-ak nalazi na listi kandidata za uvrštenje. Od onih na spisku, svakako se ističu spomenuti Uskršnji otoci, stara jezgra boemskog lučkog grada Valparaisa, ali najstarije mumije na svijetu.
NAJSTARIJE MUMIJE NA SVIJETU DATIRAJU IZ 5050. GODINE PR. KR.
Naime, upravo su na sjeveru Čilea, u dolini Camarones, pronađene najstarije mumije na svijetu koje su, tvrde znanstvenici, čak dvije tisuće godina starije od onih egipatskih. Poznate su pod nazivom Chinchorro mumije, a riječ je mumificiranim pripadnicima istoimenog naroda koji je nastanjivao Atacamu. Mumije datiraju iz razdoblja od 5050. i 3000 godine pr. Kr.
ATACAMA, NAJSUŠA I NAJSTARIJA PUSTINJA NA SVIJETU
Sama pustinja Atacama, smještena na sjeveru zemlje, pak se nerijetko naziva najsušim mjestom na svijetu. Naime, u nekim njezinim dijelovima nikada ne pada kiša. Pustinja koja slovi i kao jedna od najstarijih na Zemlji, omiljena je pak ne samo među turistima, već i znanstvenicima, pogotovo astronomima. Usred nje se nalaze neki od najvažnijih teleskopa na svijetu, a bila je i mjesto gdje su se testirali roveri za Mars.
Zašto baš tamo? Jer je uvjetima najsličnija onome što ta robotska vozila očekuje na tom planetu. Pustinja je bogata i prirodnim resursima, primjerice bakrom i litijom. Kad smo već kod svemira, čileanska vlada jedna je, prema nekim izvorima, od rijetkih koja ima poseban odjel posvećen istraživanju NLO-a i izvanzemaljaca.
DOM NAJVIŠE ZGRADE U JUŽNOJ AMERICI I JEDNOG OD NAJVEĆIH BAZENA NA SVIJETU
Superlativi se, što se tiče Čilea, samo nastavljaju. Čile je tako dom i jednog od najvećih bazena na svijetu. On se nalazi u obalnom gradu Algarrobo, u San Alfonso del Mar Resortu, u središnjem Čileu. Bazen ima dužinu od 20 olimpijskih bazena. Isto tako, glavni grad Čilea, Santiago, dom je i najviše zgrade u Južnoj Americi, zdanja po imenu Gran Torre koji broji ukupno 64 kata.
ČILE JE POZNAT KAO CARSTVO KRUMPIRA, ALI I ODLIČNOG VINA
Vjeruje se da čak 90 posto svjetskih krumpira potječe iz Čilea, i to s tamošnjeg otoka Chiloe, na kojem se i danas uzgaja 286 jedinstvenih vrsta tog gomoljastog povrća. No, nije Čile jak samo u krumpirima. Jak je i u proizvodnji vina te je po kvaliteti istog poznat u cijelom svijetu. U samom je vrhu svjetskog izvoza i proizvodnje – godišnje se u toj zemlji proizvede više od 10 milijuna hektolitara vina. Vinova loza je inače na područje Čilea uvezena tek 1554. godine, od strane španjolskih kolonizatora.
DOM NAJVEĆEG GROBLJA BRODOVA NA SVIJETU
Čile je i dom i zloglasnog rta Horn, koji se nalazi pred otokom Isla Hornos, a koji se, iako to nije geografski točno, često spominje kao najjužnija točna Južna Amerike. Vode oko njega smatraju se jednima od najopasnijih na svijetu, a rt je otkriven 1616. godine. Navodno je more koja ga okružuje, piše magazin Yacht, posljednje počivalište za oko 800 potpunih brodova te više do 10 tisuća pomoraca pa ga nazivaju i najvećim grobljem brodova na svijetu. Rt Horn, zbog svega navedenog, postao je simbol opasnosti i općenito slovi za jedno od najnegostoljubljivijih područja svjetskih oceana i mora.
FASCINANTNE, DESETKE TONA TEŠKE STATUTE USKRŠNJEG OTOKA
Što se tiče Uskršnjeg otoka, on pak je najpoznatiji po fascinantnim i gigantskim kamenim statuama koje se nazivaju Moai. Sam otok nalazi se u ‘izolaciji’, čak 3540 kilometara dijeli ga od Čilea kojem administrativno pripada. Autohtono stanovništvo otok naziva ili Rapa Nui ili pak Te Pito te Henua što bi značilo ‘pupak svijeta’, a krasi ga više od 600 statuta od kojih su neke i 10 metara visoke te teže i po 82 tona.
TORRES DEL PAINE, JEDAN OD NAJSLAVNIJIH NACIONALNIH PARKOVA NA SVIJETU
Za kraj, šteta bi bilo ne spomenuti i čileansku Patagoniju. Upravo tamo nalazi se jedan od najpoznatijih nacionalnih parkova na svijetu, slavni Torres del Paine poznat po granitnim vrhovima. Ovaj nacionalni park ima površinu od 227 hektara, a pod zaštitu je prvotno stavljen još 1959. godine. One koji ga imaju sreće posjetiti dočekuje s tirkiznim jezerima, nevjerojatnim masivima, rijekama, jedinstvenom florom i faunom. Jedan od najslavnijih pripadnika ove potonje jest upravo puma.