impresivno zdanje
Od megagrada do mjesta bez ceste
U zagrljaju nevjerojatne prirode, neobični, šareni ili “divlji”, ovi gradovi svojom posebnom energijom osvajaju svakoga tko ih posjeti
Čile, druga najduža zemlja na svijetu, prepuna je predivnih i neobičnih mjesta. Dom je najsuše svjetske pustinje, najstarijih mumija na svijetu, u toj zemlji znanstvenici ‘vježbaju’ svoje rovere za Mars, vino je na glasu i izvozi se u ogromnim količinama i još mnogo, mnogo toga… No, Čile je isto tako i dom nekim doista nevjerojatnim gradovima i naseljenim mjestima. Izbor je toliki da se od njega zavrti u glavi, no mi smo se nekako uspjeli odlučiti za naših pet favorita. U nastavku vas vodimo i na sjever i na jug te neobične i daleke zemlje, i to kako u milijunske megagradove, tako i u mala sasvim nesvakidašnja naselja sa samo nekoliko stotina stanovnika. Ovo su gradovi u Čileu koje se zaista isplati doživjeti!
GLAVNI GRAD ČILEA DOM JE NAJVIŠE ZGRADE JUŽNE AMERIKE I JEDNOG OD NAJVEĆIH URBANIH PARKOVA NA SVIJETU
Za početak vas vodimo u glavni grad Čilea, Santiago. Smješten u središtu zemlje, poznat je po bogatoj kulturi, predivnoj prirodi koja ga okružuje, ali i upečatljivoj arhitekturi. Naime, taj je grad dom najviše zgrade u Južnoj Americi, po imenu Costanera Center, ali i Parquea Metroplitana, jednog od najvećih urbanih parkova na svijetu koji se proteže na čak 700 hektara. Santiago broji oko šest milijuna ljudi i ekonomsko je, političko i kulturno središte zemlje, koje je 12. veljače 1541. godine osnovao španjolski konkvistador Pedro de Valdivia.
'DIVLJI' VALPARAISO BOEMSKI JE GRAD POZNAT PO ŽIVAHNOJ STREET ART SCENI
Jedan od čileanskih gradova koji se ne propuštaju je i Valparaiso. Ovaj grad nekada je, do prokopavanja Panamskog kanala, bio jedna od najvažnijih luka na Pacifiku. Osnovan je 1563. godine, a poznat je po svojoj otkačenoj, pomalo ‘divljoj’, opuštenoj i vrlo živahnoj, boemskoj atmosferi. Nazivaju ga draguljem Pacifika, ali i jednom od svjetskih prijestolnica street arta. Njegove šarene ulice protežu se po desetinama brda koja čine grad i funkcioniraju kao zasebne četvrti, a nerijetko su povezane stepenicama i uspinjačama. Grad je poznat i po ludim proslavama Nove godine, ali i općenito vrlo živahnom noćnom životu. Ponekad su ga nazivali i “mali san Francisco”, a njegova stara jezgra uvrštena je i na popis svjetske baštine.
SAN PEDRO DE ATACAMA, TURISTIČKA PRIJESTOLNICA NEVJEROJATNE PUSTINJE
Na trećem mjestu u našem izboru nalazi se San Pedro de Atacama, ‘prijestolnica’ Atacame, najsuše pustinje na svijetu koja se nalazi na samom sjeveru zemlje. Upravo je ovaj grad mjesto u kojem želite biti ako vam je cilj istraživanje ove svjetski poznate pustinje i prirodnih fenomena na njezinu području. A njih doista ima. Primjerice, Mjesečeva dolina ili pak gejziri Tatio, geotermalno polje s oko 80 gejzira. Ovaj turistički popularan grad nalazi se na nadmorskoj visini od 2400 metara pa dolazak u njega, radi nadmorske visine, traži i malo navikavanja.
PUERTO WILLIAMS, NAJJUŽNIJE NASELJENO MJESTO NA SVIJETU
S čileanskog sjevera u ovom vas odlomku vodimo na krajnji jug Čilea, ali i svijeta. Naime, Čile je dom najjužnijeg naseljenog mjesta na svijetu, Puerta Williamsa koji se nalazi na otoku Navarino. Puerto Williams je i luka te pomorska baza, a u njemu živi oko dvije tisuće ljudi. Slovi kao baza za istraživanje Antarktike, a osnovan je 1953. pod imenom Puerto Luisa. Kasnije je preimenovan. Putovanje u taj grad naziva se putovanjem na kraj svijeta, a slovi i kao istinski raj za ljubitelje prirode.
COLETA TORTEL NEMA CESTE, KRETANJE JE MOGUĆE SAMO PO MOSTOVIMA, DRVENIM STAZAMA I STEPENICAMA
Za kraj vodimo vas u jedno doista posebno čileansko mjesto sa samo 500 stanovnika. Coleta Tortel nalazi se u čileanskoj Patagoniji, okružuje ga nevjerojatna priroda, a osnovan je 1955. godine, radi gospodarskog iskorištavanja tamošnjeg drvnog bogatstva. Slovi za jedno od najneobičnijih, ali i najmisterioznijih mjesta u Južnoj Americi, a selo uopće nema prometnica. Naime, cijelo je povezano s nekoliko kilometara dugačkim drvenim stazama, mostićima i stepenicama, a sve do 2003. godine, dok do njega nije izgrađena cesta, moglo mu se pristupiti samo brodom ili avionom. Ovo mjesto nalazi se na obali rijeke Baker, najveće u Čileu.