Slikoviti gradić neformalna je prijestolnica slovenskih Alpa, kroz njegovu srednjovjekovnu jezgru prolazi kanjon s liticama visokim 30 metara

Foto: Getty Images

Predivnu i šarmantnu Ljubljanu ste već istražili i spremni ste za nešto novo? Imamo prijedlog. Naime, samo 20-ak kilometara od slovenske prijestolnice nalazi se Kranj. Taj četvrti najveći grad u Sloveniji, središte Gorenjske, u kojem živi oko 52 tisuće ljudi, jednostavno zove na posjetu. Tepaju mu da je mjesto u kojem ste ‘s jednom nogom u gradu, a drugom u prirodi’, nazivaju ga ‘prijestolnicom slovenskih Alpi’, ali i ‘kulturnim srcem’ Slovenije. Naime, upravo je on bio dom, a sada je i posljednje počivalište najslavnijeg slovenskog pjesnika France Prešerna. Idemo na izlet u Kranj!

KANJON RIJEKE U SAMOM CENTRU GRADA

Jedna od najvećih posebitosti tog grada, zbog kojeg se, među ostalim, i spominje rečenica ‘jednom nogom u gradu, drugom u prirodi’ jest kanjon koji prolazi praktički kroz sam centar grada. Naime, srednjovjekovni, stari dio grada, koji neki smatraju jednim od najšarmantnijih u Sloveniji, nalazi se na ušću rijeke Kokre u Savu pa su te rijeke određivale urbanistička pravila u području. Kranjski kanjon smatra se drugim najvišim urbanim kanjonom u Europi, a njegove su litice visoke 30 metara. Naravno, u kanjon se možete spustiti, a za toplijeg vremena, ako ste hrabri, i okupati. U svakom slučaju, kroz njega vodi nezahtjevna, kratka i kružna staza.

CRKVA SV. KANCIJANA DOMINIRA VIZUROM GRADA

Kranj se inače smatra najstarijim naseljem u Sloveniji, pa nije čudno što pršti povijesnom i kulturnom ostavštinom. Tragovi naseljenosti stari su 6000 godina, no vizurom modernog grada najviše dominiraju crkve. Kranj ih ima tri, a najveća je gotička crkva sv. Kancijana koja datira iz 15. stoljeća. Njezin je zvonik visok 60 metara, a posjetitelje od predivnog vidika na slovenske Alpe dijele samo 163 stepenice.

Sama je crkva inače podignuta na ostacima jedne mnogo starije, iz 6. stoljeća, pa se Kranj zbog toga smatra i jednim od najstarijih vjerskih centara u Sloveniji. Odmah do crkve nalazi se i kosturnica. Tijekom šetnje gradom vrijedi svakako obratiti pažnju i na pročelja tamošnjih zdanja, ali i sam ulaz u grad, na vrhu ulice Vodopivec, koji je dizajnirao jedan od najvažnijih slovenskih arhitekata, Jože Plečnik.

OD PRVOTNIH OSAM TORNJEVA GRADSKIH ZIDINA OČUVANA SAMO TRI

Od ostalih znamenitosti, svakako treba istaknuti i ostatke nekadašnjih gradskih zidina i tornjeva. Zidine su ih nekada brojale čak osam, no do današnjih su dana preživjela samo tri tornja, koji se sada koriste u svrhe kulturnih događanja. Dio nekadašnjeg obrambenog sustava bio je i dvorac Khislstein u kojem se pak nalazi Muzej Gorenjske. U njemu možete doznati sve o povijesti područja, a u jednoj od stalnih postava razgledati i vrlo rijetke primjerke koplja.

GRAD SU OBILJEŽILI, OSIM PREŠERNA, I IZUMITELJ I ARHITEKT

Kranj isto tako i dan danas živi u skladu s ostavštinom već spomenutog Franca Prešerna. Tako se tamo može posjetiti njegova kuća u kojoj se nalaze njegov originalni namještaj te rukopisi, dok mu je grob smješten u memorijalnom parku. Njegovo ime nosi i tamošnje kazalište, ispred kojeg se nalazi i njegova pet metara visoka statua, kako kažu na službenim stranicama grada, najveće statuta pjesnika na svijetu.

Vrijedi svratiti svakako i do Pavšlarjeve hiše, odnosno galerije Prešernovih laureata. No, valja napomenuti da Prešern nije jedina poznata ličnost koja je ‘zadužila’ grad. Jedan od takvih je Jože Plečnik, kojeg smo se već dotaknuli, a koji se smatra jednim od otaca moderne arhitekture te Janez Puhar, izumitelj fotografije na staklu.

PODZEMNI TUNELI DUGAČKI 1,3 KILOMETARA U KOJIMA MOŽETE DOŽIVJETI SIMULACIJU ZRAČNOG NAPADA

Ako planirate posjet ovom slovenskom gradu, na itinerar bi svakako trebali uključiti i tamošnje 1,3 kilometara dugačke podzemne tunele izgrađene tijekom Drugog svjetskog rata, a koji su služili kao sklonište za stanovnike tog grada, koji će kasnije za vrijeme Jugoslavije postati jedan od industrijski najmoćnijih gradova u državi. Iako ih je stvorio čovjek, uvjeti u njima nalik su onima u špiljama pa su i stanovnici tunela slični onima u špiljama, a unutar tunela može se razgledati i izložba o povijesti kranjskog podzemlja te doznati informacije o mineralima i fosilima. Isto tako, može se iskusiti i simulacija zračnog napada.

Pročitajte još