'Tekući pilav'
CARSTVO NADREALIZMA
Muzej ekscentričnog umjetnika, smješten u zgradi ukrašenoj golemim jajima, jedan je najzanimljivijih i najneobičnijih na svijetu
Mnogi su umjetnici svojim radom i djelima obilježili razdoblje u kojem su živjeli, a mnogi od njih ostavili su nam bezvremenska djela kojima se i danas divi cijeli svijet. Jedan od umjetnika koji gotovo nikoga ne ostavlja ravnodušnim je Salvador Dalí, španjolski slikar, ali i dizajner, pisac i autor filmova. U njegovom rodnom mjestu je još 1974. otvoren Muzej Salvadora Dalija u španjolskom Figueresu, poznat kao Teatro-Museo Dalí. Jedno je to od najvažnijih i najzanimljivijih mjesta posvećenih djelima ovog slavnog nadrealista. Od arhitekture muzeja, postava i cijele ideje i koncepta, ovo je možda i jedan od najneobičnijih muzeja na svijetu.
SMATRAJU GA NAJVEĆIM NADREALISTIČKIM OBJEKTOM NA SVIJETU
Teatro-Museo Dalí u Dalijevom rodnom gradu Figueresu u Kataloniji i s pravom se smatra “najvećim nadrealističkim objektom na svijetu”, kako ga naziva stranica Spain.info. Zgrada muzeja sama po sebi odražava Dalijevu ekscentričnost i nadrealistički stil. Izgrađena je na ruševinama bivšeg kazališta koje je uništeno tijekom Španjolskog građanskog rata.
Dalí je osobno nadgledao obnovu i dizajn zgrade, stvarajući labirintni, teatralni prostor koji savršeno utjelovljuje njegovu viziju. Vanjski dio muzeja prepoznatljiv je po ružičastim zidovima, ukrašenim zlatnim figurama i gigantskim jajima na krovu, simbolima plodnosti i stvaranja, koji su česta tema u Dalijevom radu.
ELEMENTI NAMJEŠTAJA FORMIRAJU LICE GLUMICE MAE WEST
Unutrašnjost muzeja je jednako impresivna. Posjetitelji mogu proći kroz prostorije poput slavne Mae West sobe, gdje su elementi namještaja raspoređeni tako da formiraju lice poznate glumice, te Palace of the Wind, veličanstvenu dvoranu s freskom na stropu, koja predstavlja Dalijevu poetiku snova i nesvjesnog. Muzej sadrži preko 1500 Dalijevih radova, uključujući slike, skulpture, crteže, holograme, čak i nakit koji je dizajnirao. Neka od najpoznatijih djela uključuju “The Rainy Cadillac”, instalaciju u muzejskoj dvorištu, i The Swallow’s Tail, posljednju Dalijevu sliku iz 1983. godine
OPTIČKE ILUZIJE I NEOBIČNE INSTALACIJE DIO SU OVE “NADREALISTIČKE MAŠINE”
Osim umjetničkih djela, tu su i sobe koje istražuju optičke iluzije, stereografske slike i anamorfne instalacije, dodatno naglašavajući njegovu opsesiju percepcijom i stvarnošću. Još za života, sam je Dalí je izjavio da želi da njegov muzej bude “ogromna nadrealistička mašina, labirint koji će posjetitelje ostaviti s osjećajem kao da su doživjeli teatralni san”.
Njegov cilj bio je stvoriti prostor koji nije samo muzej, već jedinstveno iskustvo, koje briše granice između umjetnosti i teatra. Ako se ikad nađete u Kataloniji, ne oklijevajte se uputiti u Figures i razgledati ovaj jedinstveni muzej, koji je sam za sebe nadrealističko umjetničko djelo. Od, primjerice, Barcelone će vam trebati oko dva sata vožnje.