Iznad oblaka

Najviše jezero na svijetu otkriveno je tek 2019. godine: planinari su ga pronašli sasvim slučajno

Prirodne ljepote često dolaze u čudesnim paketima. Ponekad njihov stvarni značaj i vrijednost, pa i postojanje, pa čak i u modernom svijetu u kojem smo, čini se, upoznali praktički svaki pedalj naše planete, spoznamo tek vrlo kasno. A upravo se to dogodilo s jednim neobičnim kutkom prirode u dalekom Nepalu. Naime, upravo je ta zemlja dom najvišeg jezera na svijetu, jezera po imenu Kajin Sara ili Singaar koje je ‘otkriveno’ tek 2019. godine.

SVETO JEZERO NA VIŠE OD 5000 METARA NADMORSKE VISINE

Jezero Kajin Sara nalazi se u okrugu Manang u Nepalu, a sve do prije nekoliko godina bilo je dobro čuvana tajna. Naime, to najviše jezero na svijetu – koje se nalazi na nadmorskoj visini od vrtoglavih 5000 metara (podaci variraju od izvora do izvora – 5020, 5200 ili 5202 metara) – otkrila je dakle prije svega nekoliko godina grupa planinara. Samo jezero dugačko je 1500 metara, a široko 600. Sveto je u nekoliko religija, a s trona rekordera u kategoriji ‘najviše jezero na svijetu’ srušilo je jezero Tilicho.

Do jezera se može doći planinarskom stazom koja započinje u Chameu, na nadmorskoj visini od 2650 metara i podrazumijeva nekoliko dana hoda. No, prije toga slijedi putovanje koje iz Pokhari – četiri sat vožnje autobusom do Beshishara pa sedam sati vožnje džipom do spomenutog Chamea. No, sva se ‘muka’ isplati jer je riječ, što dokazuje i ‘otkriće’ jezera, o jednom od najnetaknutijih trekking trailova u Nepalu.

DOSADAŠNJI REKORDER MJESTO JE NAJVIŠEG ZARONA NA SVIJETU

Ledenjačko jezero Tilicho, nekada najviše jezero u Nepalu, ali i na cijelom svijetu, nalazi se pak u istom okrugu, a smješteno je na visini od 4919 metara (ili, kažu drugi, 4949 metara, a okruženo je planinama Khangsar, Muktinath, Nilgiri i Tilicho. Dugačko je oko četiri kilometara, a široko do 1,2 kilometara. U jezeru navodno ne živi nijedan vodeni organizam. Prosječna dubina jezera je 85 metara.

Bivše najviše jezero na svijetu nerijetko je cilj i popularnog ‘ogranka’ slavnog Annapurna treka, a dolazak do njega podrazumijeva dodatna tri do četiri dana hoda. Jezero je zanimljivo i po tome što je upravo ono bilo mjesto najvišeg zarona ikada – ruski ronilački tim u njegove je dubine zaronio 2000. godine.

Aktualno

Pročitajte još