Mjesta

U ovaj živahan talijanski grad možete letjeti iz Zagreba uz povratnu kartu od samo 50 eura! U njemu se jede najbolja pizza, svi igraju nogomet, a posjetitelje privlače i obližnji bajkoviti otoci

Užurban, prepun kontrasta, živahan, slikovit, pomalo kaotičan, ali savršen – sve to je Napulj, glavni grad talijanske pokrajine Kampanije. Ovaj mediteranski biser, smješten na obali Tirenskog mora i u Napuljskom zaljevu, broji oko 920.000 stanovnika (čak tri milijuna u širem gradskom području), što ga čini trećim po veličini u Italiji – prvi je Rim, a drugi Milano. Iako ga je dugo pratio loš glas zbog lokalne mafije Camorre, gosti se u Napulju osjećaju i više nego sigurno pa nije ni čudo što je posljednjih godina doživio pravi procvat u turističkom smislu. Osim veličanstvenih Pompeja u neposrednoj blizini, posjetitelje iz svih krajeva svijeta privlače i obližnji bajkoviti otoci Capri, Procida te Ischia. Evo što sve posjetiti i doživjeti u Napulju, gradu koji ćete pamtiti cijeli život!

U BLIZINI HRVATSKE Ovaj impresivni europski dvorac uz more izgrađen je od istarskog kamena! Možete ga posjetiti besplatno svake prve nedjelje u mjesecu
Nastavi čitati

DOMOVINA PIZZE I NOGOMETA

Ako vam je prva asocijacija na Napulj pizza, niste jedini. Jer upravo je on domovina tog prefinog jela od kojeg nam odmah rastu zazubice. Najstarija pizzeria u gradu datira još iz 1830. godine. Inače, moderna pizza razvila se iz sličnih jela od somuna koja su se u Napulju pripremala u 18. i ranom 19. stoljeću. Godine 2009. napuljska pizza registrirana je u Europskoj uniji kao jelo sa zajamčenim tradicionalnim specijalitetom (nosi oznaku TSG), a 2017. umijeće spravljanja napuljske pizze uvršteno je na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine. Autentična napuljska pizza (pizza napoletana) radi se s rajčicama San Marzano, koje se uzgajaju na vulkanskim ravnicama južno od Vezuva, i mekanim sirom mozzarella di bufala campana ili pak mozzarellom fior di latte.

Kad već govorimo o najvećim zaštitnim znakovima Napulja, odmah iza pizze je najvažnija sporedna stvar na svijetu – nogomet. Naravno, u Napulju nema popularnijeg sporta od ovog, a igraju ga apsolutno svi, od djece na ulici do amatera i pravih, prekaljenih profesionalaca. Nogomet je neodvojivi dio napuljske lokalne kulture, svi u gradu navijaju za klub SSC Napoli iz prve talijanske lige Serie A, a stadion na kojem igra, Stadio Diego Armando Maradona, uvijek je popunjen do zadnjeg mjesta. Upravo je Napoli triput osvojio talijansko prvenstvo (Scudetto). Tad je za klub igrao legendarni Diego Maradona. Pokojni Argentinac u Napulju ima status božanstva, što dokazuju i hiperrealistični murali koje mu je posvetio genijalan ulični umjetnik Jorit.

Otočić Pokonji dol
SLIKOVITI ČUVAR HVARAKameniti jadranski otočić, sa svjetionikom koji čuva ribare i moreplovce, možete prehodati u samo nekoliko minuta
Nastavi čitati

“DJEVICA S PIŠTOLJEM”, GUŽVA NA ULICAMA I UNESCO-VA ZAŠTIĆENA BAŠTINA

Za još jednu turističku atrakciju na ulicama Napulja zaslužan je megapopularni Britanac Banksy. Njegova kontroverzna “Djevica s pištoljem“ (“Madonna con la Pistola“) može se interpretirati kao svojevrstan komentar na reputaciju grada kao bastiona katolicizma, ali i kriminala s oružjem, a ista je 2016. zaštićena staklenim okvirom kako ne bi bila vandalizirana.

Prvo što ćete primijetiti u Napulju jesu nevjerojatna gužva na ulicama i vrlo kaotičan promet. Često neorganiziran i zbunjujuć javni prijevoz doslovce je u stanju izluditi neke turiste, dok drugi, oni ležerniji, tvrde da i to pridonosi sveukupnom šarmu grada. U Napulju ćete, osim službenog talijanskog jezika, čuti i tradicionalni napolitanski.

Povijesno središte grada od 1995. nalazi se na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine u Europi. Najvažniji trg u Napulju zove se Trg plebiscita (Piazza del Plebiscito). Na njegovom istoku ponosno stoji Kraljevska palača, a na zapadu crkva sv. Franje Paulskog (San Francesco di Paola), s prekrasnim kolonadama na obje strane. Blizu je i Kazalište sv. Karla (Teatro di San Carlo), inače najveća operna kuća u Italiji i najstarija aktivna opera u Europi (osnovana je davne 1737. godine).

BOGATA POVIJEST I OSTAVŠTINA BROJNIH NARODA

Jedan od najznačajnijih muzeja u Napulju je Nacionalni arheološki muzej, u kojem je izložena najveća kolekcija rimskih umjetnina iz Pompeja i Herkulaneja, kao i zbirka djela iz stare Grčke te renesansnog doba. Inače, Napulj su između 7. i 6. stoljeća prije Krista osnovali upravo drevni Grci. Gradu su tad dali ime Partenopa, a nešto kasnije u njegovoj blizini izgradili su i naselje Nea Polis (Novi grad), kojem Napulj duguje svoje današnje ime.

Čak i za vrijeme rimske vladavine, grad je zadržao grčki jezik i njihove običaje. Nakon pada Zapadnog Rimskog Carstva, na vlasti su se izmjenjivali Bizantsko Carstvo, Langobardi, Normani, Nijemci (Hohenstaufovci), Anžuvinci, Aragon, Španjolska i Burboni. Italija se napokon ujedinila tek u 18. stoljeću, a Napulj je dotad već imao oko 300.000 stanovnika i bio drugi najveći grad u Europi, odmah poslije Pariza.

Svakako posjetite i Muzej Capodimonte, tj. bivšu palaču Capodimonte, koja se može pohvaliti najvažnijom slikarskom zbirkom u Italiji. Ista sadrži djela umjetnika u razdoblju od 13. do 18. stoljeća, a Rafael, Tizian, Caravaggio i El Greco samo su neki od njih. U muzeju možete razgledati i zbirku djela porculanske tvornice Capodimonte. A tu je i Željeznički muzej Pietrarsa, koji bi mogao biti zanimljiv djeci jer se u njemu, između ostalog, nalazi i najstarija lokomotiva u Italiji.

NAPULJ JE PREPUN I VELIČANSTVENIH DVORACA

Jedan od najljepših je tzv. Novi dvorac (Castel Nuovo ili Maschio Angioino), srednjovjekovna građevina impresivnih dimenzija iz 1279. godine, smještena ispred Piazze Municipio i gradske vijećnice u samom centru grada. U njegovoj dvorani 1294. abdicirao je papa Celestin V., nakon čega je na istoj lokaciji za novog papu izabran Bonifacije VIII.

S Castela Sant’Elmo iz 1329., srednjovjekovne utvrde zanimljivog zvjezdolikog tlocrta, smještene na brdu Vomero, puca veličanstven pogled na čitav Napulj.

”Must see” je i Castel dell’Ovo, tzv. ”Dvorac jaje”. Isti leži uz more u Napuljskom zaljevu, na nekadašnjem otoku, a danas poluotoku Megaride. Njegovo ime potječe od legende o rimskom pjesniku Vergiliju, koji je navodno bio na glasu kao velik čarobnjak i proricatelj budućnosti. On je, naime, u temelje dvorca stavio čarobno jaje koje je iste trebalo sačuvati od urušavanja. Da se jaje razbilo, dvorac bi bio uništen, a Napulj bi zadesio niz katastrofalnih događaja. Srećom, ništa od toga nije se dogodilo, što samo znači da je magija – uspjela. Inače, Castel dell’Ovo izgrađen je između 1279. i 1282. godine, što ga čini najstarijim dvorcem u Napulju.

PREKRASNA KATEDRALA I PODZEMNI PROLAZI KOJIMA VRIJEDI PROŠETATI I UPOZNATI DRUGO LICE GRADA

Od 28 katoličkih crkava napuljske nadbiskupije, svakako je najvažnija gotička Katedrala Uznesenja Marijina, u kojoj se svakog 19. rujna održava svečanost čuda sv. Januarija, zaštitnika grada. Naime, u katedrali se čuva staklena ampula s osušenom krvlju spomenutog sveca, a ista se triput godišnje (19. rujna, 16. prosinca i prve subote u svibnju) iznosi pred vjernike koji je molitvom pretvaraju u tekuće stanje. Ako molitva ne uspije i krv ne ”poteče”, Napulju prijeti neki oblik katastrofe.

Posebnu atrakciju grada čine i mnogobrojni iskopi, podzemni prolazi te katakombe. Bila bi prava šteta da ne razgledate tzv. Podzemni Napulj (Napoli Sotterranea), koji obuhvaća dugačke i složene akvadukte koje su stari Grci prije više od 2500 godina iskopali ispod grada, a onda su svoje velebne vile i palače čistom vodom opskrbljivali preko dubokih rezervoara i cisterni.

Ljepota i zanimljivosti Napulju ne manjka, a do njih vas, srećom, dijeli povoljan Ryanairov direktan let iz Zagreba. Traje svega sat i pol, a ono što ćete vidjeti i doživjeti na jugu Italije, pamtit ćete do kraja života. Sretan put i uživajte!

Aktualno

Pročitajte još