Mjesta

Pitoreskno naselje na zelenom kvarnerskom otoku savršen je spoj povijesti i prirode, a šetnja njegovim ulicama pravo je putovanje u prošlost

Malo je mjesta na svijetu koja se mogu mjeriti s Cresom. Otok je to kojem epitet netaknuta priroda savršeno paše, koji je ostao netaknut groznicom masovnog turizma i mjesto na kojem je i danas moguće pronaći svoj vlastiti kutak mira. Posebna draž najvećeg hrvatskog otoka leži u njegovoj autentičnosti i očuvanju tradicionalnog načina života. Divlja priroda, brojne biljne i životinjske vrste, starinski šarm, uske kamene uličice, srednjovjekovne crkve i kuće koje pričaju najljepše priče iz prošlih vremena, samo su neki od razloga zašto je ovaj biser Jadrana jedan od najposebnijih otoka u Hrvatskoj. Naselje Beli na Cresu savršeno utjelovljuje sve spomenute karakteristike, a kad tome dodamo da je riječ o jednom od najstarijih naselja na otoku, nezaboravan doživljaj je zajamčen!

USKORO U NOVOM RUHUMoćna tvrđava iz 19. stoljeća, smještena na krajnjem jugu Hrvatske, čuvala je zaljev od napada, a uskoro bi trebala postati nova turistička atrakcija
Nastavi čitati

POVIJEST KOJA SEŽE SVE DO ANTIČKIH VREMENA I POGLED PREMA MORU KOJI OSVAJA NA PRVU

Beli je jedno od najstarijih naselja na Cresu, s bogatom poviješću koja seže do antičkih vremena. Prvi poznati naziv mjesta bio je “Caput insulae,” što na latinskom jeziku znači “Glava otoka.” Ovaj naziv nije slučajan! Naime, Beli je povijesno bio strateški važan zbog svog povoljnog položaja na brdu iznad mora, s kojeg su stanovnici kontrolirali jadranske pomorske puteve. Naselje je smješteno na 130 metara visokom obronku, s kojeg se pruža spektakularan pogled na istočni dio Kvarnera, što dodatno ističe njegovu prirodnu i povijesnu važnost.

SIMBOL MJESTA, ALI I CIJELOG OTOKA SU BJELOGLAVI SUPOVI

Cijeli je otok Cres oaza divljine i netaknute prirode, a u mjestu Beli pronaći ćete i jedno od posljednjih utočišta za bjeloglave supove, rijetke i ugrožene ptice strvinare. Ove veličanstvene ptice, koje su postale simbolom očuvanja prirode na otoku, ali i u cijeloj Hrvatskoj, jedinstvene su po tome što se gnijezde izravno na strmim liticama iznad mora pa se često kaže da je to jedina populacija na svijetu s takvim staništem.

PREDIVNE VIJESTIHrvatski otok nakon 50 godina ponovo ima školu! Valu učiteljica stiže svaki dan brodom, a za dvije godine podučavat će i njegovog brata
Nastavi čitati

Puno više o ovim fantastičnim pticama možete doznati u “Centru za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove Beli”, koji pruža dom spašenim pticama i edukativno djeluje na posjetitelje kroz interaktivne izložbe i stručne prezentacije, ističući važnost zaštite ove ugrožene vrste. Stručno osoblje centra neprestano radi na rehabilitaciji ozlijeđenih supova, a većina ptica nakon oporavka ponovno se vraća u divljinu.

BELI NA OTOKU CRESU IDEALNO JE MJESTO ZA ODMOR, DALEKO OD GUŽVE I STRESA SVAKODNEVNOG ŽIVOTA

Poput ostatka otoka, Beli se može pohvaliti bogatom sakralnom baštinom, koja svjedoči o dugoj i slojevitoj povijesti ovog mjesta. Među najznačajnijim znamenitostima ističe se župna crkva s polukružnom apsidom, u kojoj su sačuvani vrijedni glagoljski natpisi. Tu je i romanička crkva Sv. Marije, koja u svojoj unutrašnjosti čuva muzejsku zbirku, te gotička jednobrodna crkvica Sv. Antona na mjesnom groblju, koja odiše posebnim duhom prošlih vremena. Sve ove građevine čine Beli ne samo povijesnim, već i duhovnim središtem otoka Cresa.

U podnožju 130 metara visoke litice prostire se kristalno čisto more, uz koje se smjestila mala lučica i šljunkovita plaža, savršena za opuštanje i upijanje mirne atmosfere. Gradić, uronjen u stoljetnu povijest, priča svoje priče kroz tihe kamene zidove, te je idealno utočište po mjeri čovjeka željnog susreta s rajskom ljepotom i netaknutom prirodom.

No, ljepota Belog ne završava s njegovom povijesnom jezgrom. U njegovoj se blizini nalazi i šuma Tramuntana. Prirodni je to raj koji svojim očuvanim biljnim i životinjskim svijetom ne prestaje oduševljavati posjetitelje. Ova šuma skriva duge gromače, stare pastirske stanove i napuštena naselja te svjedoči o životu kakav je nekad bio. Šume divovskih hrastova i pitomih kestena, stare više od stotinu godina, stvaraju impresivan prizor, s drvećem koje doseže visinu veću od 30 metara.

Aktualno

Pročitajte još