Lavlji grad-država, u kojoj nikad nije bilo lavova, bogato je i prosperitetno mjesto koje ne poznaje korupciju i ima neke od najneobičnijih zakona na svijetu

Foto: Getty Images
piše Martina Hrupić

Daleki Singapur spoj je mnogočega – egzotike, financijske izdašnosti i arhitektonskih postignuća te atraktivne turističke destinacije. I mnoštva zanimljivosti. Primjerice, jeste li znali da je Singapur jedna od 20 najmanjih država na svijetu i da je on jedan od tri postojeća grada-države na svijetu, uz Monako i Vatikan? Ili, da je on ujedno i otočna država na jugu malajskog poluotoka, ali da osim glavnog otoka, koji je 42 kilometara dugačak i 23 kilometara širok, obuhvaća još 60-ak drugih otoka, od kojih je većina nenaseljena? Singapur, kojeg ponekad nazivaju Azijskim Gibraltarom, nevjerojatno je mjesto, a ovo su neke od zanimljivosti te neobične države.

Izgradili su luksuzni grad za 700.000 ljudi, a danas zjapi prazan: kako je grandiozni zeleni projekt doživio potpuni fijasko

LAVLJI GRAD U KOJEM LAVOVI NISU NIKADA ŽIVJELI U DIVLJINI

Za početak, njegove ime znači ‘lavlji grad’, no područje na kojem je grad nastao, lava nikad nije vidjelo, osim u zoološkom vrtu. Naime, osnivaču Singapura, princu po imenu Sang Nila Utama, učinilo se da je vidio biće nalik na lava i tako je sve krenulo. Od tada, a on je tadašnje Kraljevstvo Singapur osnovao 1299. godine, pa do danas Singapur se razvio u nevjerojatno mjesto čija je površina tek 683 kilometra četvorna, no koje manjak veličine nadoknađuje nevjerojatnim nizom atrakcija.

ZGRADE MOGU BITI VISOKE MAKSIMALNO 280 METARA, A ULICAMA HODAJU NAJBRŽI PJEŠACI NA SVIJETU

Prvo, nekoliko zanimljivosti vezanih uz gradnju. Zgrade u Singapuru ne smiju prelaziti visinu od 280 metara, no jedna je ipak deset metara viša. Kako bi premašila tu ‘magičnu’ granicu, trebalo je ishoditi posebne dozvole. Isto tako, Singapur, iako malen, ima čak 3000 kilometara cesta koje bi, kad bi ih se razvuklo i raspetljalo, prevaljivale put sve do Hong Konga.

Otočna država je također sklona mijenjanju vremenskih zona. Od 1905. godine to je učinila čak šest puta, a trenutno je sinkronizirana s Malezijom. Ujedno je i mjesto čijim ulicama hodaju najbrži pješaci na svijetu. Prosječna im je brzina navodno 6,15 kilometara na sat. Singapur je isto tako i grad u kojem je 2000. godine postignut svjetski rekord u najdužem ljudskom ‘poslaganom dominu’. Bio je dugačak četiri kilometara i sastavljen od oko devet tisuća studenata.

Nedaleko od Zagreba nalazi se divni prirodni bazen s termalnom vodom, za koji se ulaz ne plaća i u kojem se može kupati tijekom cijele godine

JEDAN OD NAJMANJE KORUMPIRANIH, ALI I NAJBOGATIJIH GRADOVA NA SVIJETU

Singapur je poznat po bogatstvu i prosperitetu. Slovi kao jedno od mjesta na svijetu gdje je najlakše poslovati te kao najmanje korumpirani grad u Aziji te jedan od pet najmanje korumpiranih gradova globalno. Sve mora uvoziti, no isto tako mnogo i izvozi. A vrvi i milijunašima. Na svakih šest osoba, čak jedna ima imovinu vredniju od milijun dolara. A skoro svi imaju i svoje vlastite kuće, odnosno stanove – čak 92 posto ljudi. Što se tiče kupnje automobila, vlasti aktivno obeshrabruju privatno vlasništvo i nameti su ogromni te su veći od cijene samog automobila.

ZABRANJENO BACATI SMEĆE I ŽVAKATI ŽVAKAĆU GUMU

Singapur, kao i svaka država, ima cijelu plejadu zakona. Neki su hvalevrijedni, no neki su doista neobični. Barem za naše pojmove. Primjerice, zabranjeno je žvakanje žvakaćih guma, a 1970-ih godina muškarcima su branili nošenje duge kose. U hvalevrijedan bismo, s druge strane, svrstali onaj koji nalaže da se nakon korištenja toaleta mora pustiti voda, a i onaj koji sankcionira bacanje smeća, pa čak i najmanjeg. Za manje komade tu je novčana kazna, za bocu društveno korisni rad.

DOM NAJBOLJEG AERODROMA NA SVIJETU I NAJVIŠEG VODOPADA U ZATVORENOM

Singapur se može pohvaliti brojnim arhitektonskim čudima. Jedno od njih je tamošnja zračna luka Changi, koja je već nekoliko puta izglasana za najbolji aerodrom na svijetu. Ona nije samo golemo i važno prometno čvorište, već i prvoklasna turistička atrakcija.

Iznimno je popularan i kompleks pod nazivom Gardens by the Bay, koji pak je primjerice dom najvišeg vodopada u zatvorenom prostoru. Vodopad je visok čak 35 metara. Singapur je dom i drugog najvećeg panoramskog kotača na svijetu, visokog 165 metara, koji je za metar viši od najviše prirodne točke Singapura, brda Bukit Timah. Isto tako, tamo se možete naći ispod najveće pomične kupole na svijetu, koja od sunca i kiše može štititi čak 55 tisuća gledatelja te ima promjer od 312 metara, ali i pohoditi prvi noćni zoološki vrt na svijetu…

GARDENS BY THE BAY I TAMOŠNJE SUPERDRVEĆE KAO JEDNA OD NAJPOZNATIJIH RAZGLEDNICA GRADA

Možda najpoznatija razglednica Singapura pak je već spomenuti Gardens by the Bay i tamošnje superdrveće, odnosno Supertree Grove, to jest skupina impozantnih i upečatljivih vertikalnih vrtova u obliku stiliziranih stabala visokih do 50 metara. Gardens by the Bay broji ih čak 18, no u dotičnom Supertree Groveu ‘raste’ njih čak 12, od kojih su neki povezani i mostom po imenu OCBC Skyway.

Gardens by the Bay su inače kompleks parkova, staklenika, jezera i šetnica površine 101 hektar te jedan od razloga zašto grad slovi kao jedan od najzelenijih na svijetu. Kad smo već kod zelenila, 7. studenog u Singapuru se obilježava nacionalni dan sadnje drveća, kada svi sade sadnice stabala, a posvajanje drveća je ponekad i svadbeni ili rođendanski poklon.

PODIJELI ČLANAK