
ZELENA PLUĆA GRADA
simbol doline Neretve
Svi koji su se ikada vozili magistralom između Ploča i Metkovića, vjerojatno su barem na trenutak skrenuli pogled prema impresivnoj ruševini na obzoru. Smještena u istoimenoj općini nedaleko od Opuzena, utvrda Kula Norinska jedno je od rijetkih preostalih svjedočanstava prošlih vremena u ovom dijelu Hrvatske. Iako danas stoji zapuštena i prepuštena zubu vremena, ova srednjovjekovna utvrda nekoć je bila neosvojiva, imala je čak sedam katova, a u njenom kompleksu nalazila se i vlastita džamija, što je bila prava rijetkost na ovim prostorima. Povijesni zapisi govore i o tri moćne lađe koje su stalno patrolirale rijekom kako bi štitile utvrdu od neprijateljskih napada.
Točna godina izgradnje Kule Norinske i danas je nepoznata, no povijesni izvori sugeriraju kako je podignuta oko 1500. godine, ubrzo nakon dolaska Osmanlija u dolinu Neretve. Ova impozantna građevina služila je kao ključna utvrda Osmanskog Carstva, koja je čuvala ulaz u rijeku Neretvu od sve češćih napada venecijanskih brodova.
Kroz stoljeća je Kula Norinska bila simbol vojničke snage i strateške važnosti, sve do 19. stoljeća kada je izgubila svoju obrambenu funkciju. Tada je pretvorena u vjetrenjaču, što joj je dalo potpuno novu ulogu, no ubrzo nakon toga njezina je povijesna priča pala u zaborav.
Iako danas prepuštena zubu vremena, Kula Norinska nedavno je ponovno privukla pažnju domaće javnosti zahvaljujući umirovljeniku iz Opuzena, Stipanu Ujduru. Ovaj strastveni zaljubljenik u povijest i nositelj titule viteza templara odlučio je virtualno oživjeti nekadašnju slavnu utvrdu putem impresivne 3D animacije.
„Uređenje sam radio prema opisu turskog putopisca Evlije Čelebije iz 1665. godine, tijekom njegova drugog posjeta Norinu“, izjavio je Ujdur za portal dubrovački.hr. Prema Čelebijinom opisu, Kula Norinska bila je visoka sedam katova, imala je vlastitu džamiju, a štitile su je tri impozantne lađe koje su stalno patrolirale rijekom Neretvom. Iako ovaj opis kule sa sedam katova ne odgovara današnjem stanju, u narodnoj predaji postoji i priča da su dva kata Kule utonula u močvarno tlo, a postoji i teorija da su gornja dva kata srušena što zbog oštećenja, a što zbog stvarne opasnosti od potonuća Kule.
Povijest Kule Norinske neraskidivo je povezana s poviješću cijele doline Neretve. Upravo zbog svoje važnosti, naselje koje se razvilo s druge strane rijeke dobilo je ime po ovoj impresivnoj utvrdi – Kula Norinska, koja danas nosi i titulu sjedišta istoimene općine.
Ujdurova 3D rekonstrukcija pružila je rijedak uvid u izgled ove važne povijesne građevine u njezinim najslavnijim danima. Njegov rad podsjetnik je na bogatu baštinu doline Neretve i važnost očuvanja ovakvih povijesnih lokaliteta. Iako obrasla bršljanom i u poprilično zapuštenom stanju, Kula Norinska i dalje stoji kao nijemi svjedok burnih stoljeća koja su oblikovala ovaj kraj. Smatra se vrijednim spomenikom kulture, a njezina obnova bila bi dragocjeni doprinos očuvanju bogate baštine doline Neretve.
ZELENA PLUĆA GRADA
POD POVEĆALOM
zemlja sretnih ljudi
ZELENA PLUĆA GRADA
POD POVEĆALOM
RIVIJERA GLAMURA
Put kojim se rijetko ide
Mjesto susreta i događanja
PLANINARI JU OBOŽAVAJU
Divljina na hrvatskim otocima
NA OBALI MILJACKE
ZELENILO USRED KRŠA