IMAMO VODIČ!
Mjesta
Slikoviti gradić, smješten na litici visokoj 50 metara, dragulj je otoka Krka: čuva bogatu povijest, fantastična vina i vrijednu kulturnu baštinu
Ako tijekom izleta ili godišnjeg odmora volite spojiti lijepu prirodu, bogatu povijest, neobične rekorde i dobro vino, otok Krk i tamošnji šarmantni grad Vrbnik mogao bi biti točno ta destinacija. Ovaj doista poseban gradić na predivno plavetnilo gleda s litice visoke 50-ak metara. S druge ga okružuju brojni vinogradi, a zbog njegove bogate glagoljaške baštine često ga nazivaju kolijevkom pismenosti u Hrvata. Uz sve to, dom je i jedne od najužih ulica na svijetu. Vrbnik je doista grad brojnih posebitosti i zanimljivosti, a u nastavku teksta doznajte što vidjeti u Vrbniku i po čemu je sve ovo otočko mjesto posebno.
ZVONIK OKO KOJEG SE GUŽVAJU KUĆE NA LITICI VISOKOJ 50-AK METARA
Vrbnik se smjestio na istočnoj strani otoka Krka, od Krčkog mosta dijeli ga svega 28 kilometara. Okružuju ga pašnjaci i vinogradi s kojih potječe poznata vrbnička žlahtina, a uz Šilo je najveće mjesto na toj strani otoka. Dolazak s mora jamči drugačiji pogled – onaj na zvonik i kućice kako se stišću na visokoj litici u koju je utisnuto nekoliko malih uvala.
PRVI PUTA SE SPOMINJE 1100. GODINE
Prvi pisani zapis o Vrbniku seže u 1100. godinu, pod imenom ‘Verbnik’. Ovo aktualno, Vrbnik, potječe iz 20. stoljeća, no ne zna se kako i zašto ga je dobio. Neki misle da zbog vrba u Vrbničkom polju, drugi krive latinsku riječ ‘verbenu’ (biljka sporiš). Treći kažu da je to izvedenica od ‘vrh brijega’, četvrti spominju obitelj Grban odnosno Vrban…
Kako god bilo, mjesto se može pohvaliti bogatom poviješću, ali i predivnom starom jezgrom. Broji oko 900 stalnih žitelja, čiji se broj ljeti više nego udvostruči.
BOGATA GLAGOLJAŠKA BAŠTINA
Kroz svoju 900 godina dugu povijest, Vrbnik – koji je opjevan i u pjesmi ‘Vrbniče nad morem’ – imao je ulogu frankopanskog uporišta, ali i vjerskog te glagoljaškog središta. Posebno ga se cijeni kao centar glagoljaštva, odnosno kolijevka istog. Naime, čak četvrtina svih očuvanih rukopisa na glagoljici potječe upravo iz tog mjesta.
U VRBNIKU SE NALAZI JEDNA OD NAJUŽIH ULICA NA SVIJETU
Jednom od najužih ulica na svijetu koja se nalazi upravo u vrbničkom labirintu uličica hvale se čak i na službenim turističkim stranicama Hrvatske. Ta se ulica zove Klančić i za nju će vam, kažu na istoj stranici, trebati više umijeća nego za šetnju velikom avenijom. Naime, ta je ulica na svom najužem dijelu široka tek 40-ak centimetara.
VRBNIK SE MOŽE POHVALITI IZNIMNO VAŽNOM KNJIŽNICOM
Vrbnik se može pohvaliti i vrlo značajnom knjižnicom. Riječ je o knjižnici obitelji Vitezić koju su osnovali biskup Ivan Vitezić i njegov brat Dinko. U njoj se nalazi 10 tisuća naslova, a među njima je najznačajniji Atlas svijeta Johanna Davida Kochlera. Riječ je o jednom od dva primjerka tog naslova na cijelom svijetu, od kojih se drugi čuva u Velikoj Britaniji, u Cambridgeu, a koji su tiskani u Nürnbergu 1718. godine, navodi se na stranici Info Krk.
VRBNIK KAO VAŽNO UPORIŠTE FRANKOPANA
U kontekstu Frankopana, važno je zdanje Baćin dvor, kuća te plemićke obitelji. Dao ju je sagraditi Bartol VII. Krčki, kojeg su zvali knez Baćin, a u sklopu nje je bila i kaznionica. Prema legendi on je u tu svoju kuću primao sve koji su se ogriješili o zakon, a u njoj su izvršenje kazne čekali i oni osuđeni na smrt. Osim te, Frankopani su u Vrbniku posjedovali i palaču koja danas nosi naziv Knežev dvor. Frankopani su Vrbnikom inače vladali od 12. do 15. stoljeća, a 1388. godine Vrbnik je dobio i Vrbnički statut, drugi statut u Hrvatskoj po svojoj starosti iza Vinodolskog.
STVORENJCA PO IMENU MALIČIĆI GOSPODARILI VRBNIKOM
Vrbnik se može pohvaliti nizom legendi, a posebno su popularne one o maličićima, čovječuljcima različitih naravni i karaktera koji su voljeli raditi spačke ljudima, navode na vrbničkim stranicama. Jedna od najpoznatijih legendi u kontekstu tih stvorenja, bila je ona o maličiću koji se uvukao u jednu od najstarijih kuća u Vrbniku.
Od tamo je od stanara tog zdanja svaki dan zahtijevao da mu spremaju makarune, jelo koje se jelo samo u vrijeme blagdana. Takve i druge vrbničke priče poslužile su i kao inspiracija jednom od najznačajnijih hrvatskih stvaratelja, Augustu Šenoi. Vrbničke priče bile su inspiracija za Kuginu kuću, a i roman Čuvaj se senjske ruke počinje u Vrbniku.
VRBNIK UVIJEK BIO VIŠE VEZAN UZ POLJE, NEGO MORE
Vrlo zanimljivo, iako je na obali i to na otoku, Vrbnik je uvijek nekako bio više povezan s poljoprivredom nego ribarstvom i pomorstvom. U zaleđu Vrbnika nalazi se uostalom i Vrbničko polje, jedno od najvećih plodnih područja na otoku Krku, a tamo se na površini od oko 150 hektara uzgaja hvaljena žlahtina.
OD UVALA PREKO NAJSTARIJEG STABLA NA KRKU DO BJELOGLAVIH SUPOVA
Što se tiče prirodnih ljepota, Vrbnik se naravno može pohvaliti nizom uvala, iako su mu obale pretežno strme i nepristupačne, pogotovo na njegovu južnom dijelu. Kao najznačajnije plaže slove Potovošće, Pod Črnice, Zgribnica, Javna te sv. Marek. Vrbnik je, osim što se može pohvaliti jednom od najužih ulica na svijetu, isto tako i dom jednog od najstarijih i najvećih stabala na otoku Krku.
Riječ je o tzv. popriviću, odnosno kopriviću koji je dobio nadimak ‘krčki baobab’ i čiji se lišće, kora i plodovi smatraju ljekovitima, a koji raste u blizini lokve Misučajnice. Povrh svega toga, nedaleko Vrbnika se nalazi i Poseban rezervat Glavine – Mala luka, u kojoj živi krčka kolonija zaštićenih bjeloglavih supova. Riječ je o prvom ornitološkom rezervatu za bjeloglave supove u Europi, navodi se na službenim turističkim stranicama Vrbnika.