Nerazvikane prirodne atrakcije u okolici Hrvatske koje morate posjetiti u 2024. godini: ovi klanci, jame, jezera i izletišta potpuno će vas osvojiti

Foto: Getty Images

Od fascinantnih jezera, preko impresivnih vrhova pa sve do skrivenih izletišta, pećina i neobičnih formacija koje je stoljećima oblikovala Majka priroda, zemlje u našem okruženju zaista su prepune prirodnih ljepota i zelenih dragulja. Svi smo čuli za Postojnsku jamu u Sloveniji i slapove Kravica u BiH… Vjerojatno su mnogi od vas vidjeli nevjerojatne fotografije Nacionalnog parka Đerdap u sjeveroistočnom dijelu Srbije, ili poželjeli provesti nekoliko dana u impresivnim austrijskim Alpama, no ako ste u potrazi za skrivenim draguljima, ovaj popis definitivno spremite i stavite na “to do” listu u 2024. godini! U nastavku donosimo manje poznate prirodne atrakcije u okolici Hrvatske koje jednostavno morate posjetiti!

PEĆ MLINI: SLIKOVITO IZLETIŠTE U BIH U KOJEM ŽUBORE SLAPOVI, BLISTA ZELENILO, A IZ CRVENKASTE PEĆINE IZVIRE MITSKA RIJEKA

Lagana šetnja predivnom prirodom, šum potoka i slapova, stare mlinice uz stazu, potpuno opuštanje… Nedaleko od granice s Hrvatskom, u općini Grude u Bosni i Hercegovini, smjestilo se izletište Peć Mlini, idealna lokacija za izlet u prirodu. Centralno mjesto i cilj šetnje je slikoviti izvor rijeke Tihaljine, smješten u dubokoj pećini. Ali svaki je korak ovim prirodnim biserom iskustvo za pamćenje.

Do Peć Mlina najlakše je doći iz smjera Imotskog i okolice, pa preko graničnog prijelaza Donji Vinjani ući u Hercegovinu. Od granice treba pratiti putokaz za mjesto Drinovci, a i sam park Peć Mlini ima svoje oznake. Prije nekoliko godina tu je otvoren avanturistički park, šetnice i okoliš su uređeni, a u blizini se nalazi i zip line. Stijene koje okružuju ovaj kanjon idealne su za penjače, no penjački smjerovi i uređena ferata spadaju pod vrlo zahtjevne i prikladni su samo za najiskusnije. Zato u šetnicama i lijepoj prirodi mogu uživati svi!

MAĐARSKO JEZERO BOKODI KRIJE ŠARMANTNE DRVENE KUĆICE KOJE PLUTAJU PO VODI

Samo tri i pol sata vožnje udaljeno od Zagreba i svega 80 kilometara od Budimpešte, umjetno jezero Bokodi jedno je od najslikovitih mjesta u susjednoj Mađarskoj. Nastalo je davne 1961. godine kada je u rad puštena termoelektrana Oroszlány, koja više nije u pogonu, a tijekom godina jezero je postalo omiljeno odredište za ribolov. Lokalni stanovnici na njemu su izgradili niz šarmantnih drvenih kućica koje plutaju na vodi, koje su danas prava turistička atrakcija! Ove šarene kolibice, obojane u crvene, plave i žute nijanse, povezane su drvenim šetnicama koje stvaraju romantičnu atmosferu i idealna su kulisa za savršenu fotografiju.

PLANINSKA JAMA: ŠPILJSKI KOMPLEKS U SLOVENIJI, PUN VODE I ŽIVOTA, SKRIVEN JE POD STRMIM LITICAMA I ODUŠEVLJAVA SVAKOGA TKO GA POSJETI

U susjednoj Sloveniji, na južnom rubu Planinskog polja, jednog od najslikovitijih krških polja u toj zemlji, ‘skriva’ se pravi europski rekorder. Naime, dom je to Planinske jame, najvećeg aktivnog špiljskog kompleksa u Sloveniji, odnosno špiljskog kompleksa s aktivnim riječnim tokom. U svojoj utrobi gotovo sedam kilometara dugačka Planinska jama skriva niz čuda, u prvom redu jedan od najvećih sutoka dviju podzemnih rijeka u Europi – rijeka Pivke i Raka koje se upravo tamo spajaju u rijeku Unicu, koja i istječe iz poprilično impozantnog ulaza u špiljski kompleks, ispod 65 metara visoke litice.

Ulaz u Planinsku jamu, poznatu pod imenom Malograjska jama, nalazi se u zatvorenoj dolini koja je nekada i sama bila dio špiljskog kompleksa. On danas obuhvaća niz dvorana, jezera i, naravno, špiljskih ukrasa. Ulaz je širok čak 20, a visok osam metara, a ‘goste’ dočekuje šum rijeke Unice koja nastaje u dubini špilje, gdje se spajaju dvije spomenute podzemne rijeke – 2000 metara dugačka rijeka Pivka, koja ‘dolazi’ iz Postojne, i 2500 metara dugačka rijeka Rak, koja teče iz doline Rakov Škocjan.

ĐAVOLJA VAROŠ U SRBIJI NASTALA JE, PREMA PREDAJI, U SUKOBU VRAGA I VILE

Ovo nevjerojatno mjesto nalazi se jugu Srbije, a čine ga 202 ‘kamene figure’ poslagane na južnim obroncima planine Radan. Ovaj neobičan fenomen nastao je djelovanjem prirodnih elemenata, a sami su stupovi visoki od dva do 15 metara. Promjer im je od dva do šest metara u bazi, te jedan do dva metra pri vrhu. Zahvaljujući svom nadasve neobičnom izgledu, ali i činjenici da vjetar dok puše kroz tu kamenu šumu proizvodi neobične zvukove, lokalitet je oduvijek bilo predmet interesa, ali i svakakvih legendi.

Brojnim predajama doprinijela su i dva neobična izvora mineralne vode. Jedan se zove Đavolja voda te je vrlo hladan, a voda koja iz njega izvire je iznimno kisela. Drugi se izvor zove Crveno vrelo. Prema jednoj priči, lokalitet je dobio ime jer je lokalno stanovništvo vjerovalo da su kameni stupovi vragovi koji se bore za prevlast. Prema drugoj legendi, stupovi su nastali u borbi vraga i dobre vile, a dok su neobični tornjevi ‘okamenjena svadbena povorka’.

LIECHTENSTEINKLAMM: FASCINANTAN KLANAC U AUSTRIJI DO ČIJEG DNA VODI 440 FOTOGENIČNIH STEPENICA PRAVO JE ČUDO PRIRODE I JEDAN OD NAJDUBLJIH I NAJIMPRESIVNIJIH U ALPAMA

Osvojio nas je na prvu, pogledom na jednu jedinu fotografiju i već se našao na listi želja za ovu godinu: Liechtensteinklamm. Taj, jedan od najdubljih, najdužih i najimpresivnijih klanaca u Alpama nalazi se u široj okolici Salzburga, od kojeg je udaljen oko 50 kilometara. Reklamiraju ga kao iskustvo za cijelu obitelj, a onima koji su ga posjetili ne nedostaje riječi hvale o ovom austrijskom lokalitetu. Kako i bi? Klanac je dugačak oko četiri kilometara, dubok 300, a mjestimično širok samo nekoliko metara.

Posjetiteljima je, zahvaljujući tamošnjim šetnicama i mostovima, dostupno razgledavanje oko jednog kilometra klanca. Godišnje ga, prema nekim podacima, posjeti oko 100 tisuća ljudi, koji sada, kako se hvale na službenoj stranici lokaliteta, mogu uživati i u blagodatima renovirane infrastrukture. Jedan od definitivnih aduta kojim je, u sklopu nje, predivni lokalitet opskrbljen jesu i fotogenične spiralne stepenice nazvane Helix koje prodiru do 30 metara u dubinu klanca.

Pročitajte još