Super ideje za izlet!
Preporuke
Otok na kojem vrijeme sporije teče, a masovni turizam ne postoji: u ovim prekrasnim mjestima na Cresu svatko može pronaći svoj mali kutak mira
Malo je mjesta na svijetu kao što je Cres. Otok je to kojem epitet netaknuta priroda savršeno paše, kojeg nije pregazila groznica masovnog turizma, otok na kojem je i danas moguće pronaći svoj mali kutak mira. Posebna draž najvećeg hrvatskog otoka leži u njegovoj autentičnosti i očuvanju tradicionalnog načina života. Malena mjesta i naselja na Cresu odišu starinskim šarmom, s uskim kamenim uličicama, starim crkvama i kućama koje pričaju najljepše priče iz prošlih vremena. U takvom okruženju, vrijeme kao da teče sporije, što posjetiteljima pruža priliku da se u potpunosti opuste i urone u ljepotu trenutka. Ovo su mjesta na Cresu koja se ove godine moraju naći na vašoj ljetnoj “wish listi”!
GRAD CRES: NAJVEĆE MJESTO NA OTOKU PREPUNO ŠARMA, LJEPOTE I BOGATE POVIJESTI
S nešto manje od 3.000 stanovnika, grad Cres je najveće naselje na otoku. Kroz stoljeća je njegov strateški položaj u zaštićenom zaljevu privlačio mornare tijekom olujnih nevremena, a danas je Cres omiljeno odredište nautičara koji u njegovim mirnim uvalama nalaze idealno utočište za opuštanje daleko od gradske vreve.
Cres je i grad bogate povijesti i kulture, o čemu svjedoče brojni sačuvani povijesni spomenici. Među njima se ističe impresivna kula koja dominira starom gradskom jezgrom, te uske kamene uličice koje odišu duhom prošlih vremena. Grad također obiluje vrhunskim restoranima u kojima posjetitelji mogu uživati u domaćim delicijama i svježim morskim specijalitetima, tipičnim za mediteransku kuhinju. Skrovite plaže i kristalno čisto more privlače ljubitelje sunca i mora koji traže mir i privatnost.
LUBENICE: DRAGULJ OTOKA CRESA S POGLEDOM NA JEDNU OD NAJLJEPŠIH SVJETSKIH PLAŽA
Svi znamo da je naša obala prepuna skrivenih bisera koji donose odmak od turističke vreve, no jeste li znali da na otoku Cresu postoji naselje staro preko četiri tisuće godina, koje se smjestilo 378 metara nad morem i u kojem tijekom cijele godine živi samo nekoliko stanovnika? Ono što će vas osvojiti kod mjesta Lubenice su litice koje ga okružuju i na kojim se dijelom i smjestio, s beskonačnim pogledom na morsku pučinu i prekrasnu šljunčanu plažu sv. Ivan koja je nebrojeno puta proglašena jednom od najljepših na svijetu.
BELI: “GLAVA OTOKA” I MJESTO U KOJEM MOŽETE SAZNATI SVE O BJELOGLAVIM SUPOVIMA
Beli je jedno od najstarijih creskih naselja. Prvi poznati naziv mjesta je “Caput insulea”, što na latinskom jeziku znači “Glava otoka”. Nije teško zaključiti kako je Beli bio povijesno važan zbog povoljnog položaja na brdu iznad mora s kojeg su stanovnici štitili jadranske puteve. Radi se o naselju koje se smjestilo na 130 metara visokom obronku s kojeg puca prekrasan pogled na istočni dio Kvarnera. Ovdje ćete pronaći i Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove. U sklopu centra možete naučiti sve o ovoj prekrasnoj vrsti ugroženih ptica koje su postale simbol otoka Cresa.
VALUN: SLIKOVITO RIBARSKO NASELJE I MJESTO U KOJEM JE PRONAĐENA VALUNSKA PLOČA
Na južnoj obali creskog zaljeva, u zaklonu rta Pernat smjestilo se maleno ribarsko mjesto Valun čija povijest seže u daleku prošlost. Ovo šarmantno mjesto zaintrigirat će sve one koji su u potrazi za mirnim ljetnim odmorom, ali i ljubitelje povijesti s obzirom na to da ćete ovdje pronaći jedan od najstarijih hrvatskih epigrafskih spomenika koji datira iz 11. stoljeća – Valunsku ploču. Valun je također poznat po gastronomiji, a s velikom se ljubavlju i po tradicionalnoj recepturi u lokalnim restoranima pripremaju riblji specijaliteti i razne morske delicije.
MARTINŠĆICA: DRUGO NAJVEĆE MJESTO NA OTOKU
Martinšćica je drugo najveće mjesto na otoku Cresu koje svoje ime, kao i zaljev, duguje crkvi sv. Martina koja se smjestila iznad morskoga žala. Kako piše Turistička zajednica otoka Cresa na svojim službenim web stranicama, Martinšćica je relativno mlado mjesto koje se razvilo kada su se ljudi s brežuljaka spustili na more. Selo koje prethodi Martinšćici nalazilo se na brežuljku sv. Kristofor. Ako ga posjetite tijekom svog boravka na ovom slikovitom kvarnerskom otoku, pronaći ćete suhozidne bedeme koji su opasavali nekadašnju gradinu iz brončanoga doba.
OSOR: PITORESKNI GRADIĆ KOJI SPAJA DVA KVARNERSKA OTOKA
Na točki na kojoj se spajaju otoci Cres i Lošinj leži mjesto u koje su još od rimskog doba svraćali mornari i trgovci. Osor ima ogromnu povijesnu važnost za Kvarner, jedno je od najstarijih naselja na hrvatskoj obali, a ta ogromna baština i danas je vidljiva u svakom njegovom kamenu. Fizički se nalazi na Cresu, a administrativno pripada Lošinju. No, za oba ta otoka Osor ima veliko značenje, kako danas, tako i tijekom tisućljetne povijesti.
Neke od znamenitosti grada su i biskupski dvor i renesansna katedrala sa zvonikom iz 15. stoljeća, koja danas ima status župne crkve i posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije. Izvan stare jezgre moguće je vidjeti ostatke srušenih rimskih vila, samostana, starih bedema i vrtova koji su bili ponos grada.