
IDEALNO ZA ODRŽAVANJE FORME
Slikoviti otočići čije obale krase predivne visoke palme i najbjeliji pijesak na svijetu kojeg mreška savršeno bistro, tirkizno more. Guna Yalu, nekad poznatu kao San Blas, autonomnu pokrajinu unutar Paname, opravdano nazivaju najljepšim mjestom u toj srednjoameričkoj državi, a često je pri samom vrhu izbora i na svjetskoj razini. Ovo čarobno otočje sastoji se od mnoštva otoka i otočića, a na jednom od njih ovih se dana odvija prava drama. Priprema se, naime, evakuacija oko tisuću ljudi s otoka Carti Sugtupu jer će se on uskoro naći pod morem.
Pogled iz zraka na mali karipski otok Cartí Sugtupu, koji se spominje i pod imenima Gardi Sugdub ili Cartí Sugdub, otkriva da je riječ o neobičnom i jako napučenom mjestu. Izrazito je male površine, koja je jednaka, primjerice, kao pet nogometnih igrališta, a na tom je području podignuto na stotine malih kućica, neuredno naguranih jedna uz drugu. Prostora među njima gotovo i da nema.
Otok je od sjeverne obale Paname udaljen oko 1200 metara i o tom kopnu uvelike ovisi. Oko 1500 stanovnika na kopno mora odlaziti po pitku vodu, jer je na otoku nema, a nemaju ni sanitarne čvorove već koriste zajedničke toalete, odnosno obične rupe u zemlji s daskama uz obalu. Kuće su većinom drvene, a podovi zemljani.
Iako je okružen naizgled idilično čistim morem, sanitarni uvjeti i čistoća na otoku u vrlo su kritičnom stanju. Samo za obaviti toilet nekad moraju prijeći cijeli otok. Kuće su nagurane jedna uz drugu, a neke su izgrađene i na stupovima uz obalu. Stanovništvo živi od ribolova, a uzgajaju i neke škrobne kulture, kao što su kasava i platane. Unatoč teškim uvjetima, stanovništvo je na svoj način naviklo, a njihov je otok posljednjih godina postao i mala turistička senzacija.
No, uskoro bi mogao nestati. Cijeli je otok samo jedan metar iznad mora, uzvisina praktički nema. Zbog toga kuće često poplavljuju, a struja redovito nestaje. Prema prognozama cijela će se površina Cartí Sugtupua i nekoliko desetaka okolnih otoka do kraja stoljeća naći pod morem.
Zbog porasta razine mora, o evakuaciji stanovnika govori se od 2017. godine. Ove bi godine napokon trebali preseliti jer im lokalne vlasti na kopnu dovršavaju stambeno naselje. Stanovnici se vesele preseljenju, jer će na kopnu imati puno bolje uvjete života nego na otoku, no istovremeno strahuju da će njihova kultura i način života biti dovedeni u opasnost.
Nakon godina obećavanja, početkom ove godine trebali bi biti spremni stanovi na kopnu, gdje je za stanovnike otoka izgrađena cijela nova četvrt sa školom. Od otoka do nove četvrti ima oko 15 minuta vožnje brodom, a gradi se 300 domova za 300 obitelji.
Prema izvještaju Human Rights Watcha, uvjeti života na Cartí Sugtupu bili su daleko od prihvatljivih. “Nema mjesta za proširenje domova ili za igru djece. Poplave i oluje učinile su život još težim, utječući na stanovanje, vodu, zdravlje i obrazovanje. Očekuje se da će takvi ekstremni vremenski uvjeti postati sve češći kako se klimatska kriza bude ubrzavala”, navodi se u izvještaju. U novim će domovima sve obitelji imati na raspolaganju oko 300 četvornih metara životnog prostora, pitku vodu, toilet i struju.
IDEALNO ZA ODRŽAVANJE FORME
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
IZLOŽBA CVIJEĆA
Kvizovi
Tisućljetni čuvar Istanbula
IZLOŽBA CVIJEĆA
Tisućljetni čuvar Istanbula
PREKRETNICA U PENJANJU
Grad po mjeri pješaka
Sjajne vijesti!
Luksuz novog doba
GRAD POD POSEBNIM MJERAMA
Filmska akcija uživo
Dirljiv čin zajedništva